To nie przypadek sprawił, że to danie ma taką, a nie inną nazwę. Kluski leniwe to propozycja dla zapracowanych i zabieganych gospodyń. Składnikami przypominają pierogi ruskie, ale różnią się szybkością wykonania. A więc w sam raz dla leniuchów!

Nie wymagają dużo pracy, a smakują bardzo dobrze. W odróżnieniu od pierogów nie potrzebujemy do ich wykonania ziemniaków, a jedynie ser biały i mąkę z dodatkiem jajka.

Kluski leniwe przypominają nieco kształtem kopytka i w niektórych rejonach naszego kraju są nazywane po prostu kopytkami z serem. W jeszcze innych miejscach w Polsce, kluski nazywane są także leniwymi pierogami.

Z czym podać kluski leniwe?

Podobnie jak kopytka, kluski leniwe można podawać zarówno ze skwarkami, z masłem, jak również w towarzystwie jakiegoś mięsnego dania i surówki. Nie brakuje też zwolenników leniwych na słodko. Tak czy siak, zawsze zdadzą egzamin na ocenę celującą!

Zobacz także:

Jak sprawić, by kluski leniwe nie były za twarde i żeby rozpływały się w ustach? Ważne byśmy nie przesadzili z ilością dodawanej mąki, a także z czasem wyrabiania ciasta – wtedy mogą być nie do przełknięcia!

Przepis na kluski leniwe

Składniki:

  • 25 dag twarogu tłustego
  • 1 jajko
  • 5 dag mąki pszennej
  • sól

Przygotowanie:

  1. Jeżeli nie chcemy, by w naszych kluskach bardzo wyraźne były białe oczka (małe kawałki twarogu), warto przepuścić ser przez maszynkę do mięsa, praskę do ziemniaków albo przynajmniej utłuc go nieco widelcem.
  2. Do twarogu dodajemy rozbite jajko i sól do smaku (opcja dla perfekcjonistów z zapasem wolnego czasu: by nasze leniwe były jeszcze delikatniejsze, możemy rozdzielić białko od żółtka, ubić je na pianę, a następnie oddzielnie dodać obydwie części do masy serowej).PotrzPo
  3. Dodajemy stopniowo mąkę pszenną, do momentu aż z naszej masy będzie można formować kluski. Uważajmy, by nie przesadzić z ilością mąki.
  4. Wykładamy ciasto na stolnicę oprószoną mąką. Z ciasta formujemy długie warkocze o średnicy ok.  3-4 cm i wykrajamy z nich podłużne kluski o kształcie kopytek.
  5. Gotujemy w delikatnie gotującej się wodzie na średnim ogniu przez ok. 1-2 min, do wypłynięcia klusek na powierzchnię.
  6. Gotowe kluski wyławiamy z wody łyżką cedzakową, podobnie jak pierogi czy kopytka.