Nie od dziś lubimy szukać kulinarnych inspiracji we Włoszech. Stąd właśnie przywędrowała do nas pizza, spaghetti bolognese czy lasagne. Przez podobieństwo nazw, często zapominamy w ten sposób o naszych skromnych, ale jakże smacznych łazankach. Czas na przepyszny makaron z kapustą i boczkiem.

Na wstępie musimy zadbać o smaczny makaron. Najlepszy oczywiście okaże się ten swojej roboty. Wiemy jednak, że praca nad nim to dość żmudny wysiłek. Dlatego warto wybrać się po niego do sklepu. Pamiętajcie o tym, żeby nie pomylić małych, naszych polskich łazankowych kwadracików z dużymi płatami makaronu na lasagnę.

Na czym zrobić łazanki?

To jednak połowa sukcesu. Wiele osób próbuje robić łazanki z wykorzystaniem samej kiełbasy. Niestety nawet użycie najlepszej wędzonej kiełbasy nie da tego samego efektu co wybór boczku. To właśnie tłusty boczek gwarantuje głęboki, mocny smak całej potrawy. Wszystko to za sprawą tłuszczu, który jest wspaniałym nośnikiem smaku.

Kiedy przygotowujemy łazanki, nie bójmy się dużych ilości składników. Duża porcja obiadu wystarczy całej rodzinie na kilka dni. Gwarancja smaku i poczucie sytości gwarantowane. Nawet dla największych głodomorów w rodzinie!

Zobacz także:

Przepis na łazanki

Składniki:

  • Opakowanie makaronu na łazanki (ok. 50 dag)
  • 20 dag wędzonego boczku
  • 50 dag kiełbasy zwyczajnej (możecie również zmodyfikować przepis używając do dania samego boczku – w tym wypadku będziecie potrzebowali większego kawałka – ok. 50 dag)
  • 50 dag kiszonej kapusty
  • 2 średniej wielkości cebule
  • Nieco oleju bądź smalcu do smażenia
  • Liść laurowy, ziele angielskie, majeranek
  • Opcjonalnie: twardy ser do starcia na gotowe danie
  • Sól i pieprz

Przygotowanie:

  1. Gotujemy  makaron al dente zgodnie ze wskazaniami z opakowania.
  2. Pokrojone drobno kawałki boczku podsmażamy na patelni z dodatkiem tłuszczu jeżeli dysponujemy chudym kawałkiem. Jeżeli korzystamy z samego tłustego boczku, warto używać oleju dość oszczędnie bądź wcale i ostrożnie wytopić cały pokrojony kawałek na tak zwanej suchej patelni. Do podsmażanego boczku dodajcie także kiełbasę, jeżeli wybraliście opcję z jej dodatkiem.
  3. Obgotowujemy kapustę kiszoną w wodzie z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego.
  4. Do smażącego się mięsa dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i smażymy do miękkości, uważając by nie przypalić boczku.
  5. Do patelni z mięsem i cebulą dodajemy obgotowaną kapustę, a następnie ugotowany wcześniej makaron.
  6. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i wszystko razem przesmażamy.

Smacznego!