
Zupa pomidorowa kojarzy się z dzieciństwem. Szczególnie jeśli macie na myśli domową kuchnię babci i specjały, o których nie da się zapomnieć. To w końcu nie tylko słodkości. Zupa pomidorowa jest wręcz klasyką, na wspomnienie której kąciki ust unoszą się niemalże same.
Zupa na bazie bulionu i pomidorów
Zupę pomidorową można przygotować na bazie bulionu z warzyw lub rosołu. Taki podkład będzie dla niej najlepszym początkiem. Głównym składnikiem nadającym niezapomniany smak zupie pomidorowej są świeże pomidory lub sprawdzony koncentrat pomidorowy. Zupę zazwyczaj podaje się z makaronem lub ryżem, a czasem nawet z lanymi kluskami. Jeśli należycie w kuchni do odważnych, możecie pomyśleć też o dodatku bazylii, natki pietruszki i zabieleniu jej śmietaną. Każda jej wersja zasługuje na szczególną uwagę!
Dlaczego warto jeść pomidory?
Zawierają nadzwyczajnie zdrowy likopen. To organiczny związek o działaniu przeciwutleniającym. Jedzenie pomidorów wyraźnie zmniejsza też ryzyko zawału serca, poprawia trawienie, wzmacnia ważną w sezonie jesienno-zimowym odporność, a także chroni przed szkodliwym wpływem słońca.
Pomidory to bardzo zdrowe warzywa
Pomidory skutecznie zapobiegają miażdżycy, a swoje właściwości antymiażdżycowe zawdzięczają zawartemu w nich kwasowi, który w komórkach wątroby nasila procesy utleniania kwasów tłuszczowych. Pomidory działają antynowotworowo, szczególnie u mężczyzn narażonych na raka prostaty.
Pomidorówka jak za dawnych lat
Jeśli podobnie jak większość Polaków, jesteście jawnymi fanami pomidorówki, najwyższy czas poznać przepis, który automatycznie przypomni wam zupę pomidorową babci. Wywar z jej kuchni miał lekko słodkawy smak, koniecznie z dodatkiem pomidorów podsmażonych na maśle. Aby odzyskać ten wyjątkowy wyraz, wystarczy dodać do gotującej się zupy łyżeczkę cukru. Efekt tego prostego triku was zadziwi.
Składniki:
-
1 l rosołu, wywaru drobiowego lub warzywnego
-
2 łyżeczki masła
-
150 g koncentratu pomidorowego
-
1 łyżeczka cukru
-
100 ml śmietanki 30%
-
pieprz
-
sól
Sposób przygotowania:
-
W garnku roztapiacie masło i smażycie na nim koncentrat pomidorowy przez 5 minut.
-
Po tym czasie zalewacie go rosołem lub wywarem. Gotujecie przez 15 minut, po czym doprawiacie zupę cukrem i dodajecie śmietankę 30%.
-
Najlepiej zahartować ją wcześniej łyżką gorącej zupy, a dopiero później dodać do garnka.
-
Po 5 minutach doprawiacie jeszcze zupę solą i pieprzem. Podajecie z makaronem lub ryżem.
Smacznego!