Kluski śląskie to rodzaj popularnych klusek ziemniaczanych przygotowanych z gotowanych ziemniaków i mąki. Specjalne formowanie polega na mocnym spłaszczeniu kulki i okrągłym wgłębieniu. Śląskie robi się szybko a ich gotowanie w osolonym wrzątku to także moment i gotowe!

Kluski śląskie jada się w całej Polsce

Śląskie to nie całkiem zwyczajne kluski. Oficjalnie są wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa opolskiego oraz osobno śląskiego. Są popularną potrawą na Dolnym i Górnym Śląsku, ale nie tylko. Kluski śląskie jada się w całej Polsce do obiadów mięsnych i sosów pieczeniowych.

W zależności od użytego gatunku ziemniaków i koloru żółtka jajka, przyjmują barwę białokremową, lekko żółtą, a nawet koloru żółtka. Wgłębienie w klusce oprócz funkcji dekoracyjnej spełnia rolę miejsca, w którym zatrzyma się podany z potrawą sos. „Dziurka” pomaga także równomiernie ugotować śląskie.

Czy można jeść kluski śląskie na słodko?

Kluski śląskie podaje się zwłaszcza jako dodatek do pieczonych dań mięsnych. Często spotykaną wersją śląskich jest podanie ich z sosem lub z przyrządzaną na rozmaite sposoby kapustą. Na Śląsku jada się je tradycyjnie z roladą i modrą kapustą. Występują także jako danie okraszone stopioną słoniną. Kluski śląskie można podawać również na słodko z dodatkiem cukru.

Zobacz także:

Przepis na kluski śląskie „z dziurką":

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 1 jajko
  • mąka ziemniaczana
  • sól

Przygotowanie:

  1. Obieramy ziemniaki, płuczemy, zalewamy wodą.
  2. Dosypujemy sól wedle uznania i gotujemy. Ugotowane ziemniaki studzimy, przeciskamy przez praskę i dokładnie ugniatamy w misce.
  3. Teraz czas na naszą starą sztuczkę związaną z proporcjami. Dzielimy masę ziemniaczaną na 4 części. Wyjmujemy jedną część ziemniaków i w puste miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną.
  4. Dodajemy jajko, wyjęte ziemniaki i zagniatamy szybkie ciasto. Dzięki trikowi z wsypaniem mąki tylko do części ziemniaków nasze ciasto będzie gładkie i sprężyste.
  5. Z otrzymanej masy formujemy niewielkie kulki. W środku każdej z nich robimy charakterystyczne wgłębienie.
  6. Kluski wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Jak wypłyną na wierzch, gotujemy je jeszcze przez 2 minuty. Po tym czasie wybieramy je łyżką cedzakową na talerze, polewamy ulubionym sosem i voilà!