Zupa brzadowa, makiełki i zimne śledzie z gorącymi ziemniakami. Przedstawiamy wigilię z Wielkopolski
Makiełki
Newsy

Zupa brzadowa, makiełki i zimne śledzie z gorącymi ziemniakami. Przedstawiamy wigilię z Wielkopolski

Znacie to danie: mak, bakalie, a do tego coś pszennego: makaron, bułka czy gotowana pszenica? Regionalne potrawy często przekraczają granice terytorialne. Tak jest z makiełkami

Wiele regionalnych potraw pomimo innego sposobu podania, zmienionych niektórych składników i nazwy, ma swoje odpowiedniki w innych lokalnych zwyczajach kulinarnych. Przykładem są wielkopolskie makiełki, nazywane makówkami na Śląsku i przypominające kresową kutię.

Pomimo tych podobieństw każdy region ma swoją listę wigilijnych potraw i innych świątecznych zwyczajów. Tak świętują w Wielkopolsce.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tradycyjne wielkopolskie dania na wigilię

To z tego regionu pochodzi wigilijna zupa brzadowa. Jest ugotowana z suszonych jabłek i śliwek i podawana z drobnymi kluseczkami pszennymi oraz zagęszczana śmietaną.

W Wielkopolsce śledzie podawane są inaczej niż w pozostałej części Polski. Niezależnie od tego, w jakim sosie je serwujecie: tylko z olejem i cebulą, z przyprawami korzennymi czy w pomidorach, z reguły zagryzacie je chlebem. W Poznaniu i okolicach zimne śledzie z cebulką podaje się z gorącymi ziemniakami i polewa gęstą kwaśną śmietaną.

Najsłynniejszym wigilijnym deserem są w tym regionie makiełki. To potrawa przyrządzona z maku, bakalii i klusek, czasem zastępowanych lekkim pieczywem. Danie przypomina kresową kutię, tylko zamiast pszenicy używa się do niego klusek.

Inne wielkopolskie wigilijne dania:

  • Śledzie opiekane w oleju
  • Kapusta z grochem
  • Pieczony karp
  • Grzyby suszone uprażone na maśle
  • Kompot z suszonych śliwek
  • Pierniki
  • Makowiec
Zobacz także
kutia przepis

Cudowna wigilijna kutia. Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza jednemu składnikowi

Przepis na makowiec

Mięciutki i wilgotny makowiec z ciasta drożdżowego. Najlepszy jaki uda wam się upiec

W Wielkopolsce po kolacji przychodzi Gwiazdor

Gdy już wszystkie wigilijne dania są zjedzone, a przynajmniej spróbowane, do domowników w Wielkopolsce przychodzi Gwiazdor. Powinien być duży, ubrany w kożuch wywrócony włosiem na wierzch, przepasany sznurem lub grubym pasem. Na głowie ma czapkę, a na twarzy maskę.

W rękach trzyma rózgę i dzwonek, którym oznajmia swoje przybycie, a na plecach dźwiga worek z prezentami. Czasem towarzyszy mu Gwiazdka ubrana na biało. Gwiazdor jest wyczekiwany szczególnie przez dzieci, choć w wielu rodzinach przybycie Gwiazdora to znak, że czas rozdawać prezenty. A z tego cieszą się już wszyscy.

Gwiazdor witany jest głównie w zachodniej i północnej części Polski. Z kolei centralna i wschodnia Polska czeka w wigilię na św. Mikołaja. Na Dolnym Śląsku prezenty przynosi Gwiazdka, na Górnym Śląsku – Dzieciątko, a w Małopolsce – Aniołek.

Źródło: regionwielkopolska.pl, gazeta.pl, poznan.fandom.com

Paulina Smaszcz spędzi święta z eks mężem Maciejem Kurzajewskim: "mamy wspólne dziecie, należy im się szacunek". Co o tym sądzicie
ONS.pl
Newsy
Paulina Smaszcz świętuje z eksmężem Maciejem Kurzajewskim: Mamy wspólne dzieci, należy im się szacunek
Rozpad małżeństwa nie zawsze musi się kończyć kłótniami. Szczególnie ważne są relacje rodziców po rozwodzie, gdy w domu są dzieci. Dziennikarka z szacunku do dzieci zaprasza na wigilie byłego męża. Też tak byście zrobili?

Paulina Smaszcz zdecydowała, że pomimo rozwodu, jaki 2 lata temu wzięła z Maciejem Kurzajewskim, święta spędzą razem. Ze względu na dzieci.  To nie jest odosobniony przypadek gdy eks małżonkowie są w dobrych relacjach i utrzymują stały kontakt, chcąc nadal być dla dzieci dobrą rodziną. Czy pochwalacie takie podejście? Zdobylibyście się na to? Rodzice się rozwodzą, ale nadal pozostają mamą i tatą Dziennikarka potwierdziła w wywiadzie dla Plotek.pl, że jest w dobrych stosunkach z ojcem swoich dzieci: - Mamy bardzo dobre relacje, a ja mam bardzo dużo szacunku do tego związku. Jestem osobą otwartą i dosyć wyluzowaną, więc nie ma jakiś trudnych sytuacji i napięć. Każdy zasługuje na szczęście i może je budować. - Mój były mąż był u mnie wczoraj na kawie. Para zdecydowała, że spędzi święta razem: - My razem spędzamy święta! Przy jednym stole! Spędziliśmy 23 lata razem, mamy wspólne dzieci i tym dzieciom się należy szacunek, w związku z tym razem spędzamy Wigilię. Jaka będzie wigilia Pauliny Smaszcz? W wielu domach podczas świąt królują dawne tradycje rodzinne. Często gdy dorastamy i wyprowadzamy się z domu rodziców, zabieramy ze sobą dania pamiętane z dzieciństwa. U Pauliny Smaszcz, także podane będą dania pochodzące z je domu rodzinnego: - Jestem z Poznania, więc na Boże Narodzenie obowiązkowo musi być zupa z karpia z ziemniakami i zieloną pietruszką. Gdyby autorka książki „Bądź kobietą petardą!" chciała w pełni odzwierciedlić tradycje wigilijne regionu swojego pochodzenia, z pewnością na stole byłyby także: Zupa brzadowa z suszonych jabłek i śliwek z kluseczkami, zagęszczona śmietaną  Śledzie w śmietanie, podane z ugotowanymi ziemniakami. Kluski z makiem Kapusta z grochem  Czy tak będzie,...

Barszcz czerwony z uszkami czy wigilijna grzybowa? Wszyscy jemy barszcz, to gdzie jest ta grzybowa?
Adobe Stock
Newsy
Barszcz czerwony czy zupa grzybowa? Tę drugą zupę wybierają mieszkańcy 2 regionów Polski
W każdej rodzinie podaje się zwykle jedną wigilijną zupę. Najpopularniejsze wybory to barszcz czerwony z uszkami i wigilijna grzybowa. Którą z nich jada się w waszej rodzinie?

Barszcz z uszkami i grzybowa to jednak niejedyne wybory wigilijne Polaków. W Wielkopolsce podaje się zupę brzadową z suszonych jabłek i śliwek z kluseczkami, a na Śląsku siemieniotkę, czyli polewkę z ziaren konopi. Jedno jest pewne: jeśli w jakiejś rodzinie zaczęto na wigilię gotować jakąś zupę, to zostaje ona jako tradycyjne danie na dłużej. U was też tak jest? Gdzie jadają barszcz a gdzie grzybową? Te dwie zupy, które otwierają wigilijną kolację uważane są za najczęściej jedzone w naszym kraju. Ponieważ dwóch zup na jeden posiłek nikt raczej nie podaje, rodziny decydują czy gotować jedną, czy drugą. Ale jesteście w błędzie jeśli myślicie, że połowa rodzin wybiera barszcz, a połowa grzybową. Większość zapytanych odpowiada, że należy do rodziny preferującej barszcz. Gdzie więc są te rejony, w których jada się grzybową? Sprawdziliśmy. Anna Włodarczyk w felietonie opublikowanych na portalu Trójmiasto.pl tak wspominała swoje wigilijne rozczarowanie, czyli moment, gdy z rodziny uwielbiającej wigilię z zupą grzybową trafiła pod strzechę miłośników barszczu: - Moje pierwsze święta poza domem rodzinnym na Mazowszu. Spędzam je w Gdańsku: zasiadamy do stołu i już na samym początku dopada mnie pierwsze... rozczarowanie kulinarne. Zamiast ukochanej zupy grzybowej, na którą czekam cały rok, na stół wjeżdża barszcz. Wydawać by się mogło, że z Mazowsza na Pomorze nie jest daleko, ale okazuje się, że nasze menu wigilijne trochę się różni. W dużej części regionów najchętniej wybieraną wigilijną zupą jest barszcz. Tak jest na przykład na Pomorzu. Z kolei Mazowsze i Kurpie to krainy zupy grzybowej, przygotowywanej z grzybów zebranych jesienią w lokalnych lasach. Z grzybowego Mazowsza należy jednak wykluczyć Warszawę i większe miasta. Tu wybory są...

Śląska wigilia to harynki i ciapkapusta, a na deser moczka. Co się kryje za tymi nazwami?
Adobe Stock
Newsy
Śląska wigilia to harynki i ciapkapusta, a na deser moczka. Co się kryje za tymi nazwami?
Każdy region Polski ma swoje lokalne specjały podawane na święta. Czy znacie te, które jada się na Śląsku?

Barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami czy śledzie, pojawiają się na świątecznych stołach w każdym regionie Polski. I choć w niektórych rodzinach jada się barszcz z uszkami, w innych domownicy wolą grzybową z łazankami, to widząc świąteczny stół zastawiony 12 potrawami, bylibyśmy w stanie rozpoznać i nazwać większość potraw. Inaczej jest z regionalnymi potrawami świątecznymi. Niektóre wyglądają i nazywają się tak, że goście spoza regionu nie mają pojęcia co to jest. Na przykład śląskie harynki. Czym jest śląski panczkraut i siemieniotka Wigilijna wieczerza na Śląsku jest pełna zagadkowych dań. Oto niektóre z nich: Siemieniotka, czyli polewka z ziaren konopi – to zupa podawana na początku wieczerzy. Przygotowywana jest z nasion konopi, cebuli i słodkiej śmietany Harynki w cebulowej zołzie. To nic innego jak śledzie w sosie cebulowym. Dawniej podawane były z ugotowanymi ziemniakami, polane śmietanką Ciapkapusta, inaczej panczkraut. To danie składające się z ugotowanych ziemniaków połączonych z podgotowaną kiszoną kapustą. To purée z ziemniaków i kapusty, podawane jak klasyczne purée z ziemniaków Moczka zwana też zupą piernikową. Można to danie opisać jako piernik rozmoczony w kompocie. Moczka powinna mieć konsystencję budyniu Regionalne Boże Narodzenie w Polsce Są też takie potrawy, które pochodzą z konkretnych regionów, ale zdobyły sławę w całym kraju. Z popularnych w całej Polsce dań, jadanych dziś nie tylko lokalnie, należy wymienić: Kutię – słodką potrawę z gotowanej pszenicy z bakaliami pochodzącą ze wschodnich rejonów polski: Białostocczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia Kapustę z grochem, która stała się nie tylko popularna jako wigilijne postne danie, ale także jako powiedzenie...

Śledzie z pomidorami i kaparami
Gotujmy.pl/lalunia
Newsy
Te śledzie podbijają podniebienia wszystkich. Sekretem ich fenomenalnego smaku jest ten jeden składnik
Nie wyobrażacie sobie Wigilii bez śledzia? My też. Poznajcie przepis, który zapadnie wam na długo w pamięć.

Wigilijny śledź jest traktowany przez Polaków jako jedna z tradycyjnych, świątecznych potraw. Bez niego kolacja w blasku pierwszej gwiazdki wydaje się wręcz niemożliwa. Poza tym, śledź to samo zdrowie! Śledzie w occie, śmietanie lub z cebulką Ta prosta ryba dogaduje się z wieloma składnikami. Można ją połączyć z octem, na kwaśno ze śmietaną lub  w sposób tradycyjny podać ze świeżo posiekaną cebulką. Śledzie goszczą na różnego rodzaju stołach, od tych wytwornych, po codzienne. Można z nich zrobić prawdziwe kulinarne perły! Śledzie to także, jak nie przede wszystkim, ryba serwowana na Wigilię. Jako jedna z 12 potraw ma swoją symbolikę, która tyczy się odrodzenia i nowych dróg. Ryba to w końcu znak Jezusa Chrystusa, uwarunkowany religijnie historią na przestrzeni wieków. Z czym podać śledzie? Fani tradycji w kwestii śledzia nie będą kombinować. Jednak nawet najsmaczniejsza zalewa octowa ma dużą konkurencję na kulinarnym rynku rybnym. Jednym z nieoczywistych składników, do których śledzie pasują jak ulał są suszone pomidory. Zawierają m.in. witaminę E, która świetnie działa na kondycję skóry oraz oczu. Zawdzięczamy je Włochom. Do suszenia wykorzystuje się ich małą odmianę, która wygrzewa się w słońcu długie godziny. Taki zabieg wydobywa z nich głębię smaku i słodyczy. Piękny kolor pomidory zawdzięczają likopenowi, jaki ma silne działanie przeciwstarzeniowe i antynowotworowe.  Kapary z kuchni śródziemnomorskiej weszły na stałe do polskiej kuchni Najczęściej wybierane kapary to ich wersja konserwowa. Zamarynowane smakują najlepiej! Kapary można również spotkać jako dodatek do pizzy czy zimowej sałatki. Nadają szyku potrawom, w tym wigilijnym śledziom. Przeciwdziałają rozwojowi nowotworów i zapobiegają chorobom układu krążenia....