Słodka, gotowana marchewka to klasyk polskiej kuchni. Groszek potrafi mocniej podzielić Polaków – ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dobrym wyjściem, by udobruchać wszystkich domowników, jest połączenie tych dwóch składników w jedno. Nie będzie to zbyt trudne zadanie – skorzystajcie więc z naszego przepisu!

W ten sposób będziecie mogli nieco urozmaicić swoje drugie dania. Zamiast wyświechtanej kapusty kiszonej czy zwykłych ogórków, podajcie marchewkę z groszkiem na ciepło. Taki duet idealnie będzie pasował do kotletów mielonych i ziemniaczanego puree i nie będzie kosztował was zbyt wiele wysiłku. Na samą myśl o takim obiedzie aż ślinka cieknie!

Sekretem do idealnej marchewki z groszkiem jest dobrze przyrządzona zasmażka. Dla starszych i doświadczonych gospodyń to oczywiście bułka z masłem, ale niejeden młodszy adept sztuki kulinarnej wyłożył się właśnie na tym elemencie. Dzięki zasmażce nadamy naszym warzywom gęstości i aksamitności – skupmy się więc podczas tego etapu przygotowań!

Podstawą tego całego dodatku do 2. dania jest oczywiście marchewka i groszek. Jednak nie będą smakowały tak jaka należy, jeśli nie zasmażycie ich na maśle z dodatkiem cukru. To właśnie odrobina cukru idealnie przełamie cierpki smak zasmażanej marchewki. 

Zobacz także:

Składniki:

  • 3 sporej wielkości marchewki
  • 25 dag groszku konserwowego
  • Łyżka masła
  • Łyżka mąki pszennej
  • Nieco cukru i soli

Przygotowanie:

  1. Marchewkę czyścimy, obieramy i kroimy na bardzo małą kostkę (nie polecamy pójścia „na łatwiznę” i pokrojenia marchwi w zbyt duże kawałki – wtedy nie będzie pasowała nam rozmiarowo z drobniejszym groszkiem).
  2. Zalewamy pokrojoną marchewkę wodą na tyle, by woda zakryła marchew. Dodajemy nieco soli do smaku i gotujemy do miękkości pod przykryciem.
  3. Gdy marchewka będzie już miękka, dodajemy odsączony groszek.
  4. Możemy dodać do środka nieco cukru, jeżeli uznamy że nasze warzywa mają zbyt cierpki smak.
  5. Rozpuszczamy na patelni masło. Dodajemy mąkę i smażymy do pojawienia się piany. Ciągle mieszamy, by nasza zasmażka się nam nie przypaliła.
  6. Zaprawiamy warzywa przygotowaną zasmażką. Jeżeli przed dodaniem zasmażki w garnku wciąż jest zbyt dużo wody, należy ją odparować albo ewentualnie odlać nieco do zlewu.
  7. Mieszamy i pozwalamy połączyć się naszym składnikom, by otrzymać gęsty sos.
  8. Podajemy do drugich dań na ciepło.

Źródło: winiary.pl