Zróbcie to z kartką papieru, a szybko otworzycie butelkę z kapslem. Genialne
Adobe Stock
Newsy

Zróbcie to z kartką papieru, a szybko otworzycie butelkę z kapslem. Genialne

Nie potrzebujecie już otwieracza, żeby otworzyć butelkę! Wypróbujcie tę metodę.

Chyba każdy z was miał kiedyś problem z otworzeniem butelki z kapslem. Jeśli nie macie otwieracza do butelek przy kluczach, pewnie znacie ten problem. To coś, co skutecznie może utrudnić życie, szczególnie w letni dzień, kiedy chcecie napić się zimnego napoju z zakapslowanej butelki, ale nie macie jak jej otworzyć. Jest wiele sposobów na otwieranie butelki bez korzystania z otwieracza. Mamy dla was metodę, dzięki której zaimponujecie znajomym. Sprawdźcie, jak otworzyć butelkę z kapslem za pomocą kartki papieru!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak otworzyć butelkę bez otwieracza?

Jest wiele sposobów na otwarcie butelki z kapslem bez otwieracza. Można skorzystać na przykład z:

  • Zapalniczki ustawionej pod odpowiednim kątem
  • Drugiej butelki z kapslem
  • Noża lub innego sztućca
  • Twardej powierzchni z ostrą krawędzią np. kantu ławki, twardego blatu
Zobacz także
dlaczego rybę polewa się sokiem z cytryny?

Dlaczego rybę skrapia się cytryną? Wcale nie po to, żeby lepiej smakowała

Twój partner je kanapki z serem i wędliną? To trucizna dla jego organizmu

Twój partner je kanapki z serem i wędliną? To szkodliwe dla jego organizmu

Otwieranie butelki za pomocą papieru

Jest jeszcze jeden sposób na otwarcie zakapslowanej butelki, który zaskoczy was, ale z pewnością też waszych znajomych. Wystarczy kartka papieru! To bardzo pomysłowy trik na otwarcie zakapslowanej butelki bez korzystania z otwieracza.

By skorzystać z tej metody, potrzebujecie tylko kartki papieru. Trzeba odpowiednio ją złożyć, by stała się odpowiednio twarda i umożliwiła stworzenie dźwigni.

Przygotujcie kartkę papieru. Najlepiej sprawdzi się format A4. Złóżcie kartkę na pół, powstałą połówkę znowu na pół i powtórzcie czynność kilkukrotnie. Pewnie uda się wam złożyć ją ok. 6 razy. Złożona kartka papieru jest dość twarda, by posłużyć jako dźwignia do otwierania butelki z kapslem.

Jeśli wiecie jak otworzyć butelkę za pomocą któregokolwiek ze sposobów umieszczonych na początku artykułu, poradzicie sobie też z otworzeniem butelki za pomocą kartki papieru. Trzeba wykorzystać ją jako dźwignię. 

Złapcie butelkę za szyjkę. Umieśćcie kartkę pomiędzy kapslem a palcem wskazującym. Spróbujcie zdecydowanym ruchem podważyć kapsel. Powinien on otworzyć się bez problemu. Czasami czynność będziecie musieli powtórzyć kilkukrotnie. To sztuczka, której zdecydowanie warto się nauczyć!

 

jak otworzyć wino bez korkociągu
Pixabay
Newsy
Jak otworzyć wino, gdy nie mamy korkociągu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy...
Macie wino, ale zepsuł się wam korkociąg? Nic straconego! Dzięki tej sztuczce łatwo pozbędziecie się korka z butelki.

Pewnie nie raz zdarzyło się wam, że podczas wakacyjnego urlopu w wynajmowanym domku lub pensjonacie, nabraliście ochoty na wino, więc natychmiast wybraliście się po butelkę do sklepu. Wracacie, szukacie w szufladach korkociągu i z przerażeniem stwierdzacie, że go nie ma! Jak więc otworzyć wino w inny sposób? Na szczęście istnieje bardzo prosta sztuczka, dzięki której pozbędziecie się korka bez trudu (i bez korkociągu). Potrzebujecie jedynie noża i trochę siły! Jak otworzyć wino bez korkociągu? Jeśli zaprosiliście znajomych na kolację i okazało się, że wasz korkociąg gdzieś zaginął, to nic straconego! Istnieje sporo ciekawych sztuczek, dzięki którym otworzycie wino innymi sposobami. Najlepszy to oczywiście klasyczne zastąpienie korkociągu nożem . Poniżej opisaliśmy ten i jeszcze kilka innych trików, dzięki którym łatwo pozbędziecie się korka. Pamiętajcie tylko o tym, że każdy z tych sposobów wykorzystujecie na własną odpowiedzialność! Wyciągniecie korka wymaga sporej siły, a używanie w tym celu innych przedmiotów niż korkociąg, może być niebezpieczne, dlatego musicie być bardzo ostrożni. #1 Nóż zamiast korkociągu To chyba najbardziej znany sposób. Weźcie ostry nóż średniej wielkości i wbijcie w korek. Złapcie mocno butelkę i powolnym, mocnym ruchem wyciągajcie korek ze środka. #2 Korek do środka Po co się męczyć z wyciąganiem korka, skoro można go po prostu wbić do środka butelki? Czytelnicy pamiętający studenckie czasy na pewno doskonale znają ten sposób! Wystarczy znaleźć wąski i podłużny przedmiot – najlepiej nadaje się do tego duża, drewniana łyżka. Owińcie szyjkę butelki szmatką (na wypadek, gdyby ulało się trochę wina), oprzyjcie koniec łyżki na korku i po prostu powoli i mocno wbijajcie go do środka butelki. I gotowe! #3 Śrubokręt...

Kapusta na gołąbki
Flickr/LUDWIK BOEHM
Newsy
Przygotowywanie kapusty do gołąbków jest czasochłonne? Dzięki temu trikowi wystarczy wam kilka minut
Genialne w swojej prostocie? Oczywiście gołąbki. Jeśli cokolwiek w ich gotowaniu przysparza wam trudności, mamy rozwiązanie.

Gołąbki to smaczne i bardzo popularne danie obiadowe. Dla niektórych to potrawa wyjątkowa, której trudno się oprzeć. Podczas ich przygotowywania najbardziej problematyczna jest kapusta. Kapusta jako składnik gołąbków Gołąbki to nic innego jak potrawa półmięsna z farszu zawiniętego w rolki z liści białej kapusty głowiastej. Tradycyjnie w gołąbki pakujemy mielone mięso wieprzowe i ryż lub kaszę. Przed podaniem gołąbki można dusić lub smażyć na tłuszczu. Podobnie jak kiszona kapusta, gołąbki są tradycyjną potrawą w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Dzięki rozpowszechnionej uprawie kapusty w tych regionach były dawniej potrawą biedniejszych warstw społecznych. Kogokolwiek byście nie zapytali, każdy opowie wam o trudnościach związanych z ich przygotowywaniem. Chodzi głównie o kapustę. W Internecie znajdziemy mnóstwo porad na temat tego, co zrobić by kapusta nie była twarda. Wiecie jak temu zaradzić? Problem z kapustą na gołąbki Wielu z was natknęło się na ten problem. Chcecie zrobić gołąbki a kapusta zamiast być miękka, rwie się i staje okrakiem. Niektórzy twierdzą, że liście przed zwijaniem w nie mięsa najlepiej ugotować. Inni, że wystarczy wsadzić je do mikrofalówki albo odpowiednio wyciąć głąb. Czy to faktycznie działa? Najbardziej męczącą czynnością podczas przygotowywania dania z pewnością jest ich zwijanie. Jednak gołąbki bez kapusty nie smakują tak samo. Sama kapusta najczęściej jest twarda. Doświadczeni smakosze na pewno wiedzą, o czym mówimy.  Jak szybko zmiękczyć liście kapusty? Sposobów na miękką kapustę jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Jednym z nich jest wycinanie głąba z kapusty, zalewanie jej w całości wodą, przykrycie i poczekanie aż się zagotuje. Po takiej gorącej wodnej kąpieli od kapusty powinien...

Posiłek w całości przygotowany przez robota? To już rzeczywistość. Poznajcie automat do pizzy
AdobeStock
Newsy
Pizza przygotowana przez robota? Tak! Ten automat robi i wypieka ją od podstaw. Z różnymi dodatkami
Ten niecodzienny pomysł Włocha został wcielony w życie. Spróbowalibyście takiej pizzy?

Wielu z was kojarzy pewnie motyw posiłków przygotowywanych przez roboty z futurystycznych filmów i książek science-fiction. Już od wielu lat przewiduje się, że roboty będą wykonywać za ludzi większość czynności. Bardzo popularne są już roboty odkurzające mieszkanie, na zachodzie coraz częściej można zobaczyć kosiarki, które bez niczyjej pomocy koszą trawę zgrabnie omijając drzewka i krzewy. Maszyny w kuchni Roboty kuchenne to jednak odrębna kategoria. Od wielu lat bardzo pomagają w kuchni, ale przecież nie zastępują jeszcze zupełnie człowieka, który za każdym razem musi nimi odpowiednio zarządzać. To od ludzi zależy zdecydowanie w dalszym ciągu ostateczny smak dania. Mało kto jest sobie w stanie wyobrazić gotowanie bez urządzeń takich jak: Mikser Blender ręczny i kielichowy Toster Wiele osób używa też przecież maszyn do chleba, grilli elektrycznych i gazowych, albo Thermomixa lub Lidlomixa , które chyba najbardziej przypominają prawdziwe roboty kuchenne. Automat do pizzy Rzymianie poszli o krok dalej i oddali w ręce robotów przygotowywanie swojego najsłynniejszego dania – pizzy . Massimo Bucolo postanowił zachęcić klientów do kupowania swojej pizzy dzięki nowoczesnej technologii. Postawił on w stolicy Włoch automat do pizzy. Znajduje się on w samym centrum Rzymu. Taki pomysł nie jest oczywiście zupełną nowością. W przeszłości były już nawet pomysły drukowania pizzy za pomocą drukarki 3D. Według twórcy projektu, Massimo Bucciego, automat z pizzą nie jest konkurencją dla restauracji. Ma on oferować alternatywę, która może się okazać ciekawym doświadczeniem dla turystów. Pizza jest wydawana przez automat 24 godziny na dobę. To przewaga nad restauracjami. Może więc szczególnie dobrze sprawdzić się po pandemii, w czasach gdy życie...

Ciepła, zimna, a może wrzątek? Jaką wodę powinno się stosować do kiszonych ogórków?
Newsy
Ciepła, zimna, a może wrzątek? Jaką wodę powinno się stosować do kiszonych ogórków?
Kwestia wody do ogórków nie jest wcale taka oczywista jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. A wy jakiej wody używacie do kiszenia?

Gdy tylko rozpoczyna się sezon na ogórki, cała Polska zabiera się za kiszenie. Każdy ma swój własny przepis na ogórki i choć wszystkie są podobne, to jednak efekt wychodzi nieco inny, zależnie od receptury. Oczywistym jest, że wybrane składniki mają znaczenie i wpływają na smak kiszonych ogórków.  Jaką wodą należy zalewać ogórki kiszone? Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jaka powinna być woda do kiszenia ogórków ? Większość z was pewnie używa w tym celu gorącej lub letniej wody. A to wcale nie musi być reguła! Do kiszenia ogórków świetnie sprawdzi się też woda zimna lub letnia. Dlaczego? Otóż w niższej temperaturze nie dochodzi do zniszczenia witamin i minerałów oraz bakterii mlekowych, które powstają w procesie fermentacji. Dzięki temu ukiszone ogórki lub inne warzywa są znacznie zdrowsze! Ponadto, w ciepłej wodzie sól szybciej się rozpuści, a ogórki będą szybciej fermentować. Czy można zalewać ogórki wrzątkiem? Niektórzy decydują się na zalewanie ogórków bardzo gorącą lub wręcz wrzącą wodą. Niestety, to błąd! Jeśli użyjecie wrzątku, to zginą w nim witaminy i cenne składniki znajdujące się w ogórkach. Nie bez znaczenia jest też źródło wody, której używacie do ogórków kiszonych. Można użyć w tym celu kranówki pod warunkiem, że jest ona dobrej jakości. Nie może zawierać chloru, ponieważ ten zahamuje fermentowanie ogórków i będą one po prostu kiepskie w smaku. Jeżeli więc nie macie pewności co do jakości wody w waszych kranach, najlepiej jest ją po prostu przegotować i ostudzić przed zalaniem ogórków. Jeśli korzystacie z filtrów do wody , to też będą one doskonałym wyborem. Ostatecznie można skorzystać z...