Blendowanie warzyw
Adobe Stock
Triki kulinarne

To dlatego nie należy wkładać gorących potraw do blendera! Przeczytaj, zanim zrobisz sobie krzywdę!

Blender to największy przyjaciel każdej pani domu. Bez jego pomocy żadna zupa krem nie mogłaby istnieć. Należy jednak pamiętać, by nie umieszczać w nim gorących składników!
Weronika Kępa
listopad 13, 2020

Blender to niesamowicie pomocne urządzenie. Wie o tym każda pani domu. Zaoszczędza czas i energię. Przy jego pomocy możemy zrobić nie tylko obiad, ale również deser, a nawet smakowity koktajl! I choć urządzenie jest bardzo popularne wśród Polaków, niewielu wie, jak właściwie z nim postępować. Możesz się zdziwić, ile błędów popełniasz!

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Zwróć uwagę na kolejność

Bardzo istotną sprawą jest kolejność umieszczanych w blenderze składników. Jak wiadomo, ostrza znajdują się na samym dnie urządzenia. Aby ich nie uszkodzić należy stosować się do kilku zasad.

Jako pierwsze w blenderze zawsze powinny lądować płynne składniki, takie jak woda, sok, jogurt, śmietana, passata oraz sos. Następnie suche składniki, takie jak przyprawy, ziarna czy mąka. Trzeci krok pozwala na dodanie liściastych warzyw. Jeśli więc takowe znajdują się w twoim przepisie, śmiało wrzuć je do blendera.

Najprawdopodobniej do tej pory myślałaś, że warzywa i owoce powinny wylądować w urządzeniu jako pierwsze, no cóż… to był błąd. Dodaj je na samym końcu. Jeśli potrzebujesz dołożyć również kostki lodu, bo robisz na przykład mrożony koktajl, to właśnie ten moment.

Nie wkładaj gorących składników

Pyszny krem z pomidorów, białych lub zielonych warzyw, a nawet dyni – te zupy nie mogą się udać bez pomocy blendera. Najbardziej logiczne wydaje się uprzednie ugotowanie warzyw, z których składa się danie, a następnie wrzucenie ich do blendera i gotowe. Nic bardziej mylnego!

Nigdy nie wkładaj gorących warzyw do tego urządzenia! Ich temperatura może sprawić, że całość w najlepszym wypadku wyląduje na ścianach, podłodze i blacie kuchennym. Jednak w najgorszym scenariuszu gorące warzywa wraz z parą wybuchną ci prosto w twarz… Uwierz na słowo, to nie będzie przyjemne. Zamiast obiadu z rodziną dostaniesz szpitalny posiłek.

Jeśli marzysz o pysznej kremowej zupie warzywnej poczekaj aż składniki potrzebne do jej przygotowania całkiem wystygną. Dopiero wtedy umieść je w misie blendera. Gładką masę przelej następnie do garnka i ponownie podgrzej. To lepsze niż szpital lub mycie kuchni przez cały dzień.

Pamiętaj również, by rozpocząć blendowanie od niewielkich obrotów. Dopiero po chwili zwiększ moc. Dzięki temu zapobiegniesz nieszczęśliwym wypadkom, a przede wszystkim sprawisz, że urządzenie dłużej ci posłuży.

Źródło: mashed

Komentarze
Gotowanie ryżu
Africa Studio/Adobe Stock
Triki kulinarne Gotujesz w ten sposób ryż? Nic dziwnego, że smakuje jak kluchy. Oto niezawodna metoda!
Gotowanie ryżu to wcale nie przelewki. Ale po przeczytaniu tego artykułu na pewno zapomnicie o ryżu w torebkach!
Hubert Rój
listopad 12, 2020

Wygoda i szybkość – takie zalety ma ryż w torebkach. Do tego odpowiednio odmierzone porcje –  wystarczy włączyć gaz, posolić wodę i tylko czekać. Tymczasem problem pojawia się choćby wtedy, gdy gotujemy ryż w tradycyjny sposób, np. na gołąbki bądź do innego dania. Istnieją dwa główne rodzaje błędów podczas gotowania ryżu. Jedni rozgotowują białe ziarna na paskudną papkę, która smakuje potem jak kluchy. Inni z kolei nie potrafią sprawić, by ich ryż zyskał odpowiednią miękkość. Wtedy małe, białe ziarenka mogą być nieznośnie twarde. W ten sposób smak na wspomniane gołąbki szybko nam przejdzie. Gotowanie ryżu - praktyczne rady Sposobów na gotowanie ryżu jest bez liku. My zaprezentujemy wam jedną prostą metodę. Od tej pory gotowanie ryżu to będzie dla was pestka! Kluczem do powodzenia w tym zadaniu będzie dobranie odpowiednich proporcji ryżu i wody. Najprościej przedstawimy to w ten sposób: na jedną część ryżu przypadają dwie części wody. Posłużmy się prostym przykładem nieco objaśniającym sprawę. Jeżeli chcemy ugotować pół szklanki ryżu, powinniśmy zalać go ok. 1 szklanką wody. Drugim zabiegiem, który warto zastosować podczas gotowania ryżu jest opłukanie naszych ziaren przed gotowaniem. W ten sposób usuniemy z niego skrobię. Jeżeli tego nie zrobimy, ryż będzie bardziej kleisty i po ugotowaniu stanie się bardziej papkowaty. Następny ważny element gotowania ryżu to anielska cierpliwość. Tak, tak, dobrze widzicie. Podczas gotowania ryżu naszą metodą nie musimy go wcale mieszać! Po prostu przykryjmy garnek pokrywką i czekajmy cierpliwie, aż ryż wchłonie wodę i stanie się on odpowiednio miękki. Co z ogniem? Powinniśmy gotować nasz ryż na maksymalnie małym ogniu. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy od razu zalać nasz...

Przeczytaj