Miłość lub roztargnienie – tylko one mogą sprawić, że posolimy zupę dwa lub nawet trzy razy. Jeśli tak się stało, no cóż, sama sobie odpowiedz, które cię dopadło. Na szczęście przesolona zupa to nie koniec świata. Ten błąd da się jeszcze naprawić. Istnieje na to nawet nie jeden, a kilka sposobów!

Jak uratować przesoloną zupę?

Niektórzy dodają do przesolonej zupy miodu, a inni ratują przesoloną zupę białkiem kurzym. Niżej znajdziecie jeszcze pięć sposobów na przesoloną zupę:

  1. Najpopularniejszym sposobem ratowania zbyt przyprawionej zupy jest jej rozcieńczenie. To bardzo proste. Wystarczy, że do garnka dolejesz wody (jej ilość musisz dostosować do stopnia przesolenia – im bardziej przesolona zupa, tym więcej wody dolej). Jeśli teraz danie wydaje ci się zbyt rzadkie, spróbuj dodać do niego więcej warzyw lub innych składników, które będą się komponować. Jeśli mimo to wywar wciąż jest zbyt wodnisty, możesz go zagęścić odrobiną skrobi ziemniaczanej lub mąki.
  2. W zależności od tego, jaką zupę przyrządzasz, możesz również spróbować złagodzić jej smak poprzez dodanie nabiału. Jeśli w twojej lodówce jest choć trochę mleka, śmietany lub jogurtu naturalnego, zmieszaj go z kilkoma łyżkami zupy w oddzielnym naczyniu (dzięki temu nabiał się nie zważy), a następnie połącz z całym wywarem. Taki zabieg sprawi, że zupa stanie się przyjemnie kremowa i mniej słona.
  3. Do usunięcia nadmiaru soli możesz również użyć surowego ziemniaka. Wystarczy, że włożysz go w całości do swojej zupy i zostawisz na kilka minut, tak aby mógł się pogotować. Ziemniak bogaty w skrobię powinien wchłonąć nadmiar użytej soli. Powinnaś go usunąć z zupy maksymalnie po 30 minutach, tak aby nie miał szansy na całkowite ugotowanie. Bowiem, kiedy zacznie mięknąć i się rozpadać odda całą zebraną sól z powrotem do zupy, a twoja praca pójdzie na marne.
  4. Niezawodnym sposobem okazuje się również włożenie do zupy woreczka z ryżem. Ten w bardzo krótkim czasie wchłonie większość soli znajdującej się w zupie. Jednak, podobnie jak w przypadku ziemniaka, ryż należy wyjąć, zanim zdąży się całkowicie rozgotować.
  5. Ostatnim ratunkiem dla twojej zupy może okazać się zwalczenie soli kwasem. Choć to połączenie na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, to w rzeczywistości naprawdę działa. Smaki te idealnie się przenikają i równoważą, sprawiając wrażenie idealnego połączenia. Wystarczy, że dodasz do wywaru świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub ocet jabłkowy, a smak twojej zupy wróci do normy.

Źródło: masterclass.com