Znakomity przepis na śniadanie
Adobe Stock
Przepisy

Chcesz schudnąć? Znakomity przepis na śniadanie, który pomoże w spalaniu tłuszczu

Mówi się słusznie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Co zrobić, kiedy jesteśmy na diecie i potrzebujemy zjeść coś pożywnego i zarazem lekkiego? Podpowiadamy!

 

Zbawienie diety - produkty bogate w skrobię

Nasz metabolizm może ruszyć tylko dzięki pierwszemu posiłkowi w ciągu dnia, którym w ideale jest pożywne śniadanie. Zasadność śniadania znajduje szczególną uwagę przy wszelkiego rodzaju dietach, w których między innymi pracujemy nad poprawą metabolizmu przy równoczesnym zachowaniu energii na resztę dnia.

Dietetycy są zgodni w kwestii śniadań co do jednego. O szczególne podkręcenie metabolizmu zadbają produkty bogate w skrobię oporną (RS), która pobudza organizm do pracy nad gromadzącym się w organizmie tłuszczem. Na dodatek, spalanie owego tłuszczu wykorzystywane jest jako jedno ze źródeł energii.

Skrobia oporna. Czemu jest tak ważna w codziennej diecie?

To ten rodzaj skrobi, która nie ulega działaniu enzymów trawiennych. Fermentacji ulega dopiero w jelicie grubym. Na podstawie tego procesu powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które z kolei przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu. Podobne działanie ma np. błonnik.

University of Colorado Centre for Human Nutrition w Denver podaje dodatkowo, ile skrobi powinno znaleźć się na przeciętnym talerzu konsumenta. Skrobię znajdziemy głównie w pełnych ziarnach, owocach i warzywach. Według zaleceń jej ilość powinna nie przekraczać 20 gramów skrobi opornej na dobę. 

Przepisy na spalanie tłuszczu

Wiedza o tym, w czym znajdziemy skrobię oporną pozwala stworzyć pełną gamę przepisów pełnych w węglowodany, które pomogą nam spalić tłuszcz i wykorzystać to spalanie do produkcji energii. Jednym z nich może być owsianka z dużą ilością nerkowców, orzechów włoskich i pestek dyni. Kolejnym sałatka owocowa, czy w końcu warzywa z domowym hummusem. Podsumowując, zachęcamy do eksperymentów ze skrobią!

 

Źródło: Beszamel

Zdjęcie: Adobe Stock

 

 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pijcie taką kawę, jeżeli jesteście na diecie. Zrzucanie kilogramów stanie się łatwiejsze
AdobeStock
Newsy
Pijcie taką kawę, jeżeli jesteście na diecie. Zrzucanie kilogramów stanie się łatwiejsze
Jesteście na diecie i pijecie kawę? Bardzo dobrze! Jednak to, co do niej dodajecie, jest również bardzo ważne. Sprawdźcie, co najlepiej dodawać do kawy na diecie.

W dążeniu do spełnienia marzeń o szczuplejszej sylwetce każdy trik i naturalny „wspomagacz” jest w cenie. Niestety, większości z nas znacznie łatwiej przybiera się na wadze, niż gubi kilogramy, dlatego tak chętnie sięgamy po specyfiki i sposoby na przyśpieszenie i ułatwienie odchudzania. Nie trujcie się tabletkami z apteki! Są znacznie bardziej zdrowe metody na to, by w miarę „bezboleśnie” schudnąć - na przykład kawa. Sprawdźcie, z czym ją pić, by wspomogła odchudzanie.  Kawa a dieta Wielu z nas pije kawę codziennie rano, jednak czy zastanawialiście się czasem dlaczego tak robicie? Kawa wam smakuje, dodaje energii, a może pijecie ją zamiast śniadania? Jeżeli rano wypijacie tylko filiżankę kawy, a śniadanie zjadacie później, nieświadomie korzystacie z jej właściwości wspomagających odchudzanie! Kawa obniża bowiem apetyt, co w efekcie pomaga zrzucić wagę. Co więcej, zawarty w niej kafestol może zmniejszać także ochotę na słodycze, co dodatkowo wspomaga cały proces zrzucania wagi. Co prawda samo picie kawy nie wystarczy do tego, by schudnąć, ale będzie bardzo pomocne. Poznajcie resztę jej właściwości wspomagających odchudzanie: zwiększenie temperatury ciała - kawa lekko podnosi temperaturę całego ciała co sprawia, że organizm spala więcej kalorii podkręcenie metabolizmu - kawa usprawnia trawienie, co jest pomocne w odchudzaniu pobudzenie - kofeina stymuluje układ nerwowy, co przekłada się na szybsze spalanie kalorii Jakie mleko do kawy na diecie? Jeśli chcecie wspomagać się kawą przy odchudzaniu pamiętajcie o tym, że kawa kawie nierówna. Ta z dużą ilością mleka, śmietanki i cukru będzie tylko sabotować wasze starania - znajduje się w niej mnóstwo kalorii! Najlepiej byłoby oczywiście pić kawę czarną, jednak nie każdemu ona smakuje. Jaka jest wobec tego...

Półki sklepowe
Pixabay/Peggy cci
Newsy
To powoduje poważne choroby. Znajduje się w popularnych serkach, ketchupach i dżemach. Uważajcie co jecie!
Wiemy, że dobrze jemy? Przekonajmy się.

Coraz trudniej o wysokowartościową, nieprzetworzoną żywność. Zostają sklepy ekologiczne, czy lokalne bazarki. To jedyna szansa na zdrowe odżywianie?  Powszechny, kontrowersyjny Już lata 70. pamiętają debiut syropu glukozowo - fruktozowego  w przemyśle spożywczym. Owy syrop uzyskuje się ze skrobi kukurydzianej. Aktualnie, jego spożycie na całym świecie nadmiernie wzrasta. Używanie syropów do wielu produktów spożywczych to także treść badań nad epidemią otyłości lub schorzeń układu sercowo - naczyniowego. Cukier i syrop powodują podobny smak, słodzą produkty, zachowując tę samą kaloryczność. Istotna różnica kryje się gdzie indziej. Cukier z syropu zawarty w pokarmach podlega błyskawicznej metabolizacji. Gwałtowna zmiana poziomu insuliny pojawia się już po kilku kęsach. Mówiąc bardziej obrazowo, zwiększa się nasz apetyt. Gdzie znajdziemy fruktozę? Fruktoza, w zasadzie bez reszty jest przetwarzana na trójglicerydy. Kolejno, właśnie z nich powstaje nasza tkanka tłuszczowa. Fruktozę o podłożu naturalnym znajdziemy w owocach, sokach, miodzie. Syrop glukozowo - fruktozowy powstaje z kukurydzy, która jest przetwarzana na skrobię kukurydzianą albo w innym przypadku, ze skrobi pszennej.  Fruktozę w syropie mają w sobie produkty codziennego użytku, takie jak serki, ketchup, dżemy. Syrop nie jest lekki, wygląda jak bezbarwna, czasem jasnożółta ciecz. Bardzo łatwo użyć go w różnego rodzaju produktach. To powoduje, że przemysł na całym świecie, sięga po niego znacznie chętniej niż po cukier. W skrajnych przypadkach, syrop glukozowo - fruktozowy znajdziemy też w wędlinach. Słodki problem Nadmiar fruktozy zostawia w organizmie widoczne ślady. Metabolizm fruktozy obciąża bowiem wątrobę. Właśnie tu napotkamy choroby układu krążenia. Niepohamowane...

Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Flickr
Newsy
Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Według naukowców ze Sri Lanki taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%.

Ryż jest bardzo smaczny, ale jest też przy tym dość kaloryczny. Czy wiecie, że w 100 gramów klasycznego białego ryżu jest aż 130 kalorii? Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na zmniejszenie kaloryczności ryżu - wystarczy ugotować go z olejem kokosowym, a następnie wstawić na 12 godzin do lodówki przed jedzeniem. Według ekspertów ze Sri Lanki, taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%. Węglowodany na zimno są mniej kaloryczne? Produkty bogate w skrobię, takie jak ryż, czyli po prostu węglowodany, są dobrym źródłem energii. Kiedy je spożywamy, nasz organizm rozkłada je na cukry proste. Wszelkie pozostałości będą przechowywane przez organizm i w razie potrzeby szybko przekształcane w glukozę. Jednak, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużym poziomem glukozy krążącej we krwi, może ona zostać zmagazynowana przez nasz organizm w postaci tłuszczu. W toku badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy da się zmodyfikować w jakiś sposób żywność, aby skłonić organizm do wchłaniania mniejszej ilości węglowodanów, aby utrzymać niższy poziom cukru we krwi i spożywanych kalorii. Już wcześniej brytyjscy badacze odkryli, że gotowanie, a następnie schładzanie makaronu, powoduje mniejszy skok glukozy - nawet jeśli następnie podgrzejemy zimny makaron. To samo dotyczy ryżu. Jak zmniejszyć kaloryczność ryżu? Zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem jest gotowanie ryżu na wolnym ogniu przez 20 minut z dodatkiem łyżeczki oleju kokosowego, a następnie pozostawienie go do ostygnięcia i przechowywanie w lodówce przez 12 godzin. Dzięki tej metodzie wykształci się skrobia oporna. To z kolei sprawi, że ugotowany ryż będzie mniej kaloryczny i zdrowszy oraz będzie miał korzystny wpływ na glikemię. Naukowcy sprawdzają teraz, które odmiany...

Nie wolno jeść po 18:00? Nie wierzcie w to i spokojnie zjedzcie kolacje
Adobe Stock
Newsy
Czy nie wolno jeść już po 18:00? Sprawdźcie, czy późne kolacje to tylko kulinarno-dietetyczny mit
Czy twierdzenie, że pora posiłków może mieć wpływ na tycie to mit? Ile w tym prawdy, że tak naprawdę tyjemy od kalorii, nie od godzin posiłków? Sprawdzamy o co chodzi z porą kolacji oraz to, ile powinniśmy przyjmować kalorii.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kalorii powinniśmy spożywać dziennie. To, ile kalorii człowiek powinien dostarczać sobie dziennie wraz z pożywieniem, zależy od bardzo wielu czynników. Inne zapotrzebowanie energetyczne ma organizm dziecka w fazie intensywnego wzrostu, a inne osoby dojrzałej, u której metabolizm zwalnia i która będzie tyła bardzo szybko w przypadku dostarczenia sobie zbyt dużej liczby kalorii, które nie zostaną spalone. Ile powinien jeść pracownik fizyczny, a ile umysłowy? Innej ilości energii potrzebują organizmy osób, które różnią się wzrostem. Osoby duże, wysokie potrzebują więcej pożywienia niż osoby niskie, żeby dostarczyć energię i budulec do każdej komórki ciała. Inaczej wygląda spalanie kalorii i inne jest zapotrzebowanie na energię u kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku, niezbędna podaż kalorii będzie inna, w zależności od trybu życia. Osoby pracujące przy biurku, będą potrzebowały mniej kalorii niż te pracujące fizycznie czy będące w ruchu podczas dnia pracy. Całkiem innej liczby kalorii będą potrzebowały osoby dbające o aktywność fizyczną, takie które regularnie biegają, jeżdżą na rowerze czy pływają, a jeszcze innej sportowcy, bardzo intensywnie trenujący. Osobną grupę w zakresie zapotrzebowania kalorycznego stanowią kobiety w ciąży , odżywiają zarówno siebie jak i dziecko. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie pofolgować w ciąży i jeść wszystko co tylko im się zamarzy. Zwiększenie ilości kalorii spożywanych dziennie w ich przypadku także musi być dobrze zaplanowane i przestrzegane, żeby uniknąć po urodzeniu dziecka problemów z nadwagą. Czy nie wolno jeść późnych kolacji? A co z naszym tytułowym pytaniem? Czy jedzenie kalorycznych posiłków po godzinie 18 jest dopuszczalne? Ziarnko prawdy,...