Czasami natura nie jest łaskawa. Co jakiś czas przychodzi taki sezon, w którym róże, krzaki pomidorów, ogórków, cukinii i innych warzyw oraz owoców z różnych powodów nie chcą prawidłowo rosnąć. Może być za sucho, za mokro, zbyt słonecznie albo wręcz przeciwnie - przez pochmurne dni rośliny nie chcą szybko rosnąć.

Największą tragedią są szkodniki takie jak choćby mszyce oraz choroby grzybowe, które wstrzymują wzrost i owocowanie roślin, a nawet mogą sprawić, że te całkowicie obumrą. Z pomocą przychodzą różne metody, które radzą sobie z tymi problemami. Zanim sięgniecie po specjalistyczne i zwykle drogie chemiczne środki, wypróbujcie domowy sposób na szkodniki w ogrodzie. 

Jak zrobić oprysk z czosnku?

Warzywem, które idealnie się nadaje do stosowania oprysków przeciwko szkodnikom jest czosnek. Można z niego zrobić wyciąg, wywar albo gnojówkę. Najlepszym rozwiązaniem jest wywar, który można długo przechowywać. 

Zobacz także:

Do przygotowania wywaru z czosnku będziecie potrzebowali około 20 dag czosnku na 10 litrów wody. 

Przygotowanie:

  1. Rozgniećcie ząbki czosnku i rozetrzyjcie.

  2. Włóżcie je do pojemnego garnka, zalejcie 10 litrami wody i odstawcie na dobę.

  3. Po tym czasie zagotujcie wodę z czosnkiem i gotujcie przez 20 minut.

  4. Następnie odstawcie wywar do ostudzenia i przelejcie przez sito. 

  5. Gotowy wywar przelejcie do butelek/słoików oraz do butelki ze spryskiwaczem.

I gotowe! Tak przygotowany wywar jest od razu gotowy do wykonania oprysku. Wywar z czosnku można przechowywać nawet do 2 miesięcy - wystarczy jeszcze gorący przelać do słoików, zakręcić, postawić dnem do góry i odstawić je w suche, zimne i zacienione miejsce. 

Jak działa oprysk z czosnku?

Czosnek jest stosowany jako środek do walki ze szkodnikami na roślinach już od dawna, ze względu na jego wyjątkową skuteczność. Nie cierpią one jego zapachu, a do tego czosnek ma działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

Ważne jest, by stosować oprysk z czosnku regularnie - można profilaktycznie pryskać rośliny raz na tydzień, z wierzchu liści oraz pod spodem. Jeżeli zostały już zaatakowane przez szkodniki, oprysk można stosować nawet codziennie. 

Źródło: poradnikogrodniczy.pl