Jeśli macie w domu słoik ogórków kiszonych, to już połowa sukcesu jeżeli chodzi o ten prosty przepis. Najlepsza sałatka tego rodzaju powstanie oczywiście z domowych ogórków kiszonych. Jeśli nie posiadacie ich w domowej spiżarce, nie ma problemu – równie dobrze nadadzą się ogórki kiszone ze sklepu. 

Co można zrobić z ogórków kiszonych?

Sukces tej surówki stanowią dobre ogórki kiszone. Wybierzcie takie, które będą twarde i mięsiste. Do tego rodzaju surówek raczej nie nadadzą się za to ogórki konserwowe, tak zwane korniszony, chociaż nie zamykamy oczywiście wam drogi do kulinarnych eksperymentów w tym własnie kierunku.

Tak czy owak, cały pomysł na ten prosty dodatek do drugiego dania zawiera się w połączeniu kwaśnych ogórków i ostrej, świeżej cebuli. Całość świetnie spaja smak musztardy. Choć na pierwszy rzut oka może wyglądać to dziwnie, razem smakuje naprawdę doskonale. Wypróbujcie sami.

Składniki na surówkę z ogórków kiszonych

Składniki:

  • Kilka ogórków kiszonych ok. 7 sztuk
  • 1 duża Cebula
  • Płaska łyżka musztardy delikatesowej
  • 2 łyżki oleju np. oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
  • Sól i świeżo mielony pieprz do smaku
  • Mała szczypta cukru

Przygotowanie:

  1. Odsączcie ogórki z zalewy np. na sitku. Pokrójcie drobno ogórki w kostkę i ponownie przełóżcie na sitko do odcieknięcia. 
  2. Cebulę obierzcie, pokrójcie także drobno. Jeśli nie lubicie cebuli o zbyt intensywnym smaku, po pokrojeniu sparzcie ją wrzątkiem.
  3. Do miski wrzućcie odsączone ogórki, cebulę, dodajcie musztardę. Wymieszajcie. 
  4. Skropcie surówkę oliwą z oliwek. Doprawcie solą (uważajcie, gdyż ogórki mogą być wystarczająco słone) i pieprzem. 
  5. Wymieszajcie całość dokładnie, do połączenia składników. 
  6. Odstawcie surówkę do lodówki, żeby produkty połączyły się i nabrały lepszego smaku. Możecie pominąć ten krok, ale surówka będzie wtedy mniej intensywna. 

Do czego zaserwować surówkę z ogórków kiszonych i cebuli?

Przedstawiona surówka dzięki swojemu kwaśnemu smakowi, będzie idealnie współgrała z wszelkimi mięsami. Zaserwujcie ją do pieczeni, do gulaszu, jako dodatek do placków po węgiersku.

Zobacz także:

Taka surówka to też idealna sałatka na grilla. Podkreśli smak tłustszych mięs, np. karkówki czy boczku z grilla. Wiele osób zajada się tą surówką także osobno – traktując ją jako przekąskę. Jest ona zdrowa i niskokaloryczna, jeśli wam posmakuje, jedzcie ją więc bez wyrzutów sumienia często i bez ograniczeń.