Jest kilka ciast, które wpisują się na stałe w wyobrażenie o polskiej kuchni. Jednym z nich jest sernik na bazie białego sera. Co prawda przez lata przechodził on zadziwiające modyfikacje, jednak im przepis tradycji bliższy, tym smakosze sernika szczęśliwsi. Ciasto wykonane z sera ma długą historię. Znane było już w Starożytnej Grecji.

Kreatywność w sprawie sernika ma za to sens, jeśli mówimy o sposobie podawania tego deseru. Ser pasuje do owoców. Wiśnie, maliny, aronia, na pewno złamią jego słodycz. Sernik przed podaniem najlepiej również schłodzić.

Każda osoba piekąca serniki ma swój sprawdzony przepis, który często jest przekazywany z pokolenia na pokolenia. Nic dziwnego, bo z sernikiem jest trochę jak z ciastem drożdżowym. Wystarczy zrobić źle 1 rzecz, a ciasto nadaje się do wyrzucenia.

Czy sernik powinien mieć rodzynki?

Jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii jest obecność rodzynek w składzie sernika. Znajdziemy tu zarówno zwolenników rozwiązania, jak i jego zdecydowanych przeciwników, momentami wręcz prześmiewców.

Zobacz także:

Co do samego sernika, jedno jest pewne. Delikatna serowa konsystencja i kruche, tarte ciasto. W takim połączeniu nie sposób się nie zakochać. Poniżej znajdziecie przepis, na którego myśl kąciki ust same unoszą się do góry.

Przepis na tarty sernik

  • 400 g mąki pszennej

  • 10 łyżek śmietany 18%

  • 140 g masła

  • 2 średniej wielkości jajka

  • 400 g sera na sernik z wiaderka

  • 150 g cukru

  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

Przygotowanie:

  1. Zaczynamy od ciasta. Do miski wsypujemy mąkę, 50 g cukru, dodajemy jedno jajko, miękkie masło, łyżkę śmietany i proszek do pieczenia. Zagniatamy całość na jedną masę.
  2. Z powstałego ciasta formujemy kulkę. Zawijamy ją w folię spożywczą i wkładamy na 15 minut do lodówki w celu schłodzenia. To najlepszy czas na przygotowanie masy serowej. Twaróg łączymy z 4 łyżkami śmietany i 50 g cukru.
  3. Wyciągamy ciasto z lodówki. Dzielimy na dwie równe części. Pierwszą ścieramy na tarce o grubych oczkach bezpośrednio do blaszki. Tak powstanie spód sernika.
  4. Na tartą podstawę wylewamy masę serową (od was zależy, czy dodacie do niej rodzynki). Wyrównujemy ją nożem lub łyżką.
  5. Na wierzch ścieramy drugą kulkę ciasta.
  6. Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. Włączamy tryb bez termoobiegu i pieczemy ciasto około 30 minut. Sernik po takim czasie powinien być lekko rumiany na wierzchu. Dla chętnych i lubiących minimalizm z odrobiną słodyczy polecamy cukier puder. Sernik nim posypany nie tylko wygląda lepiej, ale i lepiej smakuje!

UWAGA! Wszystkie składniki do przygotowania sernika powinny być w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, żeby jajka, śmietanę wcześniej wyjąć z lodówki.