Z grzybami jest jak z rybami. Fanatycy zbierania i łowienia, z takim zaangażowaniem oddają się tym czynnościom, że nie zawsze starcza im zapału na oprawienie, przygotowanie i przyrządzenie swoich zdobyczy. Do tego jeśli zebranych grzybów jest naprawdę dużo, to po zjedzeniu dwóch zup grzybowych, klusek ze sznyclem w sosie grzybowym i omletu z grzybami, zaczynają zachodzić w głowę co zrobić z resztą. I tu z pomocą przychodzi suszenie.

Które grzyby najlepiej wybierać do suszenia? 

Eksperci podpowiadają, że najlepiej do suszenie nadają się grzyby, które nie mają blaszek. Te z blaszkami, jak kurki, po ususzeniu tracą przyjemną, sprężystą, konsystencję. Suszone kurki twardnieją i w niczym nie przypominają tych, które znamy z sosów z kurkami czy świeżych kurek z patelni.

Najlepszymi grzybami do ususzenia, według znawców tematu, są oczywiście prawdziwki. Drugie w kolejności pod względem popularności są podgrzybki. Raczej nie suszy się grzybów zawierających dużą ilość wody, jak maślaki. To grzyby, w których zawartość wody osiąga poziom powyżej 90-95% więc po wysuszeniu czyli usunięciu wody, nie zostaje z nich prawie nic.

[content:0_7646,,0_7629:undefined]

Jak przygotować grzyby do suszenia? 

Po pierwsze grzyby, które chcemy ususzyć, nie powinny być mokre. Nie zbierajcie ich więc zaraz po deszczu, a przygotowując do ususzenia nie myjcie. Grzyby ubrudzone ziemią czy igliwiem można oczyścić szczoteczką. Nie obawiajcie się, że pozostały w grzybie piasek dostanie się do potrawy. Gdy zimą wyjmiecie z szafki suszone grzyby, przygotowanie z nich potrawy i tak zaczniecie od namoczenia i odlania wody z piaskiem na dnie. Warto też wiedzieć, jak oczyścić grzyby z robaków.

Zobacz także:

Po drugie, grzyby pokrojone w talarki znacznie lepiej znoszą suszenie. Proces suszenia będzie wtedy krótszy, grzyby będą się suszyć równomiernie, unikniecie niezauważonych fragmentów zawierających wodę, która może się stać pożywką dla drobnoustrojów. Namawiamy więc, krójcie grzyby w plastry przed suszeniem, nawet jeśli kuszą Was słoje z pięknymi prawdziwkami ususzonymi w całości. Te same słoje z plastrami suszonych grzybów, przetrwają przynajmniej do podania, bez śladu pleśni.

Suszarka do grzybów czy domowe sposoby suszenia?

Suszarka oczywiście jest bardzo wygodnym kuchennym gadżetem. Ułatwia pracę i czyni ją niemal bezobsługową. Wystarczy na noc uruchomić wybrany tryb suszenia, a rano zebrać do słoika zbiory ususzonych plasterków.

Jednak nie zawsze warto kupować suszarkę do grzybów. To kolejny sprzęt kuchenny, który trzeba gdzieś przechować, całkowicie zbędny, jeśli grzybowego suszu nie robicie zbyt często i dużo.

Wtedy też pamiętać o tradycyjnych, domowych metodach suszenia grzybów jak nanizanie plastrów grzybów na nitkę i suszenie na słońcu czy w innym ciepłym miejscu. Można je też suszyć rozłożone na blaszce w piekarniku. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę 30-35 stopni, wystarczy włączyć oświetlenie piekarnika wydzielające delikatne ciepło i suszyć przez całą noc, lub ustawić temperaturę około 50 stopni, włączyć termoobieg i pozostawić do suszenia przy otwartym piekarniku na 4-5 godzin.

Macie już suszone grzyby? Czas zacząć je gotować

Źródło: wyborcza.pl