Zupa brzadowa, makiełki i zimne śledzie z gorącymi ziemniakami. Przedstawiamy wigilię z Wielkopolski
Makiełki
Newsy

Zupa brzadowa, makiełki i zimne śledzie z gorącymi ziemniakami. Przedstawiamy wigilię z Wielkopolski

Znacie to danie: mak, bakalie, a do tego coś pszennego: makaron, bułka czy gotowana pszenica? Regionalne potrawy często przekraczają granice terytorialne. Tak jest z makiełkami

Wiele regionalnych potraw pomimo innego sposobu podania, zmienionych niektórych składników i nazwy, ma swoje odpowiedniki w innych lokalnych zwyczajach kulinarnych. Przykładem są wielkopolskie makiełki, nazywane makówkami na Śląsku i przypominające kresową kutię.

Pomimo tych podobieństw każdy region ma swoją listę wigilijnych potraw i innych świątecznych zwyczajów. Tak świętują w Wielkopolsce.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tradycyjne wielkopolskie dania na wigilię

To z tego regionu pochodzi wigilijna zupa brzadowa. Jest ugotowana z suszonych jabłek i śliwek i podawana z drobnymi kluseczkami pszennymi oraz zagęszczana śmietaną.

W Wielkopolsce śledzie podawane są inaczej niż w pozostałej części Polski. Niezależnie od tego, w jakim sosie je serwujecie: tylko z olejem i cebulą, z przyprawami korzennymi czy w pomidorach, z reguły zagryzacie je chlebem. W Poznaniu i okolicach zimne śledzie z cebulką podaje się z gorącymi ziemniakami i polewa gęstą kwaśną śmietaną.

Najsłynniejszym wigilijnym deserem są w tym regionie makiełki. To potrawa przyrządzona z maku, bakalii i klusek, czasem zastępowanych lekkim pieczywem. Danie przypomina kresową kutię, tylko zamiast pszenicy używa się do niego klusek.

Inne wielkopolskie wigilijne dania:

  • Śledzie opiekane w oleju
  • Kapusta z grochem
  • Pieczony karp
  • Grzyby suszone uprażone na maśle
  • Kompot z suszonych śliwek
  • Pierniki
  • Makowiec
Zobacz także
kutia przepis

Cudowna wigilijna kutia. Swój niepowtarzalny smak zawdzięcza jednemu składnikowi

Przepis na makowiec

Mięciutki i wilgotny makowiec z ciasta drożdżowego. Najlepszy jaki uda wam się upiec

W Wielkopolsce po kolacji przychodzi Gwiazdor

Gdy już wszystkie wigilijne dania są zjedzone, a przynajmniej spróbowane, do domowników w Wielkopolsce przychodzi Gwiazdor. Powinien być duży, ubrany w kożuch wywrócony włosiem na wierzch, przepasany sznurem lub grubym pasem. Na głowie ma czapkę, a na twarzy maskę.

W rękach trzyma rózgę i dzwonek, którym oznajmia swoje przybycie, a na plecach dźwiga worek z prezentami. Czasem towarzyszy mu Gwiazdka ubrana na biało. Gwiazdor jest wyczekiwany szczególnie przez dzieci, choć w wielu rodzinach przybycie Gwiazdora to znak, że czas rozdawać prezenty. A z tego cieszą się już wszyscy.

Gwiazdor witany jest głównie w zachodniej i północnej części Polski. Z kolei centralna i wschodnia Polska czeka w wigilię na św. Mikołaja. Na Dolnym Śląsku prezenty przynosi Gwiazdka, na Górnym Śląsku – Dzieciątko, a w Małopolsce – Aniołek.

Źródło: regionwielkopolska.pl, gazeta.pl, poznan.fandom.com

Paulina Smaszcz spędzi święta z eks mężem Maciejem Kurzajewskim: "mamy wspólne dziecie, należy im się szacunek". Co o tym sądzicie
ONS.pl
Newsy
Paulina Smaszcz świętuje z eksmężem Maciejem Kurzajewskim: Mamy wspólne dzieci, należy im się szacunek
Rozpad małżeństwa nie zawsze musi się kończyć kłótniami. Szczególnie ważne są relacje rodziców po rozwodzie, gdy w domu są dzieci. Dziennikarka z szacunku do dzieci zaprasza na wigilie byłego męża. Też tak byście zrobili?

Paulina Smaszcz zdecydowała, że pomimo rozwodu, jaki 2 lata temu wzięła z Maciejem Kurzajewskim, święta spędzą razem. Ze względu na dzieci.  To nie jest odosobniony przypadek gdy eks małżonkowie są w dobrych relacjach i utrzymują stały kontakt, chcąc nadal być dla dzieci dobrą rodziną. Czy pochwalacie takie podejście? Zdobylibyście się na to? Rodzice się rozwodzą, ale nadal pozostają mamą i tatą Dziennikarka potwierdziła w wywiadzie dla Plotek.pl, że jest w dobrych stosunkach z ojcem swoich dzieci: - Mamy bardzo dobre relacje, a ja mam bardzo dużo szacunku do tego związku. Jestem osobą otwartą i dosyć wyluzowaną, więc nie ma jakiś trudnych sytuacji i napięć. Każdy zasługuje na szczęście i może je budować. - Mój były mąż był u mnie wczoraj na kawie. Para zdecydowała, że spędzi święta razem: - My razem spędzamy święta! Przy jednym stole! Spędziliśmy 23 lata razem, mamy wspólne dzieci i tym dzieciom się należy szacunek, w związku z tym razem spędzamy Wigilię. Jaka będzie wigilia Pauliny Smaszcz? W wielu domach podczas świąt królują dawne tradycje rodzinne. Często gdy dorastamy i wyprowadzamy się z domu rodziców, zabieramy ze sobą dania pamiętane z dzieciństwa. U Pauliny Smaszcz, także podane będą dania pochodzące z je domu rodzinnego: - Jestem z Poznania, więc na Boże Narodzenie obowiązkowo musi być zupa z karpia z ziemniakami i zieloną pietruszką. Gdyby autorka książki „Bądź kobietą petardą!" chciała w pełni odzwierciedlić tradycje wigilijne regionu swojego pochodzenia, z pewnością na stole byłyby także: Zupa brzadowa z suszonych jabłek i śliwek z kluseczkami, zagęszczona śmietaną  Śledzie w śmietanie, podane z ugotowanymi ziemniakami. Kluski z makiem Kapusta z grochem  Czy tak będzie,...

Barszcz czerwony z uszkami czy wigilijna grzybowa? Wszyscy jemy barszcz, to gdzie jest ta grzybowa?
Adobe Stock
Newsy
Barszcz czerwony czy zupa grzybowa? Tę drugą zupę wybierają mieszkańcy 2 regionów Polski
W każdej rodzinie podaje się zwykle jedną wigilijną zupę. Najpopularniejsze wybory to barszcz czerwony z uszkami i wigilijna grzybowa. Którą z nich jada się w waszej rodzinie?

Barszcz z uszkami i grzybowa to jednak niejedyne wybory wigilijne Polaków. W Wielkopolsce podaje się zupę brzadową z suszonych jabłek i śliwek z kluseczkami, a na Śląsku siemieniotkę, czyli polewkę z ziaren konopi. Jedno jest pewne: jeśli w jakiejś rodzinie zaczęto na wigilię gotować jakąś zupę, to zostaje ona jako tradycyjne danie na dłużej. U was też tak jest? Gdzie jadają barszcz a gdzie grzybową? Te dwie zupy, które otwierają wigilijną kolację uważane są za najczęściej jedzone w naszym kraju. Ponieważ dwóch zup na jeden posiłek nikt raczej nie podaje, rodziny decydują czy gotować jedną, czy drugą. Ale jesteście w błędzie jeśli myślicie, że połowa rodzin wybiera barszcz, a połowa grzybową. Większość zapytanych odpowiada, że należy do rodziny preferującej barszcz. Gdzie więc są te rejony, w których jada się grzybową? Sprawdziliśmy. Anna Włodarczyk w felietonie opublikowanych na portalu Trójmiasto.pl tak wspominała swoje wigilijne rozczarowanie, czyli moment, gdy z rodziny uwielbiającej wigilię z zupą grzybową trafiła pod strzechę miłośników barszczu: - Moje pierwsze święta poza domem rodzinnym na Mazowszu. Spędzam je w Gdańsku: zasiadamy do stołu i już na samym początku dopada mnie pierwsze... rozczarowanie kulinarne. Zamiast ukochanej zupy grzybowej, na którą czekam cały rok, na stół wjeżdża barszcz. Wydawać by się mogło, że z Mazowsza na Pomorze nie jest daleko, ale okazuje się, że nasze menu wigilijne trochę się różni. W dużej części regionów najchętniej wybieraną wigilijną zupą jest barszcz. Tak jest na przykład na Pomorzu. Z kolei Mazowsze i Kurpie to krainy zupy grzybowej, przygotowywanej z grzybów zebranych jesienią w lokalnych lasach. Z grzybowego Mazowsza należy jednak wykluczyć Warszawę i większe miasta. Tu wybory są...

Śląska wigilia to harynki i ciapkapusta, a na deser moczka. Co się kryje za tymi nazwami?
Adobe Stock
Newsy
Śląska wigilia to harynki i ciapkapusta, a na deser moczka. Co się kryje za tymi nazwami?
Każdy region Polski ma swoje lokalne specjały podawane na święta. Czy znacie te, które jada się na Śląsku?

Barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami czy śledzie, pojawiają się na świątecznych stołach w każdym regionie Polski. I choć w niektórych rodzinach jada się barszcz z uszkami, w innych domownicy wolą grzybową z łazankami, to widząc świąteczny stół zastawiony 12 potrawami, bylibyśmy w stanie rozpoznać i nazwać większość potraw. Inaczej jest z regionalnymi potrawami świątecznymi. Niektóre wyglądają i nazywają się tak, że goście spoza regionu nie mają pojęcia co to jest. Na przykład śląskie harynki. Czym jest śląski panczkraut i siemieniotka Wigilijna wieczerza na Śląsku jest pełna zagadkowych dań. Oto niektóre z nich: Siemieniotka, czyli polewka z ziaren konopi – to zupa podawana na początku wieczerzy. Przygotowywana jest z nasion konopi, cebuli i słodkiej śmietany Harynki w cebulowej zołzie. To nic innego jak śledzie w sosie cebulowym. Dawniej podawane były z ugotowanymi ziemniakami, polane śmietanką Ciapkapusta, inaczej panczkraut. To danie składające się z ugotowanych ziemniaków połączonych z podgotowaną kiszoną kapustą. To purée z ziemniaków i kapusty, podawane jak klasyczne purée z ziemniaków Moczka zwana też zupą piernikową. Można to danie opisać jako piernik rozmoczony w kompocie. Moczka powinna mieć konsystencję budyniu Regionalne Boże Narodzenie w Polsce Są też takie potrawy, które pochodzą z konkretnych regionów, ale zdobyły sławę w całym kraju. Z popularnych w całej Polsce dań, jadanych dziś nie tylko lokalnie, należy wymienić: Kutię – słodką potrawę z gotowanej pszenicy z bakaliami pochodzącą ze wschodnich rejonów polski: Białostocczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia Kapustę z grochem, która stała się nie tylko popularna jako wigilijne postne danie, ale także jako powiedzenie...

Woda śledziowa, ogon bobra, ogórki z miodem. Oto najdziwniejsze przysmaki w Polsce
Gotujmy.pl
Newsy
Znacie wodę śledziową? To danie jada się w Wigilię jeszcze przed barszczem z uszkami
Wigilia to nie tylko karp i pierogi - w całej Polsce 24 grudnia jada się mnóstwo różnych, typowych dla poszczególnych regionów potraw. Na przykład wodę śledziową - znacie przepis na to ciekawe danie?

Wielu z nas Wigilia kojarzy się głównie z barszczem z uszkami, karpiem i pierogami z kapustą. Ale w różnych częściach naszego kraju świąteczne stoły wyglądają zupełnie inaczej. Na przykład na południu Polski często zamiast barszczu na Wigilię jada się gęstą zupę grzybową, czasami wzbogaconą o białą fasolę. Popularnym daniem są tam także makiełki, czyli kluski na słodko z makiem, miodem i bakaliami. Z kolei na Podlasiu królują potrawy typowe dla kuchni Europy Wschodniej - na przykład wigilijne racuchy. Zaś na Mazowszu i Kujawach często jeszcze przed Wigilią podaje się danie o tajemniczej nazwie - woda śledziowa.  Co to jest woda śledziowa? Woda śledziowa bywa nazywana też zupą śledziową. Potocznie mówi się też na to danie „śledź z ziemniakami”. Jest to postna potrawa, przygotowywana tradycyjnie w regionie Mazowsza oraz na Kujawach. To kawałki śledzia zamoczone w wodzie wymieszanej ze śmietaną oraz z gotowaną cebulą i przyprawami. Potrawę tę podaje się na zimno, z gotowanymi ziemniakami - stąd prawdopodobnie jeszcze jedna nazwa tego dania, czyli chłodnik mazowiecki, choć w kontekście zupy śledziowej jest stosowana dość rzadko (prawdziwy chłodnik mazowiecki jest zupełnie inną potrawą). Sprawdźcie, jak przygotować postną zupę (wodę) śledziową.  W wielu domach ta potrawa jest niejako daniem półświątecznym. Niektóre rodziny jedzą ją jeszcze przed barszczem czerwonym z uszkami w Wigilię, jeszcze koło południa, jako ostatni postny posiłek przed uroczystą wieczerzą. Zainteresowani? Sprawdźcie nasz przepis. Przepis na wodę śledziową Składniki: 1 kilogram matjasów  1 litr wody pół litra mleka 250 ml śmietany 18% 3 cebule 3-4 łyżki octu 2 liście laurowe 4 ziarna ziela angielskiego 1...