Obieranie ziemniaków
Nieznany/Wikipedia Commons
Triki kulinarne

Prawie każdy Polak źle gotuje ziemniaki. Niby prosta sprawa, a niewielu wie, jak to robić

Co prawda na „normalnie” gotowanych ziemniakach wychowało się już mnóstwo pokoleń Polaków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w życie jedną cenną wskazówkę.

Ziemniaki, zwane w wielu częściach naszego kraju także kartoflami, to stały element jadłospisu polskich rodzin już od przełomu XVIII i XIX wieku. Na dobre rozgościły się w naszych kuchniach, spychając na dalszy plan tradycyjne kasze, które nasi przodkowie musieli jadać długimi wiekami. 

Polska należy do grona największych producentów ziemniaka na świecie. Rocznie produkujemy ok. 9 mln ton tego warzywa, a w Europie pod względem wielkości produkcji ustępujemy jedynie Rosji, Niemcom i Ukrainie. Przekłada się to na nasze zwyczaje kulinarne. Teraz trudno wyobrazić sobie obiad bez ziemniaków.

Jadamy ziemniaki smażone, pieczemy kartofle w piekarniku, a nawet grillujemy. I oczywiście - przede wszystkim - jadamy ugotowane ziemniaki. Kochamy ziemniaki, ale podczas ich gotowania popełniamy jeden mały błąd. Warto sprawić, by nasze ukochane warzywa były jeszcze bardziej wartościowe.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak dobrze ugotować ziemniaki?

Osiągniemy to jednym prostym trikiem. Zamiast wkładać obrane ziemniaki do zimnej wody i powoli zagotowywać je na ogniu, warto włożyć je od razu do wrzątku. W ten sposób ziemniaki zachowają o wiele więcej wartości odżywczych, bo krócej będą się gotować. Ważne jest też, żeby dodawać odpowiednio dużo wody do gotowania ziemniaków - potrzeba jej tyle, by ziemniaki w garnku były w pełni przykryte.

Mało kto obecnie decyduje się na gotowanie ziemniaków w mundurkach. To błąd, bo cała masa cennych składników odżywczych ziemniaka znajduje się właśnie tuż pod nią. Warto więc od czasu do czasu zrezygnować z obierania kartofli, a zamiast tego solidnie je przemyć i wyszorować szczoteczką lub gąbką i w takiej właśnie postaci ugotować na obiad.

Zobacz także
Upieczcie tak ziemniaki, a będą smakować jak te z ogniska. Doskonałe do obiadu

Upieczcie tak ziemniaki, a będą smakować jak te z ogniska. Doskonałe do obiadu

Jak sprawić, żeby placki ziemniaczane były mniej tłuste?

Rewolucyjna receptura na placki ziemniaczane. Tak chrupiących jeszcze nie jedliście

Historia ziemniaków

Początki ziemniaka w Europie nie były łatwe. Nieufne chłopstwo nie za bardzo chciało jeść dziwne bulwy pochodzące z Ameryki Południowej. Pyry, jak mawiają Wielkopolanie, jako pierwsze w Europie przyjęły się we Francji.

Historia wejścia ziemniaków na francuskie stoły jest doprawdy niesamowita. Otóż chłopi do tego stopnia nie chcieli nawet uprawiać ziemniaków, że król Ludwik XVI i jego pomocnicy musieli uciec się do fortelu. Władca nakazał żołnierzom pilnować ogrodzonych poletek z ziemniakami na pewien czas, po czym nakazał im opuścić posterunki.

Zaciekawieni wieśniacy po takiej akcji zaczęli poczytywać chronione rośliny za coś niezwykle cennego. I bardzo słusznie! W końcu włościanie zaczęli wykradać z królewskich pól bulwy i sadzić je na swoich poletkach. Efekt był oszałamiający – ziemniak w mig rozprzestrzenił się po całej Europie.

Niepozorny kartofel ma na swoim koncie spektakularne sukcesy. Co to takiego? Ziemniaki ocaliły od głodu miliony Europejczyków. Ich łatwa uprawa i sprytne składowanie w piwnicach aż do przednówka pozwoliły na wykarmienie przeludnionej Europy w XIX wieku, a więc w okresie wzmożonego demograficznego rozwoju Starego Kontynentu. ONZ z tego tytułu rok 2008 nazwał nawet „Międzynarodowym rokiem ziemniaka”.

Ziemniaki
Tomek/Adobe Stock
Newsy
Co zrobić, by ziemniaki nie tuczyły? Takich bezwzględnie unikaj
Ziemniaki to podstawa naszego odżywiania. Często jednak posądza się je o to, że są zbyt tuczące. Mamy na to swoje sposoby!

Uprawa ziemniaków na wielką skalę zaczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Niewielkie wymagania glebowe, duży plon i wartości odżywcze sprawiły, że poczciwe kartofle ratowały miliony ludzi od głodu. O historii ziemniaka nieco dowiecie się z naszego innego artykułu, w którym pisaliśmy o jednej małej sztuczce podczas gotowania ziemniaków, o której mało kto słyszał… T en artykuł znajdziecie klikając w ten link: KLIK! Czy ziemniaki tuczą? Pszenny kłos od dawna jest symbolem dobrobytu i pomyślności. Nie ma więc w tym przypadku, że ziemniak dorobił się nawet pomników…  Sława tych bulw ostatnimi czasy lekko przyblakła. Ziemniaki trafiły bowiem na czarną listę wśród osób dbających o linię. Czy ziemniaki rzeczywiście są tak tuczące? Wbrew pozorom nie są tak kaloryczne jak produkty mączne, czyli na przykład makarony. Ziemniaki zawierają ponadto całkiem sporo korzystnych dla zdrowia mikroelementów. Przygotowujmy je z głową Tajemnica tkwi oczywiście w ilości spożywanych ziemniaków – podobnie jak w przypadku innych źródeł węglowodanów. W spożywaniu ziemniaków potrzebny jest więc umiar. Oprócz tego warto stosować się do kilku rad i przygotowywać ziemniaki w zdrowy sposób. Oto kilka tego typu porad: Wkładajmy ziemniaki do wrzącej wody, kiedy wybieramy tradycyjne gotowanie. Nie stracą w ten sposób tak dużo wartości odżywczych, jak w przypadku gotowania ziemniaków zalanych zimną wodą. Jeżeli to możliwe, spożywajmy ziemniaki przygotowywane w mundurkach – pod skórką kryje się najwięcej cennych mikroelementów. Unikajmy dodawania do ziemniaków tłuszczów, takich jak śmietana czy masło. Zrezygnujmy z częstego jedzenia frytek i placków ziemniaczanych...

sposób na niedogotowane ziemniaki
Adobe Stock
Newsy
Sposób na niedogotowane ziemniaki? To proste. Wystarczy, że przed gotowaniem...
Gotowanie ziemniaków może być uciążliwe, w szczególności jeśli po 30 minutach wciąż są surowe. Na szczęście mamy na to genialny i dziecinnie prosty sposób.

Kto by pomyślał, że gotowanie ziemniaków może być problematyczne. A jednak. Z pewnością każdy z was choć raz znalazł się w sytuacji, w której mięso już stygło na stole, a bulwy wciąż były niedogotowane. W efekcie wasza rodzina jadła zimny albo niekompletny obiad. Na szczęście istnieje sposób, dzięki któremu wasze problemy znikną. Sposób na niedogotowane ziemniaki Głowy nie damy sobie uciąć, ale większość z was prawdopodobnie obiera ziemniaki ze skórki i wrzuca je do wody w całości. To błąd, szczególnie jeśli kupiliście naprawdę duże bulwy. Jeśli chcecie, by wasz obiad był gotowy na czas, przed umieszczeniem warzywa w garnku powinniście je… pokroić w kosteczkę! Pomyślicie, że to banał i przyznajemy wam rację. Jednak, jeśli działa, nie jest głupie. W końcu to żadna tajemnica, że duże kawałki potrzebują więcej czasu na dojście, z kolei małe stają się zdatne do jedzenia zdecydowanie szybciej.  Jeśli pieczecie je w piekarniku również pamiętajcie o ich pokrojeniu, najlepiej na ćwiartki. Aby doszły jeszcze szybciej, przed włożeniem do pieca możecie je podgotować we wrzątku przez ok. 10 minut. Te rady powinny pomóc wam zażegnać wszystkie ziemniaczane problemy. Cenne wartości odżywcze ziemniaków Wbrew powszechnej opinii, ziemniaki są lekkostrawne i mają naprawdę mało kalorii. Powodem, dla którego najczęściej jada się je w towarzystwie mięsa jest fakt, że doskonale równoważą jego kwasotwórcze oddziaływanie na organizm. Na tym jednak nie koniec. Ziemniaki zawierają mnóstwo cennego potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz magnezu stanowiącego podstawowy budulec waszych zębów i kości, a także poprawiającego przemianę materii, łagodzącego stres oraz zmęczenie. Nie brakuje w nich również witamin, wapnia,...

Woda do gotowania ziemniaków
Newsy
Czy ziemniaki należy gotować w małej czy dużej ilości wody? Tylko wtedy wyjdą najsmaczniejsze
Nawet tak prosta czynność może robić dużą różnicę w smaku! Sprawdźcie jak prawidłowo gotować ziemniaki.

Większość z was gotuje pewnie ziemniaki praktycznie codziennie. Na pewno macie swój sprawdzony sposób gotowania ziemniaków. Jesteście pewni, że gotujecie je tak, by zachować najwięcej wartości odżywczych i smaku w tych bulwach? Pomagamy w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie. Ziemniaki Ziemniaki nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Choć znane i kochane na całym świecie, my mamy do nich wyjątkowy sentyment. Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie je w formie prostej: ugotowane w kawałkach, posypane koperkiem i ewentualnie masłem, czy wolicie zrobić z nich puree lub inne przetwory: kluski, czy kopytka, ziemniaki - muszą być dobrze ugotowane. Przeczytajcie co to dokładnie znaczy. Jak gotować ziemniaki by traciły mniej wartości odżywczych? Gotujcie ziemniaki w mundurkach lub jeśli je obieracie, róbcie to tak, by obierki były jak najcieńsze. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych w ziemniaku. Im krótsze gotowanie, tym mniejsza utrata wartości odżywczych. Gotujcie wiec ziemniaki pod przykrywką, by były gotowe szybciej. Jeśli macie taką możliwość, zastosujcie szybkowar, który przyśpieszy proces gotowania pyr. Ziemniaki zawsze wrzucajcie do gotującej się wody. Dzięki temu, że bulwy będą miały styczność z wodą przez krótszy czas, zostanie z nich wymytych mniej cennych składników odżywczych. Woda do gotowania ziemniaków Na pewno macie swój sprawdzony garnek do gotowania ziemniaków. Czy jednak jest on wystarczająco duży i zapewnia właściwe proporcje ziemniaków do wody przy ich gotowaniu? Właściwa proporcja wody do ziemniaków to około 3 litrów wody na 1 kg ziemniaków . Ziemniaki powinno się gotować w dużej ilości wody, by ciepło dostarczane było do nich równomiernie. Jeśli ziemniaki w...

Słyszeliście o ziemniaku celebrycie? "Jest ohydny jak mutant" - mówi właścicielka i niewiarygodne co z nim robi.
Adobe Stock
Newsy
Znacie ziemniaka-celebrytę? Sprawdźcie, co z 8-kilogramowym kartoflem robi jego właścicielka
Ludzie często nazywają ludzkimi imionami swoje zwierzęta. Ale żeby nadać imię ziemniakowi? To musiał być szczególnie wyjątkowy okaz.

Cała historia wydarzyła się w Nowej Zelandii latem tego roku. Małżeństwo ogrodników porządkując warzywniak, odkryło pod ziemią niecodzienne znalezisko. Gdy mężczyzna natrafił motyką na coś dużego i twardego nie przypuszczał, że to zwykły ziemniak. Zwykły, tylko gigantycznych rozmiarów. Ziemniak o imieniu Doug lokalnym celebrytą Początkowo małżeństwo sądziło, że to jeden z wyrośniętych białych batatów, bo duże okazy tego gatunku zdarzały im się w przeszłości: - Powiedziałem Donnie, że to musi być jeden z tych białych batatów, które wyhodowaliśmy, ponieważ niektóre z nich po prostu urosły masywnie. Okazało się jednak, że to po prostu ziemniak. Kobieta była przerażona tym, jak wielka i okropna w wyglądzie była ta ziemniaczana bulwa: - Nie wierzyliśmy własnym oczom. Jest ohydny jak jakiś mutant. Po zważeniu okazało się, że kartofel waży 7,8 kg. Do Nowozelandczyków jednocześnie dotarła wiadomość, że dotychczas największy zarejestrowany ziemniak pochodził z Wielkiej Brytanii i ważył „tylko” 5 kg. Wygląda na to, że warzywo z ich ogrodu może być największym kartoflem na świecie. Taka świadomość zmieniła nastawienie ogrodników do ziemniaka. Zaczęli być dumni ze swojej bulwy, nazwali ją Doug, trzymają w garażu i zdarza im się obwozić znalezisko po wiosce, w ogrodowej taczce. Is This The Largest Potato In The World? – Potatoes News Colin and Donna Craig-Brown were having a bit of a cleanup in their vegetable garden in late August, to get ready for their usual flurry of spring planting. https://t.co/wT30Zaxv2J pic.twitter.com/c70qnDWdLV — potatoes.news (@potatosystem1) October 31, 2021 Czy rekordowy ziemniak trafi do Księgi Guinnessa? Dumni właściciele największego ziemniaka czekają na jego oficjalne ważenie, a po...