Frytki, ziemniaki
Minh Young/Adobe Stock
Przepisy

Pyszne i chrupiące domowe frytki! Dziecinnie prosty przepis!

Któż z nas nie skusił się nigdy na chrupiące i przepyszne frytki własnej roboty? Dobrze wiemy, że to mocno kaloryczna i ciężkostrawna przyjemność, ale raz na jakiś czas można sobie na nią pozwolić. Rzecz w tym, żeby przyrządzić je w odpowiedni sposób. Zastanawialiście się kiedyś co zrobić, by wasze frytki smakowały dokładnie tak jak w ulubionym barze? Służymy radą!

Frytki zawładnęły kulinarną Polską już kilkanaście lat temu. Szybko pokochaliśmy smak cienko pokrojonego  w kształtne słupki ziemniaka, obsmażonego w głębokim tłuszczu na złoty kolor. Skąd przyszły do nas frytki? Otóż ojczyzną tego przepysznego, a zarazem bardzo prostego dania jest Belgia. Frytki belgijskie różnią się jednak nieco od tych, które jemy najczęściej. Są znacznie grubsze od typowych frytek, które znamy z fast-foodów. Te z kolei swój rodowód mają w Stanach Zjednoczonych. Tylko od waszej woli zależy to, jak pokroicie swoje ziemniaki. Poniżej zamieszczamy przepis na frytki o standardowej grubości 8 mm. 

Teraz czas na kilka praktycznych rad, dzięki którym wasze domowe frytki wyjdą perfekcyjnie. 

1. Po pierwsze pamiętajmy o właściwym wyborze ziemniaka na naszą potrawę. Należy szukać odmian wysokoskrobiowych, typu C. Pojedyncze sztuki powinny być odpowiednio duże, tak by można było z nich wykroić okazałe, długie frytki. 

2. Kolejnym etapem jest zadbanie o odpowiedni tłuszcz do smażenia. Tradycyjnie, w Belgii, do smażenia wykwintnych frytek wykorzystywano łój wołowy. Spokojnie, nie macie się o co martwić. Zwykły olej rzepakowy też zda egzamin! Warto starannie przyłożyć się do kwestii rozgrzewania tłuszczu. Nie wrzucajmy frytek do smażenia, jeżeli olej nie jest jeszcze dostatecznie rozgrzany! 

3. Ostatnią radą, a zarazem tą najważniejszą jest podwójne smażenie.  O co chodzi? Sekret miękkości frytek wewnątrz i chrupkości na zewnątrz tkwi właśnie w dwukrotnym obsmażeniu naszych ziemniaczanych słupków. Jak to zrobić? Proces smażenia należy podzielić na dwie części. Najpierw delikatnie blanszujemy (podsmażamy) frytki przez około 2 minuty. Następnie wyciągamy je z frytury i pozwalamy na wystygnięcie. Takie frytki poddajemy już właściwemu smażeniu. W ten sposób nasze ziemniaki nie wchłoną również znacznych ilości tłuszczu!

Poniżej przedstawiamy szczegółowo, krok po kroku przepis na idealne frytki. Do dzieła!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków sporych rozmiarów (odmiany typu C - o dużej zawartości skrobi)
  • 1 l oleju do smażenia (najlepiej rzepakowego)
  • Sól do smaku

Przygotowanie:

  • Ziemniaki należy obrać i opłukać.
  • Kroimy je wzdłuż na plastry o grubości około 8 mm i w tej samej grubości słupki.
  • Wlewamy olej do głębokiego naczynia do smażenia i rozgrzewamy go do wysokiej temperatury. Uwaga! Testujcie temperaturę poprzez włożenie do naczynia  pojedynczą frytką. 
  • Frytki wkładamy do smażenia partiami, tak by nie obniżyć nagle temperatury tłuszczu.
  • Obsmażamy wstępnie każdą z partii frytek przez 2 min.
  • Wyciągamy frytki z frytury łyżką cedzakową, osuszamy i ostudzamy frytki na papierze kuchennym.
  • Ponownie rozgrzewamy odpowiednio olej i smażymy uprzednio podsmażone frytki na złoty kolor.
  • Solimy do smaku.


 

 

Chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku - Makłowicz zdradził przepis na frytki idealne. Z pewnością tak ich nie robiliście
ONS.pl/Flickr
Newsy
Chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku frytki Roberta Makłowicza. Z pewnością tak ich nie robiliście
Smakują zupełnie inaczej niż tradycyjne frytki!

Wydawałoby się, że domowe frytki to jedna z najprostszych rzeczy, które można zrobić – w końcu to tylko wrzucenie obranych i pokrojonych ziemniaków do rozgrzanego tłuszczu. Ale według Roberta Makłowicza większość z nas robi to błędnie. W jednym ze swoich filmów umieszczonych na Youtubie podzielił się z fanami najlepszą metodą na przygotowanie tego przysmaku. Ten niezwykle popularny przysmak, który parę lat temu szturmem zwojował polskie restauracje i fast food można z łatwością przygotować w domu. Czym frytki belgijskie różnią się od zwykłych? To co różni frytki belgijskie od tych zwykłych, które znamy wszyscy to przede wszystkim proces smażenia. Odbywa się on dwukrotnie w różnych temperaturach. To właśnie dzięki tej metodzie frytki są wyjątkowo puszyste i kremowe w środku oraz bardzo chrupiące na zewnątrz. Nie chłoną tak dużo tłuszczu jak podczas tradycyjnego jednoetapowego smażenia. Jakie ziemniaki wybrać na frytki? Do zrobienia frytek belgijskich Makłowicz poleca ziemniaki typu C – to właśnie ten typ warzywa zawiera mniej wody, ale dużo więcej skrobi w porównaniu z innymi odmianami. Dzięki temu nie rozpadają się podczas obróbki cieplnej; nadadzą się również doskonale do przyrządzenia klusek. Ziemniaki należy pokroić w trochę grubsze słupki niż zazwyczaj – dzięki temu uzyskamy więcej kremowego wnętrza i zarazem więcej chrupiącej skorupki na zewnątrz. Co ciekawe, to właśnie Belgia jest matką tego przysmaku. Pierwotnie do jego usmażenia wykorzystywano łój wołowy, który obecnie został zastąpiony fryturą lub olejem. Jak zrobić frytki belgijskie? Składniki: 1 kilogram ziemniaków, najlepiej typu C Olej do smażenia 1 łyżka cukru Zimna woda Termometr Przygotowanie: Obierz i...

Jedliście kiszone frytki? To cały czas frytki, ale dzięki fermentacji są bardziej dietetyczne. Zróbcie je na 2 sposoby
Adobe Stock
Newsy
Jedliście kiszone frytki? Dzięki fermentacji są bardziej dietetyczne. Zrobicie je w ten sposób
Czy wiedzieliście, że ziemniaki można kisić? A potem nawet da się smażyć z nich frytki! Podpowiadamy jak to zrobić.

Pewien bloger sprawdził, jak smakują frytki usmażone z kiszonych ziemniaków. Oto jego krótka definicja smaku tego specyfiku: - W zależności od ilości dni kiszenia: 3-4 dni jak chipsy delikatnie octowe, albo 5-7 dni jak smażone ogórki kiszone. Coś w tym stylu. Czy ten opis zachęcił was do ukiszenia ziemniaków? Czy można kisić ziemniaki?  Autor bloga „Magiczny składnik" jadł kiedyś kiszone frytki w nieistniejącym już warszawskim barze. Zasmakowały mu więc postanowił samodzielnie ukisić ziemniaki na frytki. Zrobił przy tym podwójny eksperyment i ukisił ziemniaki surowe, a w osobnym słoiku, ugotowane. Jak wypadł test i które są lepsze? Za smaczniejsze uznał te, które przed kiszeniem zostały ugotowane. Po co w ogóle kisić ziemniaki na frytki wyjaśnił autor eksperymentu: - Po pierwsze, kiszone frytki są na tyle ciekawe w smaku i konsystencji, że po prostu warto ich spróbować. Po drugie, co może przekonać niektórych, kiszenie, czyli fermentacja, zjada skrobię, czyli cukry. Dzięki temu powinny one być bardziej “dietetyczne”. Dodał też, że być może takie frytki są po prostu zdrowsze. Zdecydujecie się ukisić ziemniaki na frytki? Podajemy przepisy. Przepisy na kiszone frytki Składniki: 1 kg obranych ziemniaków 1 litr filtrowanej lub źródlanej wody 15-20 g soli morskiej Słoik/słoiki Olej do smażenia, np. rzepakowy Przyprawy, np. czosnek Przygotowanie kiszonki i frytek z surowych ziemniaków: Obierzcie ziemniaki i przygotujcie solankę z wody i soli, po czym ją przestudźcie. Pokrójcie ziemniaki w słupki grubości 1 cm i ułóżcie w słoiku do ¾ wysokości. Zalejcie solanką tak, żeby ziemniaki w całości były w wodzie. Pozostawcie do kiszenia...

Frytki
matthiasboeckel/pixabay.com
Przepisy
Znamy sposób na chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku frytki. Sekret tkwi w tym składniku
Przyrządzenie smażonych w oleju ziemniaków to na pierwszy rzut oka nic skomplikowanego. Jednak sami przyznacie, że frytki frytkom nierówne. Aby były idealnie chrupiące z zewnątrz i niesamowicie miękkie w środku należy do nich dodać pewien nieoczywisty składnik!

Podawane w restauracjach typu fast-food frytki nie mogą się równać do tych przyrządzonych samodzielnie w domu! Świeże ziemniaki wiadomego pochodzenia to w końcu nie to samo co wrzucona na gorący olej mrożonka. Ich przygotowanie jest banalnie proste i zajmuje nie więcej niż 30 minut. Wystarczą trzy składniki, żeby wszystko wyszło idealnie! Przepis na domowe frytki Będziecie potrzebować 1 kg ziemniaków 1 łyżeczka cukru Olej do smażenia Przygotowanie Ziemniaki obierzcie i pokrójcie wzdłuż na plastry o grubości ok. 1 cm. Następnie pokrójcie je tak, aby powstały symetryczne słupki. Całość umieśćcie w misce z zimną wodą, która oczyści je ze skrobi uwolnionej podczas krojenia. Z miski z ziemniakami wylejcie wodę, a następnie zalejcie pokrojone warzywa wrzątkiem i dodajcie cukier. Całość dokładnie wymieszajcie i odstaw na ok. 12 minut. To sprawi, że ziemniaki nabiorą wyższej temperatury, a cukier wniknie w ich struktury oraz nada miękkości i chrupkości. Po upływie tego czasu ponownie odcedźcie ziemniaki z wody, a następnie wyłóżcie je na kawałek ręcznika papierowego i delikatnie osuszcie. W frytkownicy lub dużym garnku rozgrzejcie olej do ok. 150 st. C, a następnie umieszczajcie w nim frytki porcjami. Ważne jest, by nie wrzucić wszystkich naraz, wtedy istnieje ryzyko, że nie wyjdą tak jak powinny. Ziemniaki smażcie do momentu, aż nie wypłyną na powierzchnię. Kiedy już to się stanie, należy je wyciągnąć i przełożyć do naczynia, w którym będą mogły się nieco ostudzić. Po kilku minutach wyjęte wcześniej z oleju frytki ponownie zanurzcie w tłuszczu i tym razem smażcie aż do uzyskania ładnego, złotego koloru. Tak przygotowane frytki umieśćcie na ręczniku papierowym i odsączcie z nadmiaru tłuszczu. Gotowe! Tak...

Czy da się tak odgrzać frytki żeby nie były gumowate? Trzeba pamiętać o tych 2 zasadach
Adobe Stock
Newsy
Czy da się tak odgrzać frytki, żeby nie były gumowate? Trzeba pamiętać o tych 2 zasadach
Zostały wam frytki? Nie wyrzucajcie ich, możecie zjeść je później. Musicie jednak od razu się nimi zająć, żeby na kolejny posiłek nadal były smaczne.

Pokrojone w słupki ziemniaki smażone w głębokim tłuszczu, mogą być podawane jako przekąska, osobny posiłek lub jako dodatek do potraw. Pochodzą z Belgii, choć te oryginalne, belgijskie wyglądają nieco inaczej niż te, które dobrze znamy z fast foodów: są dłuższe i grubsze. Pierwotnie były smażone na łoju wołowym. Podpowiadamy, jak dobrze przechować gotowe frytki i jak je najlepiej odgrzać. Jak odgrzać frytki, żeby nie straciły smaku? Jeśli nie zdołaliście zjeść wszystkich frytek na raz, gdy były jeszcze świeże i ciepłe i chcecie je zostawić na później, pamiętajcie o 2 żelaznych zasadach postępowania z frytkami: Ostudźcie je szybko, żeby nie miękły, np. wystawiając w chłodne dni na balkon, przełóżcie do pojemnika i zostawcie lekko uchyloną pokrywkę. Tak przygotowane frytki przechowujcie w lodówce. Ponowne podgrzanie frytek da najlepszy efekt, jeśli to zrobicie tak, jak zostały usmażone – w głębokim tłuszczu. Najczęściej, żeby podgrzać frytki, wkładacie je do mikrofalówki lub piekarnika – każda z tych metod wysuszy przekąskę i zmieni jej smak. Jedzcie zdrowsze wersje frytek Co niezdrowego jest we frytkach, skoro to same ziemniaki? Dlaczego lekarze i dietetycy przestrzegają przed częstym jedzeniem tej potrawy? Odpowiedź jest jedna — tłuszcz. Z tłuszczem, na którym smażone są frytki jest kilka problemów: Duża ilość tłuszczu, jaka pozostaje na frytkach i dostaje się do środka powoduje, że są one wysokokaloryczne i niezdrowe Warzywa zostały przygotowane w najgorszy możliwy sposób – są usmażone W barach do smażenie frytek długo używa się tej samej frytury. Tłuszcz jest więc przepalony i staje się niebezpieczny dla zdrowia Chrupiące przekąski można przygotować w zdrowszy sposób. Najprostsza zmiana to upieczenie...