zakalec
Adobe Stock
Triki kulinarne

Ostrzegały nas przed nim babcie i mamy. Kiedy go zjesz licz się z konsekwencjami...

Z pewnością każdej pani domu choć raz przytrafiła się jakaś kulinarna wpadka. W końcu w kuchni nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, szczególnie jeśli mowa o pieczeniu. Bowiem zakalec to zmora większości początkujących cukierników.
Weronika Kępa
listopad 27, 2020

Pieczenie ciast to sztuka, którą niewielu udaje się opanować do perfekcji. W ich przygotowaniu każdy, nawet najmniejszy ruch, ma ogromne znaczenie. Przepisów nie można więc lekceważyć, szczególnie na początku tej trudnej drogi. 

Jeśli jajka mają być w temperaturze pokojowej, to właśnie takie powinny być, nie dopiero co wyjęte z lodówki. Z kolei jeśli masło ma być rozpuszczone i wystudzone, również należy o to zadbać. Dokładne odmierzanie proporcji, staranność i cierpliwość to klucz do sukcesu.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Czym jest zakalec

Jednak nawet jeśli wydaje ci się, że ciasto zostało idealnie przygotowane, finalnie może okazać się zakalcem… Zakalec to nic innego jak nieudane, niewyrośnięte lub niewypieczone ciasto. Po rozkrojeniu jest po prostu wilgotne i surowe. Jednym z niewielu wytworów, które po wyjęciu z piekarnika powinny wyglądać w ten sposób jest brownie. 

Skutki zjedzenia zakalca

Choć zakalec to nieupieczone ciasto, jego fanów nie brakuje! Taka wersja smakuje naprawdę wielu osobom. I o ile jeden lub dwa kawałki takiego wypieku nikomu nie zaszkodzą, o tyle zjedzenie zawartości całej blachy może prowadzić do niestrawności i bólów żołądka.

Przyczyny powstawania zakalca

Przyczyn powstawania zakalców może być wiele. Niektóre z nich pojawiają się już na etapie przygotowywania ciasta. Jednym z najczęściej popełnianych w kuchni błędów jest między innymi mieszanie masy w różne strony. Brzmi śmiesznie, jednak naprawdę ma znaczenie. 

Kolejną czynnością mającą niemały wpływ na efekt końcowy jest zbyt długie mieszanie masy. Jeśli w recepturze pojawia się zapis o mieszaniu tylko i wyłącznie do połączenia składników, to uwierz, ktoś kto to pisał dobrze znał się na rzeczy!

Na tym jednak nie koniec. Na etapie przygotowywania ciasta może pojawić się również wiele innych problemów. Należy do nich między innymi używanie tańszych zamienników, na przykład margaryny zamiast masła czy zwykłego cukru zamiast drobnego, przeznaczonego do wypieków. 

Uważać należy również na etapie pieczenia. Kiedy już włożysz ciasto do piekarnika pamiętaj, by ustawić właściwą temperaturę i nie uchylać drzwiczek zbyt często. Przed wyjęciem wypieku zastosuj metodę suchego patyczka i sprawdź, czy nie potrzebuje dodatkowych 5 minut.

Komentarze