Przesolona zupa
Adobe Stock
Triki kulinarne

Przesoliliście zupę? Nic straconego! Uratujecie ją dzięki 1 z tych 5 sposobów

Przesolona zupa może się przytrafić nawet najlepszej pani domu. W takich sytuacjach nie warto panikować i spisywać dania na straty. Da się je jeszcze uratować!

Miłość lub roztargnienie – tylko one mogą sprawić, że posolimy zupę dwa lub nawet trzy razy. Jeśli tak się stało, no cóż, sama sobie odpowiedz, które cię dopadło. Na szczęście przesolona zupa to nie koniec świata. Ten błąd da się jeszcze naprawić. Istnieje na to nawet nie jeden, a kilka sposobów!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak uratować przesoloną zupę?

Niektórzy dodają do przesolonej zupy miodu, a inni ratują przesoloną zupę białkiem kurzym. Niżej znajdziecie jeszcze pięć sposobów na przesoloną zupę:

  1. Najpopularniejszym sposobem ratowania zbyt przyprawionej zupy jest jej rozcieńczenie. To bardzo proste. Wystarczy, że do garnka dolejesz wody (jej ilość musisz dostosować do stopnia przesolenia – im bardziej przesolona zupa, tym więcej wody dolej). Jeśli teraz danie wydaje ci się zbyt rzadkie, spróbuj dodać do niego więcej warzyw lub innych składników, które będą się komponować. Jeśli mimo to wywar wciąż jest zbyt wodnisty, możesz go zagęścić odrobiną skrobi ziemniaczanej lub mąki.
  2. W zależności od tego, jaką zupę przyrządzasz, możesz również spróbować złagodzić jej smak poprzez dodanie nabiału. Jeśli w twojej lodówce jest choć trochę mleka, śmietany lub jogurtu naturalnego, zmieszaj go z kilkoma łyżkami zupy w oddzielnym naczyniu (dzięki temu nabiał się nie zważy), a następnie połącz z całym wywarem. Taki zabieg sprawi, że zupa stanie się przyjemnie kremowa i mniej słona.
  3. Do usunięcia nadmiaru soli możesz również użyć surowego ziemniaka. Wystarczy, że włożysz go w całości do swojej zupy i zostawisz na kilka minut, tak aby mógł się pogotować. Ziemniak bogaty w skrobię powinien wchłonąć nadmiar użytej soli. Powinnaś go usunąć z zupy maksymalnie po 30 minutach, tak aby nie miał szansy na całkowite ugotowanie. Bowiem, kiedy zacznie mięknąć i się rozpadać odda całą zebraną sól z powrotem do zupy, a twoja praca pójdzie na marne.
  4. Niezawodnym sposobem okazuje się również włożenie do zupy woreczka z ryżem. Ten w bardzo krótkim czasie wchłonie większość soli znajdującej się w zupie. Jednak, podobnie jak w przypadku ziemniaka, ryż należy wyjąć, zanim zdąży się całkowicie rozgotować.
  5. Ostatnim ratunkiem dla twojej zupy może okazać się zwalczenie soli kwasem. Choć to połączenie na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, to w rzeczywistości naprawdę działa. Smaki te idealnie się przenikają i równoważą, sprawiając wrażenie idealnego połączenia. Wystarczy, że dodasz do wywaru świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub ocet jabłkowy, a smak twojej zupy wróci do normy.
Zobacz także
Kiedy powinno się posolić krupnik? Ten błąd może was sporo kosztować. Kasza zrobi się ciemna

Kiedy powinno się posolić krupnik? Ten błąd może was sporo kosztować. Kasza zrobi się ciemna

Gotowanie makaronu

Kiedy solić wodę na makaron? Przed zagotowaniem czy w trakcie?

Źródło: masterclass.com

rosol
Adobe Stock
Newsy
Jak uratować przesolony rosół? To prostsze niż myślicie
Nie wylewajcie zupy! Mamy kilka sposobów na to, by pozbyć się z niej nadmiaru soli.

Czasem z rozpędu posolicie zupę dwa razy albo dodacie kostkę rosołową, a później jeszcze trochę soli i problem gotowy. W końcu przesolone danie nie należy do najsmaczniejszych. Gotowanie rosołu jest czynnością bardzo czasochłonną, więc szkoda byłoby wylać zupę do zlewu. Na szczęście mamy kilka bardzo prostych sposobów na to, by ją uratować. Przesolona zupa – co zrobić? Najprostszym i najbardziej znanym sposobem na uratowanie zupy jest włożenie do niej obranego ziemniaka w całości (jeśli naprawdę przesadziliście z solą, zwiększcie liczbę bulw do 3-4). Gdy zmiękną, wyjmijcie je i wyrzućcie. Ale co zrobić w przypadku, gdy wszystkie ziemniaki zużyliście już do drugiego dania? Równie dobrze sprawdzi się przekrojone na pół jabłko. Musicie tylko dopilnować, by nie gotować go zbyt długo. W przeciwnym razie rozpadnie się na kawałki. Dobrym sposobem jest również użycie ryżu. Woreczek ryżu dokładnie opłuczcie pod bieżącą wodą, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Po około 10 minutach gotowania powinien wyciągnąć nadmiar soli z rosołu. A gdyby tak użyć produktu, który każdy ma w kuchni? Mowa o jajku! Oddzielcie białko od żółtka i wlejcie je do rosołu. Białko podczas ścinania wchłonie nadmiar soli – gdy zetknie się kompletnie, wyjmijcie je delikatnie łyżką, za pomocą niewielkiego sitka albo łyżki szumówki. Żaden ze sposobów się nie sprawdził? Ostatnią deską ratunku będzie dolanie wody, dodanie do niej warzyw i przypraw (oprócz soli oczywiście). Jeśli jednak  garnku nie ma już miejsca możecie część bulionu zamrozić i wykorzystać następnym razem. A co zrobić, gdy przesolicie inną zupę np. warzywną? Oprócz powyższych sposobów, mamy dla was jeszcze jeden. Spróbujcie ją zabielić naturalnym jogurtem albo śmietana. Ich lekko kwaśny smak powinien...

Zupa pomidorowa
Adobe Stock
Triki kulinarne
Te dodatki sprawią, że zupa pomidorowa będzie smakowała genialnie! Oniemiejesz, gdy spróbujesz!
Tradycyjną pomidorówkę znają chyba wszyscy. Ta niekwestionowana królowa od lat pieści nasze podniebienia. W pojedynkę smakuje wybornie, z dodatkami jeszcze lepiej!

Na miłość Polaków do pomidorowej z pewnością wpływa ogrom czynników. Przede wszystkim można ją przyrządzić na wiele sposobów. Niektórzy wolą gdy jest pikantna, inni kochają jej słodycz, wielu uwielbia jej łagodny kremowy smak. Bywa, że jemy ją z ryżem, ale głównie serwujemy z makaronem. Jednak bez względu na to, którą wersję lubisz najbardziej zupa pomidorowa zawsze smakuje tak samo wybornie! Z włoskim przysmakiem Nie od dziś wiadomo, że pomidory idealnie łączą się z wieloma potrawami. Ich używanie jest szczególnie popularne nie tylko w kuchni Polskiej, ale również Włoskiej. Mimo to niewielu dotąd wpadło na pomysł połączenia zupy pomidorowej z… pizzą! Choć na pierwszy rzut oka propozycja wydaje się szalona to rzeczywiście smakuje wybornie. Bynajmniej nie chodzi tu o wersję z kurczakiem, kukurydzą i ananasem, a bardziej stonowany wariant. Krem pomidorowy podawany z pizzą z białym sosem i czosnkiem może na długo pozostać w pamięci niejednego smakosza! Z owocami morza Idealnym dodatkiem do popularnej zupy okazują się również owoce morza . W sklepach spożywczych znajdziesz mnóstwo mieszanek, które pozwolą na przyrządzenie orientalnej pomidorówki. Wystarczy zmieszać jedną z nich z wcześniej przygotowanym wywarem i gotowe! Jeśli jednak takie połączenie wydaje ci się zbyt szalone, możesz przygotować owoce na oddzielnym talerzu. Najlepiej sprawdzą się do tego krewetki . Wystarczy, że podsmażysz je na maśle, przyprawisz i gotowe! Jeśli jednak jesteś ogromnym fanem sałatek spróbuj pomidorówki w towarzystwie ceviche. Z serem Fani serów również będą wniebowzięci! Nie od dziś przecież wiadomo, że pomidory idealnie łączą się z nabiałem! Niesamowity smak uzyskasz dzięki burracie zalanej gorącą zupą. Ten wytwarzany z mozzarelli...

Przesoliliście obiad? Uratujecie go tak przygotowaną kromką chleba
Adobe Stock
Newsy
Przesoliliście obiad? Nic straconego. Uratujecie go za pomocą kromki chleba
Istnieje kilka kuchennych trików, które pozwalają uratować przesolone danie. Podpowiadamy też kiedy solić, żeby nie przesolić.

Sypnęła wam się sól i danie nadaje się do kosza? To może się zdarzyć każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kucharzowi. I każdemu także byłoby bardzo szkoda wyrzucać cały garnek świeżo ugotowanego jedzenia. Dlatego radzimy, nie wyrzucajcie, uratujcie danie. Podpowiadamy, jak to zrobić. Jak uratować przesolone danie za pomocą chleba? Jeśli przesolicie potrawę nie wpadajcie w panikę. Wyciągnijcie z chlebaka chleb, ukrójcie grubą kromkę ze skórką i rzućcie ją na patelnię bez tłuszczu. Chodzi o to, żeby powierzchnia chleba przyrumieniła się i stwardniała, stała się chrupiąca. Taką kromkę połóżcie na powierzchni zupy czy sosu i poczekajcie aż wchłonie nadmiar soli z potrawy. Nie trzymajcie jej długo. Zanim kromka rozmięknie, usuńcie chleb i wyrzućcie go. Jeśli trzeba, powtórzcie trik z kolejną kromką. Tego skutecznego sposobu możecie użyć nawet wtedy gdy zupa jest już rozlana do talerzy. Inne sposoby na wyciągnięcie nadmiaru soli z potrawy Wszystko zależy od tego, jakie danie przesoliliście i na jakim etapie przygotowywania. Oto różne warianty na różne okazje: Przesolona zupa lub sos . Najskuteczniejszym sposobem jest wrzucenie grubego plastra surowego ziemniaka i pozostawienie go w potrawie na 10 min, a następnie usunięcie i wyrzucenie do śmieci. Innym sposobem będzie dodanie do dania ćwiartki jabłka bez gniazda nasiennego. Jabłko także wchłonie nadmiar soli, jednak trzymając je w potrawie uważajcie, żeby się nie rozgotowało i nie rozmiękło Lekko przesolony sos . Dodajcie więcej śmietany lub mleka do zabielenia. To samo sprawdzi się w przypadku zupy Jeśli przesoliliście mięso mielone na kotlety lub inny farsz , pozostaje wam dorobić więcej farszu i już nie solić go, a nadmiar soli zebrany w pierwszej partii rozprowadzić po całej masie Jeśli przesolicie kotlety już...

Święto Niepodległości
Adobe Stock
Przepisy
Dziś Święto Niepodległości. Aby uczcić ten dzień ugotujmy w domu wspaniałą, patriotyczną zupę krem w kolorach flagi Polski
Święto Niepodległości to szczególny dzień dla każdego patrioty. Niestety przez pandemię marsze w całej Polsce zostały odwołane. Tę niezwykle ważną datę można jednak uczcić na wiele sposobów.

Niech biało-czerwone barwy zagoszczą dziś w twojej kuchni! Spróbuj przyrządzić przepyszną, a do tego imponująco wyglądającą zupę stworzoną z dwóch kremów – pomidorowego i kalafiorowego. Do czerwonego kremu będziesz potrzebować 700 ml bulionu 5 dużych i dojrzałych pomidorów 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego Cebula 2 ząbki czosnku 2 marchewki Przyprawy: pieprz, sól, papryka słodka, bazylia Olej Przygotowanie Cebule i czosnek obierz, pokrój drobno (czosnek możesz przecisnąć przez praskę) i podsmaż na rozgrzanym oleju. Marchewki obierz i pokrój na cienkie plasterki, a następnie dodaj do smażącej się cebuli i czosnku. Pomidory włóż w całości do miski odpornej na wysoką temperaturę, a następnie zalej je wrzątkiem. Po 5 minutach wyjmij warzywa i obierz je ze skórki (powinna ładnie odchodzić). Następnie usuń wszystkie szypułki i pokrój na drobną kostkę. Tak przygotowane pomidory dodaj do marchewki, cebuli i czosnku. Całość smaż przez ok. 5 minut. W tym czasie podgrzej swój bulion. Po upływie 3 minut wlej na patelnie gorący bulion i dodaj łyżkę koncentratu. Całość przypraw solą, pieprzem, papryką słodką i bazylią suszoną. Zupę gotuj przez ok. 20 minut pod przykryciem, tak aby warzywa całkowicie zmiękły. Tak przygotowaną pomidorówkę umieść w blenderze i zmiksuj na gładką masę. Jeśli bardzo chcesz możesz dodać do zupy trochę śmietany jednak wtedy straci swój intensywny kolor i na talerzu nie będzie wyglądać już tak dobrze. Do białego kremu będziesz potrzebować 700 ml bulionu Cebula 2 ząbki czosnku 1 kalafior 1 por (tylko jego biała część) 2 pietruszki 2 ziemniaki 1 łyżka masła Przyprawy: pieprz biały, sól, imbir, gałka muszkatołowa...