jak rozmrozić rybę
AdobeStock
Triki kulinarne

Jak szybko rozmrozić rybę? Jest na to jedna genialna sztuczka!

Miałaś w planach smażone filety rybne, a zapomniałaś je odmrozić? Nic nie szkodzi - mamy na to sposób!
Katarzyna Wyborska
listopad 19, 2020

Najlepsza jest świeża ryba prosto z porannego połowu, jednak o ile nie mieszkamy nad morzem, to nie możemy sobie pozwolić na taki luksus. Zadowalamy się mrożonymi rybami, które także są smaczne i mają jedną ogromną zaletę – można je przechowywać w zamrażarce przez kilka miesięcy. Jak szybko odmrozić taką rybę? Odpowiadamy!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Mrożone ryby

Mrożona żywność to ogromny luksus, na który ludzkość może sobie pozwolić od ponad 100 lat – w 1913 roku do powszechnej sprzedaży trafił pierwszy model zamrażarki. Zrewolucjonizowało to rynek świeżej żywności i przyzwyczajenia zakupowe ludzi. Dotychczas świeże mięso jedzono tylko przy okazji uboju, a ryby jedli jedynie ci, którzy mieszkali blisko zbiorników wodnych i mogli kupić świeżą rybę prosto od rybaka. Dziś to już żaden problem i jeśli mamy ochotę, to możemy sobie kupić zamrożoną rybę złowioną tysiące kilometrów stąd. Kiedyś to byłoby nie do pomyślenia!

Sposób na rozmrożenie ryby

Aby ryba była smaczna i nie rozpadała się, trzeba odpowiednio wcześniej ją rozmrozić. Najlepiej przenieść ją z zamrażarki do lodówki lub postawić w kuchni, gdzie przez kilka godzin w temperaturze pokojowej się rozmrozi. Jednak co zrobić, gdy nie mamy czasu lub zapomnieliśmy wyjąć wcześniej rybę z zamrażarki? Jest na to sposób!

Rozmrażanie całej ryby

  1. Zamrożoną rybę połóż pod strumieniem bieżącej, zimnej wody. Po chwili lekko podnieś temperaturę i zmniejsz. Powtórz czynność kilka razy. Kiedy zauważysz, że mięso zaczyna się rozmrażać, dalej trzymaj je pod zimną wodą lub włóż do miski i zasyp solą.
  2. Wstaw rybę do zimnego piekarnika i włącz. Mięso będzie się powoli rozmrażało wraz ze wzrostem temperatury.

Rozmrażanie filetów

  1. Filety rybne lub dzwonki włóż do plastikowego woreczka, a następnie umieść je w misce wypełnionej mlekiem. Dlaczego? Jeżeli zamierzasz od razu usmażyć rozmrażaną rybę, to umieszczenie jej w mleku pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu podczas smażenia. Po prostu gdy filety nieco się rozmrożą, przełóż je z worka prosto do mleka.
  2. Zamiast mleka możesz użyć po prostu letniej wody. Wówczas lekko odmrożone filety wyjmij z worka, posyp solą i odstaw do lodówki.

 

Źródło: gotujmy.pl

Komentarze