czy myć mięso przed gotowaniem
AdobeStock
Triki kulinarne

Myjecie mięso przed gotowaniem? Popełniacie spory błąd! Obalamy kulinarne mity

Zawsze przed ugotowaniem rosołu myjecie dokładnie mięso pod zimną wodą? Błąd! W tym artykule wyjaśniamy mit dotyczący mycia mięsa przed obróbką termiczną, a także inne legendy pokutujące wśród gotujących.

Przed smażeniem kurczaka zawsze dokładnie myjesz mięso? Pewnie wierzysz w ten i wiele innych mitów dotyczących jedzenia. Sprawdź, czy znasz je wszystkie i dlaczego są nieprawdziwe!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego nie trzeba myć mięsa przed przygotowaniem?

Nauczeni, że wszystko trzeba umyć przed zjedzeniem, myjemy także surowe mięso. Czy jest w tym jakiś sens? Według naukowców – nie. Dawniej mięso myto z bardzo prozaicznych przyczyn. Kawałki zarżniętej przed domem kury czy prosiaka mogły być po prostu brudne od krwi i piasku. Współcześnie jednak mięso jest dokładnie czyszczone w rzeźniach, więc nie ma potrzeby, żeby je ponownie myć. Co więcej, to może być szkodliwe! Odkryto, że mycie drobiu zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia mięsa drobnoustrojami, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego

Zobacz także
Czy można jeść lody na ból gardła? Specjaliści rozwiewają mity wokół tej sprawy

Czy można jeść lody na ból gardła? Specjaliści rozwiewają mity wokół tej sprawy

Owoców nie powinno się popijać wodą? To prawda czy mit? Nie ma już wątpliwości

Owoców nie powinno się popijać wodą? To prawda czy mit? Nie ma już wątpliwości

Czy świeża żywność jest zdrowsza od mrożonej?

Wyjaśnijmy to raz na zawsze – w kwestii wartości odżywczych mrożone jedzenie nie różni się niczym od świeżego! Jego smak, zapach i tekstura mogą się różnić w wyniku procesu zamrażania i rozmrażania, jednak wszystkie witaminy i mikroelementy pozostają w jedzeniu. Co więcej, mrożone owoce i warzywa mogą mieć więcej witamin niż świeże! Zwłaszcza owoce mrozi się od razu po zerwaniu, dzięki czemu po rozmrożeniu mają tyle samo składników odżywczych, co w momencie zamrażania. Natomiast świeże owoce zaczynają tracić witaminy około 3 dni po zerwaniu.

Czy jogurt trzeba zjeść 3 dni po otwarciu?

W niektórych domach panuje przeświadczenie, że produkty takie jak jogurty, śmietana czy soki trzeba zużyć w maksymalnie trzy dni po otwarciu, a później nadają się tylko do wyrzucenia. Podajcie nam choć jeden racjonalny powód by tak robić, bo my nie znajdujemy żadnego. Sprawdźcie dokładnie datę przydatności do spożycia i trzymajcie się instrukcji podanych na opakowaniu. 

Czy mrożona żywność jest wolna od bakterii?

Wiecie, w ilu stopniach przechowuje się wirusa grypy w laboratorium? W ponad -70 stopniach Celsjusza! To wielokrotnie więcej niż możliwości domowej zamrażarki, dlatego jeśli sądzisz, że mrożąc jedzenie zabijesz znajdujące się w nim bakterie i wirusy, to nie mamy dobrych wiadomości. 

Czy makaron trzeba płukać tuż po ugotowaniu?

Zastanówcie się przez chwilę – jeżeli gotujecie makaron do zupy lub na spaghetti, to po w jakim celu płuczecie go zimną wodą? Nie dość, że będzie zimny, to stanie się śliski. A tego na pewno byście nie chcieli, szczególnie gdy przygotowujecie makaron z sosem! Zawarta w makaronie skrobia sprawia, że jest on bardziej kleisty i wszelkie dodatki lepiej będą do niego przywierać. Płucząc makaron w wodzie usuwacie z niego skrobię.

Czy każde mrożone jedzenie jest przetworzone i niezdrowe?

Spoglądając na kilkukilogramowe worki z mrożonymi frytkami rzeczywiście możemy wysnuć przypuszczenie, że cała żywność mrożona w paczkach jest niezdrowa i wysoko przetworzona. To jednak nieprawda! Sprawdźcie skład pierwszej lepszej mrożonki z warzywami – zapewniamy, że nie znajdziecie tam nic poza samymi warzywami. Jeżeli chcecie mieć pewność co do zawartości opakowania, to czytajcie dokładnie etykiety.
 
 

Mrożonki
Pixabay/Willfried Wende
Newsy
Mrożonki w sklepie są zbite lub zbrylone? Pod żadnym pozorem ich nie kupujcie. Dlaczego? 
Zamrożony produkt żywnościowy jest przeznaczony do długotrwałego przechowywania w zamrażalniku, który wstrzymuje całkowicie rozwój wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Mrożonki to przede wszystkim szybki pomysł na obiad. Wystarczy kilka minut i gotowe.

Polacy często kupują mrożone warzywa albo owoce, także ryby lub mięso, jak również gotowe zamrożone sałatki albo przetwory mączne takie jak pierogi. Na temat mrożonek narosło już wiele mitów. Jak jest naprawdę? Zdrowa, mrożona żywność Jedni uznają mrożonki za żywność prawie doskonałą, bo jedynie minimalnie przetworzoną, bliską pierwotnej, naturalnej postaci, podczas gdy inni za niemal bezwartościową, pozbawioną życia i wielu naturalnych walorów.  Mrożenie, tak jak i inne metody utrwalania żywności, ma swoje wady i zalety, Zmiany, które widać na pierwszy rzut oka po rozmrożeniu produktów czy podczas ich przygotowywania, to utrata jędrności, zmiana konsystencji oraz ograniczone zdolności utrzymania wody. Właśnie na te cechy warto zwrócić szczególną uwagę. Powiedzą wam więcej o mrożonkach niż sklepowa etykieta. Jeśli kupujecie mrożonki, należy zwrócić baczną uwagę na to czy przypadkiem nie są zbite i zbrylone. Jeśli zauważycie podobne właściwości, najprawdopodobniej były źle mrożone lub rozmrożone i zamrożone ponownie. Kolejne mrożenie psuje zamrożony produkt. Właściwie powinniście zrezygnować z jego konsumpcji. Zawartość torebki powinna do tego lekko przesypywać się przy poruszaniu. To pierwszy sygnał, że kupiona mrożonka nadaje się do spożycia. Nie może być ani zbyt zbita, ani całkowicie sypka. Czy jedzenie mrożonek może być groźne? Najwięcej wątpliwości budzą mrożone ryby w postaci kostek rybnych. Często zdarza się, że w zawartości znajdziecie rybę zmieloną w całości. Mrożony filet rybny może zawierać ości, wnętrzności i mało apetyczne części ryby. Pomijając niektóre przykłady, metoda mrożenia żywności nadal pozostaje w czołówce najlepszych metod utrwalania żywności ze względu na stosunkowo niskie straty wartości...

Czy maliny trzeba myć przed zjedzeniem? I jak to zrobić?
AdobeStock
Newsy
Czy maliny trzeba myć przed zjedzeniem? I jak to zrobić?
Maliny należą do najdelikatniejszych owoców pod słońcem. Myjecie je przed spożyciem, czy nie? To może mieć znaczenie, ale pod pewnym warunkiem.

Już małym dzieciom tłumaczy się, że owoce i warzywa trzeba myć przed jedzeniem. Dzięki temu zdecydowanie obniża się ryzyko zakażenia różnymi bakteriami powodującymi zakażenia pokarmowe. Ale czy jest jakiś wyjątek od reguły? Co robić na przykład z malinami? Sprawdźcie. Czy maliny trzeba myć? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy należy w ogóle myć maliny ? Ci, którzy jedzą je prosto z krzaka , raczej się nie kłopoczą i zjadają te owoce od razu po zerwaniu. A co z malinami kupowanymi w sklepie? Myć, czy nie? Jeśli maliny pochodzą z waszego ogródka i niczym ich nie pryskano, wówczas spokojnie możecie zrezygnować z mycia tych owoców. Inaczej jest w przypadku malin kupionych w sklepie , które na plantacjach są pryskane różnymi preparatami grzybobójczymi i zwalczającymi pasożyty. Wówczas owoce te należy koniecznie umyć przed spożyciem. Jak myć maliny? Maliny są bardzo delikatne, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność przy myciu ich. Do tego woda sprawia, że są znacznie mniej aromatyczne, dlatego mycie malin naprawdę jest ostatecznością. Należy to zrobić przy użyciu słabego strumienia wody, bardzo delikatnie i od razu przed spożyciem. Dzięki temu owoce dłużej zachowają swój smak i aromat. Pamiętajcie o tym, by absolutnie nie namaczać ich w wodzie! Jak przechowywać maliny? Ze względu na ich delikatną strukturę, maliny należy zużyć jak najszybciej, ponieważ bardzo szybko zaczynają tracić swój kształt, pleśnieją  i po prostu się psują. Jeśli zebraliście maliny na zapas lub kupiliście je w sklepie, to przechowujcie je w lodówce i absolutnie nie myjcie ich wcześniej! Należy umyć maliny dopiero tuż przed spożyciem. Owoce powinny być przechowywane w pojemniku wyłożonym ręcznikami kuchennymi i przykryte nimi także z wierzchu. By...

Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa
Adobe Stock
Newsy
Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa
Czy mięso mrożone jest gorsze od świeżego? I tak i nie. Świeża żywność zawsze jest najlepsza, ale mrożenie, to najlepsza metoda konserwowania żywności. Jak właściwie przygotować mięso do mrożenia?

Mięso do zamrożenia, przede wszystkim powinno być świeże i dobrej jakości. Jeśli jest paczkowane, nie powinno stracić ważności, jeśli kupowane na wagę, powinno być wyraźnie pierwszej świeżości. Zamrażanie produktów, które tracą ważność, to oczywiście jakiś sposób na uchronienie żywności przed wyrzuceniem, jeśli jednak przewidujecie, że nie zjecie wszystkiego od razu i część chcecie przechować na później, zróbcie to, gdy mięso będzie jeszcze świeże. I odpowiednio je przygotujcie. Podpowiadamy jak. Czy myć mięso przed mrożeniem? Mięsa generalnie nie powinno się myć. Eksperci powtarzają, że mycie mięsa nie powoduje usunięcia wszystkich bakterii, a tylko rozprzestrzenienie ich po kuchni. W internecie można znaleźć wiele filmów animowanych, pokazujących jak bakterie, wraz z rozpryskującą się wodą, pojawiają się wszędzie. Osiadają na desce do krojenia, nożu, a także wszystkich innych przedmiotach, które trzymacie w kuchni. Szczególnie niebezpieczny w tym zakresie jest drób, naszpikowany bakteriami salmonella. Dlatego, gdy przynosicie surowe mięso do domu, powinniście je albo od razu przyrządzić, włożyć do garnka i ugotować rosół, albo od razu zamrozić. Jednak zalecenia to jedno, a codzienne postępowanie – drugie. Wiele osób nic sobie nie robi z  porad i ma tak mocno zakodowane to, że jeśli mięso ma być czyste, to trzeba je umyć, że nie zważając na nic, i tak je myje. W takiej sytuacji należy pamiętać o 1 rzeczy: mięsa przez zamrażaniem nie wolno namaczać! Jeśli już musicie je umyć: przepłuczcie szybko, osuszcie i zamrażajcie. Jak długo przechowywać schłodzone mięso? Mięso schłodzone to zarówno to, które przechowujecie w lodówce, w 4-8 st. Celsjusza, jak i to, które jest zamrożone w bardzo niskiej temperaturze....

Poza sezonem świeże owoce i warzywa są drogie. Sprawdzamy, czy warto jeść mrożone (mrożone nie są gorsze)
Adobe Stock
Newsy
Czy mrożone warzywa są równie zdrowe jak świeże? Wiemy, które lepiej wybierać poza sezonem
Czy kupować świeże warzywa nawet wtedy gdy są bardzo drogie? Zdradzamy tajemnicę utraconych witamin w czasie ich przechowywania.

Świeże owoce i warzywa są niezastąpione, a każdy sposób ich konserwacji wpływa na utratę wartości i własności odżywczych. Będziecie jednak zaskoczeni jak niewiele zmieniają się wartości w warzywach mrożonych i zamiast przepłacać i kupować świeże poza sezonem, skusicie się na mrożonki. Jak warzywa tracą swoje wartości odżywcze? O świeżych owocach i warzywach mówimy wtedy, gdy mamy do czynienia z żywnością niedawno zebraną z pola, krzaka czy drzewa, w żaden sposób niekonserwowaną. Rośliny pobierają składniki odżywcze z gleby i im szybciej zostaną zjedzone od zebrania, tym więcej ich nadal w nich jest. Krótka droga od pola do stołu i niedługi czas, jaki dzieli od siebie zbiór i jedzenie to powód, dla którego tak bardzo polecane jest zaopatrywanie się w lokalne i sezonowe produkty. Im dłużej warzywa leżą w magazynie, w sklepie czy u was w domu, tym więcej tracą wartości. Badacze stwierdzili, że świeży, zielony groszek traci 15% witaminy C, gdy przez 7 dni jest przechowywany w lodówce. I aż 60% jeśli przechowujecie go w temperaturze pokojowej. To oznacza, że  lepiej jest pewne świeże produkty magazynować w warunkach obniżonej temperatury. Co się jednak stanie gdy go zamrozicie? Straci jeszcze więcej witamin czy może to dobry sposób na ich zachowanie? Dlaczego warto wybierać mrożonki? Zaskakującym odkryciem jest to, że ten sam groszek, gdy zostanie od razu zamrożony, straci mniej witaminy C niż wtedy, gdy będziemy go przechowywać w lodówce. O ile trzymany w lodówce straci w ciągu tygodnia 15% witaminy, to w postaci zamrożonej straci jedynie 10% i to nawet przez 12 miesięcy. Warzywa, które zdecydowanie warto zamrozić, zamiast trzymać w lodówce to: Zielony groszek Brokuły Szpinak Owoce podobnie zachowujące wartości to m.in.:...