„Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”. Tak o tym niepozornym warzywie pisał Jan Brzechwa i miał sporo racji. Rzepa to doskonałe źródło witamin. Działa dobroczynnie na nasz układ odpornościowy, pokarmowy, a także na włosy! Osoby zmagające się z wypadaniem włosów z pewnością spróbowały choć raz użyć szamponu lub płukanki z rzepy na wzmocnienie cebulek. Warto włączyć to warzywo do diety także ze względu na jego charakterystyczny smak, który wzbogaci każdą surówkę!

Rzepa od lat na polskich stołach

Rzepa była bardzo popularnym warzywem w średniowiecznej Polsce. Łatwa w uprawie, tania i zdrowa – czy istniało lepsze źródło witamin? Funkcjonowało nawet powiedzenie „zdrowy jak rzepa”, które niestety nie dotrwało do naszych czasów. Zanim do Polski dotarły ziemniaki, dieta polskich chłopów składała się głównie z kaszy lub rzepy podawanej z różnymi dodatkami. Rzepę można było wędzić, kisić, gotować i zasmażać – taką rzepkę w zasmażce określało się „a la polonaise”.

Najlepsza surówka z rzepy

Dziś przepisy z uwzględnieniem rzepy odeszły nieco w zapomnienie, jednak nadal stosowana jest ona przez polskie gospodynie. Najczęściej jemy rzepę na surowo w surówkach – nie ma lepszego chrupiącego dodatku do obiadu! Sprawdźcie ten przepis na przepyszną surówkę z rzepy, którą pochwalą wszyscy domownicy.

Surówka z rzepy – przepis

Do przygotowania tej surówki potrzebujecie:

Zobacz także:

  • 3 spore rzepy
  • 2 jabłka
  • 2 duże łyżki majonezu
  • 2 łyżki śmietany 18%
  • Szczypiorek
  • Sól
  • Pieprz

Kupując rzepę dokładnie się jej przyjrzyj! Łatwo można ją pomylić z białą rzodkiewką. Rzodkiew jest podłużna, zaś korzeń rzepy ma kształt bulwy.

Przygotowanie

  1. Rzepy obierz i zetrzyj na tarce na dużych oczkach.
  2. Jeżeli nie lubisz wodnistych surówek, to posyp startą rzepę płaską łyżeczką soli, zamieszaj i odstaw na kilka minut. Następnie odciśnij i odlej wodę. Jednak jeśli preferujesz bardziej soczyste surówki, to możesz pominąć ten krok.
  3. Następnie obierz i zetrzyj jabłka – też na dużych oczkach. Do surówki najlepiej sprawdzają się niezbyt słodkie i twarde jabłka. Dzięki temu będą bardziej zwarte i nie będą się rozpadać w surówce. Dobrze sprawdzi się odmiana ligol i szara reneta.
  4. Startą rzepę i jabłko wymieszaj w jednej misce. Dodaj majonez, śmietanę i sól. Szczypiorek posiekaj drobno i wrzuć do surówki.
  5. I gotowe! Surówkę z rzepy można jeść od razu po przygotowaniu, ale najlepiej smakuje schłodzona wcześniej w lodówce przez ok. pół godziny.