
Na jakim ogniu powinno się smażyć schabowe? Tylko jeden wydobędzie ich prawdziwy smak
Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tradycyjnego kotleta schabowego. To danie zdecydowanie należy do prostych, ale nie wyjdzie, jeśli zapomnicie o jednej ważnej zasadzie.
Kotlety schabowe
Panierowane kawałki tłuczonego schabu, na stałe goszczą pewnie na waszych stołach. To jedna z najbardziej popularnych potraw kuchni polskiej. Niektórzy wykorzystują schab z kością, inni wolą kotlet bez niej. Typowe składniki do przygotowania kotleta schabowego to:
- Smalec
- Jajka
- Sól
- Pieprz
- Kawałek schabu (z kością lub bez kości)
- Mąka
- Bułka tarta
Mistrzowskie schabowe
Na pewno macie swój sposób na przygotowanie schabowych, które smakują wam i waszej rodzinie. Pamiętajcie jednak, że w przypadku schabowych dobry przepis to nie wszystko. Równie mocno liczy się odpowiednia obróbka i przede wszystkim… technika smażenia!
Przygotowanie ważniejsze niż składniki
Cała sztuka w przypadku schabowych tkwi w odpowiednim przygotowaniu kotleta. Schab trzeba oczywiście pokroić w plastry (jeśli nie zakupiliście mięsa już tak pokrojonego). Następnie trzeba ubić je tłuczkiem i panierować w następującej kolejności:
- W mące
- W roztrzepanych i przyprawionych jajkach
- W bułce tartej
Smażenie schabowych
Kotlet schabowy musi być soczysty! Nie ma nic gorszego niż wysuszony kotlet schabowy. Musicie pamiętać, żeby nie smażyć go zbyt długo na wolnym ogniu. Musicie odpowiednio wyczuć właściwą temperaturę smażenia. Zbyt duży ogień może z kolei doprowadzić do tego, że panierka będzie spalona, a mięso w środku surowe. To absolutnie nieakceptowalne w przypadku wieprzowiny. Schabowe muszą być smażone w wyższej temperaturze, na rozgrzanym oleju lub smalcu.
Wytrawni kucharze powiedzą wam, że smak schabowego podkreślić może tylko smażenie na smalcu, przez krótki czas, w odpowiednio wysokiej temperaturze. Pamiętajcie, żeby na patelni rozgrzać odpowiednią ilość tłuszczu. Dzięki temu kotlety będziecie mogli smażyć krócej, zachowają więc więcej smaku wewnątrz mięsa.