Nie od dziś wiadomo, że ocet jabłkowy jest świetnym dodatkiem do sałatek. Na tym jednak nie koniec. Produkt ten zawiera przecież mnóstwo witamin i składników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Są to między innymi witamina B i C, biotyna, kwas foliowy, potas, fosfor, sód, żelazo, magnez oraz wapń.

Niewiele osób wie, że ocet jabłkowy może działać odchudzająco. Niektóre kobiety stosują nawet tak zwaną „dietę octową” polegającą na rozpoczęciu dnia od wypicia szklanki tego smakowitego soczku rozcieńczonego z wodą. Jednak spożywanie octu jabłkowego na czczo ma również wiele innych zalet.

Należy do nich między innymi zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór, eliminacja zaparć i zgagi. Octem jabłkowym można również leczyć zapalenie ucha środkowego, a nawet ból gardła. Przyrządzenie tego cennego produktu zajmie wam zaledwie 15 minut!

Przepis na domowy ocet jabłkowy

Składniki:

  • 1 kg dojrzałych jabłek (dobrze sprawdzą się antonówki lub papierówki)
  • 1 l przegotowanej i wystudzonej wody
  • 5 łyżek cukru lub miodu (ta ilość jest ruchoma i uzależniona od słodkości jabłek, jeśli te są naprawdę mało słodkie dodajcie nieco więcej cukru)

Przygotowanie

  1. Jabłka dokładnie umyjcie, usuńcie ogonki i pokrójcie w ćwiartki (nie musicie usuwać gniazd nasiennych, chyba że bardzo chcecie, nie musicie też obierać ich ze skórki).
  2. Wodę ugotujcie i wlejcie do naczynia odpornego na wysoką temperaturę. Następnie dodajcie cukier lub miód i wymieszajcie, aż do całkowitego rozpuszczenia się składników.
  3. Tak przygotowaną wodę odstawcie do wystudzenia.
  4. Pokrojone jabłka umieśćcie w wyparzonych, czystych i niezniszczonych słoikach.
  5. Owoce zalejcie letnią wodą przygotowaną wcześniej z dodatkiem cukru lub miodu (ważne, żeby wszystkie jabłka znalazły się pod powierzchnią wody, inaczej ocet może zgnić).
  6. Tak przygotowane słoiki dokładnie zakręćcie, a następnie przykryjcie gazą i obwiążcie gumką lub sznurkiem.
  7. Słoiki umieśćcie w ciepłym i ciemnym miejscu.
  8. Ocet będzie gotowy do spożycia kiedy kolor płynu w słoikach stanie się jasny i przestanie się pienić, czyli po ok. 3 – 5 tygodniach. Wtedy należy przelać go przez gazę do szklanych butelek i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Pijcie rozcieńczony z wodą (3 łyżki octu na każdą szklankę wody).