Masz problemy z utrzymaniem wagi? Całkiem możliwe, że problem nie tkwi tylko w podjadaniu! Naukowcy wyróżnili aż 6 czynników, które mogą się przyczyniać do twoich problemów z nadwagą! Oczywiście jeżeli któryś z nich cię dotyczy nie oznacza to, że teraz możesz spocząć na laurach i zwalać całą winę za nadprogramowe kilogramy na niezależne od ciebie czynniki. Wypisane poniżej powody mogą ci pomóc zidentyfikować swój problem z powracającymi kilogramami i dowiedzieć się co zrobić, by utrzymać wagę!

#1: Często jesteś w trasie

Zbadano, że osoby dojeżdżające długo do pracy oraz te, których zawód polega na ciągłym przemieszczaniu się dużo częściej tyją. Podróże są bardzo męczące dla organizmu, a gdy jesteśmy zmęczeni, to zaczynamy dużo jeść. Senność wzbudza w nas chęć na słodycze i tłuste potrawy, a te mają najwięcej kalorii!

#2: Pijesz za mało wody

Odczuwasz nieposkromiony apetyt na tłuste sałatki i słodkie owoce? Twój organizm najpewniej nie jest głodny, tylko odwodniony! Jeśli nagle masz wielką ochotę na zjedzenie dwóch ogromnych pomarańczy, to spróbuj sobie przypomnieć kiedy ostatnio piłaś wodę.

#3: Twoja rodzina jest „duża”

Niestety, jeśli twoi najbliżsi mają nadwagę, to jesteś w grupie ryzyka. I nie dlatego, że masz „tendencję do tycia”. Dzieci, które mają otyłych rodziców same prawdopodobnie w przyszłości będą mieć nadwagę i wpojone złe nawyki żywieniowe. Gdy dorosną, będzie im o wiele trudniej przekonać się do zdrowego jedzenia i ograniczać porcje.

Zobacz także:

#4: Nie dojadasz

Jesteś jedną z tych osób, które rano nie jedzą śniadania, w pracy zjedzą kanapkę i batonika, a po pracy pochłaniają wielką kolację i deser? Już wiesz dlaczego masz nadwagę. Gdy jesteśmy głodni, to zaczynamy jeść oczami i nakładamy sobie na talerz wielkie porcje. Na domiar złego, sygnał z żołądka do mózgu o tym, że jesteśmy najedzone dociera po jakichś 15-20 minutach. Dlatego po wielkim obżarstwie czujesz się tak źle!

#5: Pijesz alkohol

Już udowodniono, że czysty alkohol nie tuczy. Na tym koniec dobrych wiadomości! Nadprogramowe kilogramy biorą się bowiem z zawartości drinków oraz tego, co do nich dojadamy! Whisky i cola, ciężkie owocowe koktajle z dodatkiem wódki czy piwo – wszystko to są słodkie napoje, które zawierają dużo kalorii. W dodatku alkohol wzmaga apetyt i mamy wtedy ochotę na orzeszki, pizzę i inne tłuste dania.

#6: Studiujesz

Ten czynnik można raczej potraktować w ramach ciekawostki. Wziął się tutaj z jednego powodu – według statystyk, większość ludzi na początku studiów tyje. Dlaczego? Zwykle spowodowane jest to brakiem umiejętności gotowania, jedzeniem na mieście i kupowaniem niezdrowych, gotowych obiadów w supermarkecie. Także jeśli studiujesz lub twoje dziecko właśnie zaczęło pracować nad wyższym wykształceniem, koniecznie udziel mu paru wskazówek jak gotować!