Jedzenie w lodówce
Adobe Stock
Triki kulinarne

6 produktów, których nigdy nie powinniście trzymać w lodówce, a pewnie trzymacie...

Chcąc być nadgorliwym często umieszczamy w lodówce o wiele więcej niż w rzeczywistości powinniśmy. Niewielu jednak wie, że niska temperatura może negatywnie wpływać na niektóre produkty spożywcze…
Weronika Kępa
listopad 16, 2020

Nie jest tajemnicą, że produkty takie jak mleko, jogurty, ser czy mięso potrzebują stałego dostępu do stosunkowo niskiej temperatury. Wystarczy kilka godzin poza lodówką, żeby całkowicie straciły świeżość i były do wyrzucenia.

W każdej kuchni istnieją jednak również takie produkty, które nie potrzebują chłodzenia. Zaliczamy do nich chociażby mąkę, ryż czy makaron. Wie to niemal każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że na co dzień wkłada do lodówki jedzenie, które wcale tego nie potrzebuje. I nie chodzi tutaj bynajmniej o kolejny sypki produkt, jakim jest cukier.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Pomidory

Każdy rodzaj pomidorów, koktajlowe, śliwkowe, malinowe, powinnaś przechowywać poza lodówką! Niska temperatura zatrzymuje bowiem proces ich dojrzewania. Nie mają więc szansy stać się maksymalnie słodkie i soczyste. Idealnym miejscem do przechowywania pomidorów będzie więc kuchenny koszyk na warzywa!

Ziemniaki

Jeśli przechowujesz w lodówce ziemniaki to duży błąd! Ich miejsce jest w piwnicy lub spiżarni. Tam również jest niska temperatura, ale nie aż tak. Przechowywanie ziemniaków w lodówce prowadzi bowiem do szybszego przetwarzania skrobi w cukier, co znacząco wpływa na smak warzywa. Pogorszeniu ulega również ich skórka.

Awokado

Ten niesamowicie zdrowy owoc również nie powinien zajmować miejsca w naszej lodówce. Najlepiej kiedy awokado dojrzewa w temperaturze pokojowej, ponieważ tylko wtedy ma szansę osiągnąć idealny smak. Wyjątkiem jest moment, w którym już przekroisz owoc. Wtedy należy wsadzić go do lodówki, aby spowolnić jego psucie.

Pikle

Marynowane warzywa również nie powinny być chłodzone. Zawarty w nich ocet i konserwanty sprawiają, że z powodzeniem można je trzymać w temperaturze pokojowej. Nie ma szans by się zepsuły.

Majonez i ketchup

Tego typu produkty mają w składzie bardzo dużo konserwantów, dlatego też bez problemu można je przechowywać poza lodówką. Co prawda nie powinny być narażone na działanie promieni słonecznych, ale zwykła kuchenna szafka powinna wystarczyć. W końcu w sklepie też nie są schowane do lodówki.

Chleb

Pieczywo umieszczone w lodówce znacznie szybciej straci swoją świeżość. Jeśli więc kupiłaś za dużo chleba lepiej pokrój go na kromki i schowaj do zamrażalnika. W ten sposób zachowa on swoją miękkość i chrupkość, a po rozmrożeniu nie będziesz w stanie go odróżnić od świeżo upieczonego chleba.

Źródło: geniusposts.com

Komentarze