Kotlety mielone, bo to na nich się dzisiaj skupimy, jadamy najchętniej z tłuczonymi ziemniakami. Zamiast purée możemy zjeść je także po staropolsku, czyli z kaszą. W takich wypadkach warto okrasić naszą poczciwą gryczaną albo jęczmienną masłem – będzie znacznie smaczniejsza. Zanim jednak przyjdzie nam podawać mielone, trzeba jej najpierw zrobić. Jak? Najlepiej w stary babciny sposób.

Jak przygotować soczyste mielone?

Powszechnie wiadomo, że do kotletów dodaje się nieco bułki tartej. Co powiecie na pomysł, by wrócić do starych babcinych metod i zamiast bułki tartej dodać do masy mięsnej moczoną w mleku bułkę? Taki zabieg powinien sprawić, że nasze kotlety będą miały odpowiednią teksturę.

Jeszcze jedna sztuczka prosto z babcinej kuchni: spróbujcie smażyć swoje kotlety na tłuszczu zwierzęcym, czyli smalcu, który nadal jest szeroko dostępny w naszych sklepach.

Z czym podawać mielone?

Do mięsa (kotlety mielone) i węglowodanów (ziemniaki lub kasza) trzeba dodać jakiś zdrowy element. Często jemy zatem taki zestaw z sezonowymi warzywami, sałatami, surówką z kapusty kiszonej czy z gotowaną marchewką.

Zobacz także:

Kiedy plan na obiad jest już gotowy, czas na skupienie się na naszym najważniejszym składniku, czyli mięsie. Mięso do kotletów mielonych należy wybierać starannie. Nie wystarczy kupić pierwszego lepszego pakowanego próżniowo kawałka z marketu. By nasze kotlety były takie jak u mamy i babci, musimy zadbać o to, by miały w sobie nieco tłuszczu. Zbyt chude mięso sprawi, że staną się zbyt suche.

Kiedy wybierzemy w sklepie odpowiedni kawałek wieprzowiny (np. łopatka, ewentualnie szynka), poprośmy o jego zmielenie albo zróbmy to sami w domu. Wtedy będziemy mieli gwarancję tego, co zawiera nasza mielonka.

Przepis na kotlety mielone

Składniki:

  • Ok. 50 dag mięsa wieprzowego mięsa mielonego
  • 1 mała bułka (może być czerstwa)
  • Mleko do namoczenia bułki
  • 1 cebula
  • Opcjonalnie: kilka ząbków czosnku
  • 1 jajko
  • Smalec do smażenia (to smalec odpowiada za niezwykły smak kotletów mielonych)
  • Sól i pieprz

Przygotowanie:

  1. Bułkę moczymy w mleku do uzyskania efektu miękkości.
  2. Cebulę drobno kroimy w kostkę.
  3. Ręcznie mieszamy wszystkie składniki wraz z mięsem.
  4. Wyrabiamy masę na kotlety, aż mięso będzie odchodziło od ręki.
  5. Formujemy kotlety. By mięso nie kleiło się nam do rąk, należy moczyć dłonie w wodzie.
  6. Formujemy owalne kotlety i lekko je spłaszczamy.
  7. Smażymy na dobrze rozgrzanym smalcu do uzyskania brązowego koloru z obu stron.