tendencje do tycia
AdobeStock
Zdrowie

6 oznak, że jesteś podatna na przyrost masy ciała. Dietetycy wykładają karty na stół!

Czy któryś z poniższych czynników brzmi znajomo? Uważaj! Możesz być w grupie osób z wyższą skłonnością do tycia!

Masz problemy z utrzymaniem wagi? Całkiem możliwe, że problem nie tkwi tylko w podjadaniu! Naukowcy wyróżnili aż 6 czynników, które mogą się przyczyniać do twoich problemów z nadwagą! Oczywiście jeżeli któryś z nich cię dotyczy nie oznacza to, że teraz możesz spocząć na laurach i zwalać całą winę za nadprogramowe kilogramy na niezależne od ciebie czynniki. Wypisane poniżej powody mogą ci pomóc zidentyfikować swój problem z powracającymi kilogramami i dowiedzieć się co zrobić, by utrzymać wagę!

Magda Gessler odpowiada na pytania

#1: Często jesteś w trasie

Zbadano, że osoby dojeżdżające długo do pracy oraz te, których zawód polega na ciągłym przemieszczaniu się dużo częściej tyją. Podróże są bardzo męczące dla organizmu, a gdy jesteśmy zmęczeni, to zaczynamy dużo jeść. Senność wzbudza w nas chęć na słodycze i tłuste potrawy, a te mają najwięcej kalorii!

#2: Pijesz za mało wody

Odczuwasz nieposkromiony apetyt na tłuste sałatki i słodkie owoce? Twój organizm najpewniej nie jest głodny, tylko odwodniony! Jeśli nagle masz wielką ochotę na zjedzenie dwóch ogromnych pomarańczy, to spróbuj sobie przypomnieć kiedy ostatnio piłaś wodę.

#3: Twoja rodzina jest „duża”

Niestety, jeśli twoi najbliżsi mają nadwagę, to jesteś w grupie ryzyka. I nie dlatego, że masz „tendencję do tycia”. Dzieci, które mają otyłych rodziców same prawdopodobnie w przyszłości będą mieć nadwagę i wpojone złe nawyki żywieniowe. Gdy dorosną, będzie im o wiele trudniej przekonać się do zdrowego jedzenia i ograniczać porcje.

#4: Nie dojadasz

Jesteś jedną z tych osób, które rano nie jedzą śniadania, w pracy zjedzą kanapkę i batonika, a po pracy pochłaniają wielką kolację i deser? Już wiesz dlaczego masz nadwagę. Gdy jesteśmy głodni, to zaczynamy jeść oczami i nakładamy sobie na talerz wielkie porcje. Na domiar złego, sygnał z żołądka do mózgu o tym, że jesteśmy najedzone dociera po jakichś 15-20 minutach. Dlatego po wielkim obżarstwie czujesz się tak źle!

#5: Pijesz alkohol

Już udowodniono, że czysty alkohol nie tuczy. Na tym koniec dobrych wiadomości! Nadprogramowe kilogramy biorą się bowiem z zawartości drinków oraz tego, co do nich dojadamy! Whisky i cola, ciężkie owocowe koktajle z dodatkiem wódki czy piwo – wszystko to są słodkie napoje, które zawierają dużo kalorii. W dodatku alkohol wzmaga apetyt i mamy wtedy ochotę na orzeszki, pizzę i inne tłuste dania.

#6: Studiujesz

Ten czynnik można raczej potraktować w ramach ciekawostki. Wziął się tutaj z jednego powodu – według statystyk, większość ludzi na początku studiów tyje. Dlaczego? Zwykle spowodowane jest to brakiem umiejętności gotowania, jedzeniem na mieście i kupowaniem niezdrowych, gotowych obiadów w supermarkecie. Także jeśli studiujesz lub twoje dziecko właśnie zaczęło pracować nad wyższym wykształceniem, koniecznie udziel mu paru wskazówek jak gotować!

Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą
AdobeStock
Newsy
Jego niedobór znacząco utrudnia odchudzanie. Jest kluczowy przy walce z nadwagą
Jesteście na diecie i dalej nie możecie schudnąć? Przyczyną może być dość prozaiczny powód. Sprawdźcie jak na zrzucanie ponadprogramowych kilogramów wpływa sen.

Chcecie zrzucić nadprogramowe kilogramy? Nie zaczynajcie swoich starań od poszukiwania wymyślnych diet i „sprytnych” sposobów na utratę wagi. Warto zacząć od podstawowego czynnika, który często odpowiada za sukces (lub niepowodzenie) w walce z nadwagą.  Wpływ snu na odchudzanie Tym, co ma duży wpływ na postępy w odchudzaniu jest nie tylko dieta, ale przede wszystkim sen! Dostępne są wyniki badań które udowadniają, że osoby, które się nie wysypiają są o wiele bardziej narażone na nadwagę oraz otyłość. Z czego to wynika? Gdy się nie wysypiamy, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. To prowadzi m.in. do zaburzeń produkcji dwóch hormonów, kluczowych przy odchudzaniu — leptyny i greliny. Leptyna odpowiada za hamowanie apetytu, a grelina za jego zwiększenie. Kiedy jesteśmy niewyspani, dochodzi do zaburzenia poziomu tych hormonów we krwi. Podwyższa się wówczas poziom greliny, a spada leptyny, w wyniku czego mamy wilczy apetyt — szczególnie na niezdrowe, kaloryczne przekąski.  Odwrotnie jest, gdy śpimy odpowiednio długo - wtedy w organizmie jest więcej leptyny, dzięki czemu mamy niższy apetyt i zjemy mniej.  Jak brak snu wpływa na metabolizm? Jeżeli śpicie krócej, niż potrzebuje tego wasz organizm, ucierpią nie tylko wasze hormony, ale i metabolizm. Ludzkie ciało potrzebuje odpoczynku w ciągu nocy, by się zregenerować po całym dniu. Jeśli nie śpimy, organizm zacznie magazynować spożyte kalorie zamiast je spalać, co prowadzi do zwiększenia tkanki tłuszczowej.  Kolejną przyczyną niepowodzeń w odchudzaniu przez brak snu jest wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. W dużym skrócie, gdy śpicie krótko, organizm uznaje, że stało się tak ze względu na jakieś niebezpieczeństwo, więc pobudza was do „ucieczki”....

AdobeStock
Newsy
Nigdy nie pijcie tego napoju na diecie. Cały wysiłek pójdzie na marne
Jesteście na diecie, a wasza wagi ani drgnie? Być może winny jest ten napój. Koniecznie sprawdźcie, czy go nie pijecie.

Przeszliście na dietę, zdrowo się odżywiacie i ćwiczycie, a mimo to wasza waga nie spada? Być może pijecie od czasu do czasu alkohol? Nie wszyscy o tym wiedzą, ale alkohol ma sporo kalorii i może spowodować, że przytyjemy. Co mówi na ten temat nauka? Dlaczego alkohol tuczy? Alkohol powstaje m.in. ze skrobi i cukru, dlatego ma sporo kalorii. Alkohol może powodować przyrost masy ciała na cztery sposoby: powstrzymuje organizm przed spalaniem tłuszczu ma dużo kalorii może wywoływać głód i prowokować do podjadania może prowadzić do złych wyborów żywieniowych Należy też oczywiście pamiętać, że picie alkoholu – zwłaszcza w nadmiernych ilościach – niesie ze sobą wiele innych poważnych zagrożeń dla zdrowia, takich jak m.in. wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom trójglicerydów, insulinooporność, choroby serca, udar, choroby wątroby i niektóre nowotwory. Jak wykazały badania, alkohol może powodować przyrost masy ciała, przy czym pozytywny związek między alkoholem a masą ciała, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jednak to, czy przytyjemy po wypiciu alkoholu, tak naprawdę jest uzależnione od wielu czynników. Obejmują one:  nasze zachowania, gdy pijemy to, co pijemy jak często pijemy ile pijemy co jemy, kiedy pijemy Ważna jest także: nasza ogólna dieta genetyka płeć poziom aktywności fizycznej wiek ogólny stan zdrowia – na przykład obecność innych czynników ryzyka, takich jak otyłość i cukrzyca. Kaloryczne dodatki do alkoholu Niezaprzeczalnym faktem jest to, że alkohol jest bardzo kaloryczny. NHS (National Health Service - system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii) donosi, że alkohol zawiera 7 kcal na gram (to prawie tyle samo co gram tłuszczu). Wartość...

Olaf Lubaszenko
ONS.pl/instagramolaflubaszenko
Newsy
Olaf Lubaszenko schudł 80 kg bez operacji żołądka. Aktor wyrzucił 2 produkty ze swojej diety
Nadprogramowe kilogramy mogą mieć swoje poważne konsekwencje, nie tylko te zewnętrzne. Walka z nimi może być procesem powolnym i długotrwałym, ale warto jest zadbać o swoje zdrowie oraz czuć się lepiej we własnym ciele. Doskonale wie o tym Olaf Lubaszenko.

Zgubić dwa zbędne kilogramy może być dla niektórych wyczynem, a zrzucenie aż osiemdziesięciu to już prawdziwy sukces. Tak spektakularnej metamorfozy dokonał Olaf Lubaszenko. Kariera Olafa Lubaszenki Olaf Lubaszenko ukończył studia w Wyższej Szkole Komunikowania w Warszawie. Na ekranie zadebiutował już w wieku 14 lat w serialu “Życie Kamila Kurtana”. W 1991 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Jest nie tylko aktorem filmowym czy teatralnym, ale i także producentem, reżyserem, prezenterem oraz konferansjerem. Jest znany z filmów takich jak “Psy”, “Sztos”, “E=mc2” bądź “Sfora”. Aktor bierze udział w wielu projektach, programach telewizyjnych czy też dubbingach znanych bajek. Na swoim koncie ma również wiele nagród, będącymi uwieńczeniem pracy aktorskiej i reżyserskiej.  Olaf Lubaszenko schudł 80 kilogramów  U Lubaszenki zdiagnozowano cukrzycę typu II, która w głównej mierze była przyczyną znacznej nadwagi, z jaką aktor mierzył się od wielu lat. Nadprogramowe kilogramy spowodowały również inne poważne schorzenia czy choroby. Stwierdzono u niego nadciśnienie, problemy z żołądkiem, a także depresję. Ta ostatnia była gwoździem do całej sprawy z nadwagą. Olaf Lubaszenko poprzez swoją tuszę zaczął coraz częściej zamykać się w domu, nie spotykał się ze znajomymi, a czas poświęcał na oglądanie telewizji czy czytaniu książek. Całkowicie wycofał się z życia publicznego, gdyż nie czuł się dobrze we własnym ciele poprzez dolegliwości związane z tymi kilogramami.  Próba walki z chorobą Poprzez złe samopoczucie związane z otyłością i depresją, aktor podjął decyzję o przejściu operacji zmniejszenia żołądka. Miało to być rozwiązaniem problemu, jednak Olaf Lubaszenko w ostatnim momencie zrezygnował z...

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jakie są powody epidemii otyłości wśród młodych ludzi?
Adobe Stock
Newsy
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Jakie są powody epidemii otyłości wśród młodych ludzi?
Już 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma nadwagę. Czy istnieje szansa na to, by w końcu odwrócić niekorzystny trend?

Kiedyś spotkanie otyłego człowieka należało raczej do rzadkości. Dziś to już norma. Tyją dorośli, ale także dzieci - przede wszystkim ze względu na złe nawyki żywieniowe rodziców i brak wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Według raportu WHO, aż 60% osób dorosłych w Polsce ma nadwagę, a polskie dzieci tyją najszybciej na tle swoich europejskich rówieśników.  Narodowy Fundusz Zdrowia podał zatrważające dane na temat problemu nadwagi i otyłości wśród dzieci. Nawet tych najmłodszych. Już 10% maluchów wieku od 1 do 3 lat ma nadwagę. Z kolei w przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym ten problem dotyczy aż 30%! Nieco lepiej jest w grupie nastolatków (powyżej 15. roku życia), gdzie odsetek osób z nadwagą i otyłością wynosi 22%.  Dlaczego dzieci tyją? Lekarze wskazują kilka czynników, które wpływają na epidemię otyłości wśród dzieci w Polsce, jednak najważniejszym z nich jest dieta. Dzieci i młodzież bardzo źle się odżywiają, a to przekłada się na ich wagę i zdrowie. W diecie młodych ludzi dominują produkty bogate w cukier, sól, tłuszcze nasycone i konserwanty. Próżno szukać w niej owoców i warzyw. Tycie powoduje nadmiar kalorii spożywanych w ciągu dnia, a o to nietrudno, gdy dzieci nie chcą nawet pić… zwykłej wody. Popularne są wody smakowe z dodatkami cukru lub słodzików albo słodkie napoje. Nawet te oznaczane jako “zero” przyczyniają się do wzrostu wagi, ponieważ nabiera się po nich ochoty na zjedzenie czegoś słodkiego. Do tego dochodzi brak aktywności fizycznej - dzieci więcej czasu spędzają ze smartfonem w ręku lub przed komputerem niż z rówieśnikami na podwórku.  Konsekwencje otyłości w dzieciństwie Nie można bagatelizować problemu otyłości u dzieci, ponieważ szybko...