
Jest jeden sekret by zupa pomidorowa była jeszcze smaczniejsza. Czuć różnicę w smaku. Genialne
Królowa polskich zup? Bez wahania pomidorowa. Przygotowywana na bazie rosołu lub bulionu z warzyw. Głównym składnikiem zupy pomidorowej są dobrej jakości pomidory lub gotowy koncentrat pomidorowy.
W chłodną porę
Mówi się, że nic nie rozgrzewa bardziej niż talerz gorącej zupy. Szczególnie jeśli robimy ją samodzielnie, aby smakowała jak u mamy. Zupę pomidorową podaje się z makaronem lub ryżem, a czasem nawet z tzw. zacierką i lanym ciastem.
Dla niejadków
Wiadomo, że trudno dogodzić wszystkim. Jest jednak mało przeciwników zupy na bazie pomidorów. Smakuje niejadkom, nawet tym najmłodszym. Oprócz korzyści smakowych pomidorówka dostarczy do organizmu szereg cennych minerałów i witamin.
Do listy wartościowych bonusów możemy zaliczyć potas, likopen, beta-karoten, witaminy C oraz E. Najważniejszą funkcją tego pierwszego jest kontrola ciśnienia krwi, pracy nerek i regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej.
Sekret tkwi w szczegółach
Do ugotowania bulionu pod pomidorową używamy mięsa. Najczęściej jest to mięso drobiowe. Niekoniecznie dla pomidorówki najlepsze. Proponujemy zmienić je na wołowe. Podobna zmiana dotyczy pomidorów, zamiast tych z puszki użyjcie świeżych. Dodadzą całości właściwego aromatu i odpowiedniej konsystencji.
Główne składniki pomidorówki:
-
1 kilogram świeżych pomidorów (opcjonalnie 0,5 kg pomidorów z puszki),
-
1 koncentrat pomidorowy 250 ml,
-
2 duże marchwie,
-
1 pietruszka,
-
1/3 selera,
-
koper włoski,
-
250 gramów wołowiny,
-
sól do smaku,
-
pół łyżeczki pieprzu czarnego,
-
pół łyżeczki pieprzu roślinnego,
-
1 łyżeczka ziół prowansalskich,
-
2 liście laurowe,
-
2 łyżeczki ziela angielskiego,
-
1 łyżeczka oregano,
-
2 łyżki mąki ziemniaczanej.
Pomidorówka prima sort
Mięso przeznaczone na pomidorówkę należy umieścić w misce z wodą i moczyć przez kilkanaście minut. Po tym czasie można je wypłukać i odłożyć do dalszych działań.
Warzywa kroimy w drobną kosteczkę i gotujemy w większym garnku z wodą. Po zagotowaniu zawartości garnka wrzucamy do niego mięso, przyprawy i ponownie doprowadzamy do wrzenia.
Po 30 minutach można sprawdzić miękkość marchwi. Właśnie ona gotuje się zawsze najdłużej. Do powstałego, mięsno-warzywnego połączenia, wlewamy jogurt naturalny. Jeśli zupa jest za rzadka, zagęszczamy wywar mąką ziemniaczaną.
Wszystkie składniki powinny się gotować jeszcze kilka minut. Niecierpliwi spróbują jej od razu, tym z większą dozą spokoju poleca się poczekanie z konsumpcją do następnego dnia. Pomidorowa smakuje najlepiej po upływie doby. Wiedzieliście o tym?
Źródło: Gotowanie.Onet.pl