Gotowanie ryżu
Africa Studio/Adobe Stock
Triki kulinarne

Gotujesz w ten sposób ryż? Nic dziwnego, że smakuje jak kluchy. Oto niezawodna metoda!

Gotowanie ryżu to wcale nie przelewki. Ale po przeczytaniu tego artykułu na pewno zapomnicie o ryżu w torebkach!
Hubert Rój
listopad 12, 2020

Wygoda i szybkość – takie zalety ma ryż w torebkach. Do tego odpowiednio odmierzone porcje –  wystarczy włączyć gaz, posolić wodę i tylko czekać. Tymczasem problem pojawia się choćby wtedy, gdy gotujemy ryż w tradycyjny sposób, np. na gołąbki bądź do innego dania.

Istnieją dwa główne rodzaje błędów podczas gotowania ryżu. Jedni rozgotowują białe ziarna na paskudną papkę, która smakuje potem jak kluchy. Inni z kolei nie potrafią sprawić, by ich ryż zyskał odpowiednią miękkość. Wtedy małe, białe ziarenka mogą być nieznośnie twarde. W ten sposób smak na wspomniane gołąbki szybko nam przejdzie.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Gotowanie ryżu - praktyczne rady

Sposobów na gotowanie ryżu jest bez liku. My zaprezentujemy wam jedną prostą metodę. Od tej pory gotowanie ryżu to będzie dla was pestka!
Kluczem do powodzenia w tym zadaniu będzie dobranie odpowiednich proporcji ryżu i wody. Najprościej przedstawimy to w ten sposób: na jedną część ryżu przypadają dwie części wody. Posłużmy się prostym przykładem nieco objaśniającym sprawę. Jeżeli chcemy ugotować pół szklanki ryżu, powinniśmy zalać go ok. 1 szklanką wody.

Drugim zabiegiem, który warto zastosować podczas gotowania ryżu jest opłukanie naszych ziaren przed gotowaniem. W ten sposób usuniemy z niego skrobię. Jeżeli tego nie zrobimy, ryż będzie bardziej kleisty i po ugotowaniu stanie się bardziej papkowaty.

Następny ważny element gotowania ryżu to anielska cierpliwość. Tak, tak, dobrze widzicie. Podczas gotowania ryżu naszą metodą nie musimy go wcale mieszać! Po prostu przykryjmy garnek pokrywką i czekajmy cierpliwie, aż ryż wchłonie wodę i stanie się on odpowiednio miękki.

Co z ogniem? Powinniśmy gotować nasz ryż na maksymalnie małym ogniu. Jeżeli zależy nam na czasie, możemy od razu zalać nasz ryż gorącą wodą z czajnika i doprowadzić do szybkiego wrzenia na dużym ogniu. Po chwili musimy przykręcić znacznie kurek, aby nasze ziarna nam nie wykipiały!

Jedna uwaga tyczy się także średnicy naszego garnka – jeżeli gotujemy ryż w małym garnku, należy ustawić go na najmniejszym palniku. Jeżeli garnek jest sporych rozmiarów – ustawmy ryż na średnim palniku.

Czas gotowania ryżu to rzecz względna. Zależy głównie od ilości gotowanego ryżu. Ryż powinien być gotowy zwykle po 13-15 min od wstawienia go na ogień. Bądźcie jednak czujni. Warto sprawdzić pod koniec gotowania jak dużo wody pozostało do wchłonięcia na dnie naczynia. Kiedy zaobserwujemy tworzenie się delikatnej ryżowej skorupki na dnie garnka, to znak że ryż powinien być już gotowy. Nie wahajcie się także, by na próbę skosztować kilku ziarenek.

Komentarze
Pierogi ruskie
Babeczka 35/gotujmy.pl
Triki kulinarne Nie potrafisz lepić pierogów? Tę sztuczkę znają tylko nieliczni. Zawsze działa!
Pierogi kochają i duzi i mali. Jak zadowolić domowników pysznymi pierogami? W tym artykule postaramy się udzielić kilku cennych wskazówek
Hubert Rój
listopad 12, 2020

Wbrew wyobrażeniom co niektórych osób, pierogi nie są specjałem tylko i wyłącznie kuchni polskiej. Kwestia nazewnictwa naszego pierogowego dania nr 1 to jedno. Pierogi ruskie jak można się domyślać swoje korzenie mają poza etniczną Polską. Jednak prawda o nadziewanym wszelkiego rodzaju cieście jest nieco bardziej skomplikowana. Historia pieroga Jako pierwsi na pomysł lepienia pierogów wpadli Chińczycy. Cóż, Azjaci mają widocznie głowę do wynalazków. Na koncie mają więc nie tylko proch strzelniczy, papier czy kompas, ale także wiele osiągnięć na polu kulinariów. Za Wielkim Murem kucharze lepili pierogi już w XIII wieku! Pierogi i różne wariacje na ich temat szybko rozsiały się potem po całym świecie. Hindusi mają swoje samosa, Meksykanie gustują w empanadas, Włosi ubóstwiają ravioli, a Rosjanie daliby się pokroić za talerz smacznych pielmieni. Taką wyliczankę można ciągnąć w nieskończoność. Tak, wiemy, że nie są to zbyt miłe wieści dla zagorzałych obrońców wyjątkowości „naszych” pierogów ruskich, ale nic na to już nie poradzimy. Zamiast dyskutować o pierogach, warto szlifować umiejętność ich przygotowywania! Pieróg nie jedno ma imię Ogólnoświatowe różnice w przygotowaniu pierogów zazwyczaj ograniczają się do trzech kryteriów. Po pierwsze pierożki mogą różnić się rodzajem wykorzystanej do nich mąki. Przeważają te pszenne, ale znane są także pierogi ryżowe, kukurydziane, a nawet żytnie. Pod różnymi szerokościami geograficznymi gotują swoje pierogi na różne sposoby – jedne narody wrzucają je na wrzącą wodę, inne smażą w głębokim tłuszczu, a jeszcze inne nacje wolą gotowanie na parze bądź smażenie. Na wyróżnienie w tym zakresie zasługują pieczone pierogi,...

Przeczytaj