
Choć jego przygotowanie jest czasochłonne, tych godzin spędzonych w kuchni na pewno nie pożałujecie. Pamiętajcie także o tym, że bigos smakuje najlepiej nawet 3 dni po przyrządzeniu. Jeśli więc nie zależy wam na czasie pozostawcie go w lodówce na te kilkadziesiąt godzin, a nie pożałujecie.
Ważną kwestią w przygotowaniu bigosu jest dobranie odpowiednich proporcji między kapustą kiszoną, a świeżą kapustą białą. To zagadnienie nieraz wywołuje spory pomiędzy polskimi gospodyniami domowymi z całego kraju - jedne przyrządzają bigos nawet z samej kapusty kiszonej, inne mieszają ją ze świeżą w różnych proporcjach.
My proponujemy dzisiaj proporcję w postaci 1:1. Dzięki niej unikniecie zbyt kwaśnego smaku bigosu i jednocześnie sprawicie, że nasze słynne danie narodowe utrzyma swój typowy charakter. Do tego danie uzupełnia naprawdę słuszna porcja mięsa - mało kto dziś pamięta, że za czasów dawnej Rzeczpospolitej bigos miał składać się z nawet z samego mięsa!
Przepis na bigos staropolski
Składniki:
- 500 gramów świeżej kapusty
- 500 gramów kiszonej kapusty
- 400 gramów mięsa wieprzowego (może być karkówka)
- 300 gramów wiejskiej kiełbasy
- 50 gramów suszonych grzybów
- 30 gramów suszonych śliwek
- 1 duża cebula
- 2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
- Przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, kminek, majeranek
Przygotowanie
- Suszone grzyby zalej wodą i pozostaw do namoczenia na ok. 40 minut.
- Namoczone grzyby odcedź i pokrój w cienkie paski, ale wody nie wylewaj. Dolejesz ją później do bigosu, dzięki czemu wzbogacisz jego smak.
- Kapustę kiszoną odcedź z wody (pod żadnym pozorem jej nie płucz, wtedy straci swój smak), a następnie posiekaj.
- Tak przygotowaną kapustę kiszoną umieść w dużym garnku i dolej do niej szklankę wody.
- Świeżą kapustę również posiekaj, a następnie dodaj do garnka z kapustą kiszoną. Całość gotuj pod przykrywką przez około godzinę na wolnym ogniu.
- W tym czasie zajmij się mięsem wieprzowym. Pokrój je w kostkę, a następnie podsmaż na rozgrzanym smalcu, aż do całkowitej miękkości przez ok. 15 minut. Nie zapominaj w tym czasie o mieszaniu.
- Po godzinie gotowania kapusty dodaj przyprawy – 5 ziarenek ziela angielskiego, 5 liści laurowych, 1 łyżeczka pieprzu, kminku i majeranku. To również dobry moment na dodanie do powstającego bigosu wcześniej pokrojonych grzybów i wody pozostałej z ich namaczania. Całość dokładnie wymieszaj.
- Po kilku minutach dodaj również podsmażone na patelni mięso i ponownie wymieszaj. Gotuj wszystko pod przykrywką, na wolnym ogniu, cały czas pilnując, by kapusta się nie przypaliła (jeśli widzisz, że konsystencja jest zbyt gęsta możesz dolać jeszcze trochę przefiltrowanej wody).
- Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę, a następnie zeszklij na rozgrzanym oleju. Po kilku minutach dodaj ją do garnka z gotującym się bigosem.
- Kiełbasę wiejską również pokrój w kostkę i dodaj do bigosu. Całość dokładnie wymieszaj.
- Teraz przyszedł czas na suszone śliwki. Posiekaj je drobno i zwieńcz nimi swoje pyszne danie.
- Tak przygotowany bigos gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez ok. 3 godziny. Składniki potrzebują trochę czasu zanim idealnie się połączą.
- Czerwone wino dodaj najwcześniej 2 godziny przed zdjęciem bigosu z ognia.
Gotowe!
Źródło: dobrowolscy.pl, aniagotuje.pl