Wiele regionalnych potraw pomimo innego sposobu podania, zmienionych niektórych składników i nazwy, ma swoje odpowiedniki w innych lokalnych zwyczajach kulinarnych. Przykładem są wielkopolskie makiełki, nazywane makówkami na Śląsku i przypominające kresową kutię.

Pomimo tych podobieństw każdy region ma swoją listę wigilijnych potraw i innych świątecznych zwyczajów. Tak świętują w Wielkopolsce.

Tradycyjne wielkopolskie dania na wigilię

To z tego regionu pochodzi wigilijna zupa brzadowa. Jest ugotowana z suszonych jabłek i śliwek i podawana z drobnymi kluseczkami pszennymi oraz zagęszczana śmietaną.

W Wielkopolsce śledzie podawane są inaczej niż w pozostałej części Polski. Niezależnie od tego, w jakim sosie je serwujecie: tylko z olejem i cebulą, z przyprawami korzennymi czy w pomidorach, z reguły zagryzacie je chlebem. W Poznaniu i okolicach zimne śledzie z cebulką podaje się z gorącymi ziemniakami i polewa gęstą kwaśną śmietaną.

Zobacz także:

Najsłynniejszym wigilijnym deserem są w tym regionie makiełki. To potrawa przyrządzona z maku, bakalii i klusek, czasem zastępowanych lekkim pieczywem. Danie przypomina kresową kutię, tylko zamiast pszenicy używa się do niego klusek.

Inne wielkopolskie wigilijne dania:

  • Śledzie opiekane w oleju
  • Kapusta z grochem
  • Pieczony karp
  • Grzyby suszone uprażone na maśle
  • Kompot z suszonych śliwek
  • Pierniki
  • Makowiec

W Wielkopolsce po kolacji przychodzi Gwiazdor

Gdy już wszystkie wigilijne dania są zjedzone, a przynajmniej spróbowane, do domowników w Wielkopolsce przychodzi Gwiazdor. Powinien być duży, ubrany w kożuch wywrócony włosiem na wierzch, przepasany sznurem lub grubym pasem. Na głowie ma czapkę, a na twarzy maskę.

W rękach trzyma rózgę i dzwonek, którym oznajmia swoje przybycie, a na plecach dźwiga worek z prezentami. Czasem towarzyszy mu Gwiazdka ubrana na biało. Gwiazdor jest wyczekiwany szczególnie przez dzieci, choć w wielu rodzinach przybycie Gwiazdora to znak, że czas rozdawać prezenty. A z tego cieszą się już wszyscy.

Gwiazdor witany jest głównie w zachodniej i północnej części Polski. Z kolei centralna i wschodnia Polska czeka w wigilię na św. Mikołaja. Na Dolnym Śląsku prezenty przynosi Gwiazdka, na Górnym Śląsku – Dzieciątko, a w Małopolsce – Aniołek.

Źródło: regionwielkopolska.pl, gazeta.pl, poznan.fandom.com