jak kroić rybę do smażenia dzwonka
Adobe Stock
Newsy

Zróbcie tak, a ryba nie nasiąknie tłuszczem podczas smażenia. Genialne

Kupiliście całą świeżą rybę i boicie się, że pomimo filetowania znów będzie tłusta po usmażeniu? Wiemy, gdzie może tkwić błąd.

Przyczyn tego, że ryba może być za tłusta można upatrywać w wielu aspektach. Ktoś powie, że chodzi o panierkę, inny doda, że może chodzić o zbyt dużą ilość tłuszczu użytego do smażenia. Zgoda, w ten sposób można przyczynić się do tego, wasze danie wyjdzie wam bardziej tłuste, niż byście chcieli.

Jednak przyczyna może być znacznie prostsza. „Błąd w sztuce” może być popełniony już na etapie krojenia ryby. Mówimy tutaj oczywiście o rybach świeżych, czyli takich, które sami rozprawiacie i przygotowujecie do spożycia w domu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego ryba za bardzo nasiąka tłuszczem?

Jak zapobiec nieodpowiedniemu usmażeniu ryby i wchłonięciu przez nią zbyt dużej ilości tłuszczu? Pokrójcie ją w dzwonka! Ten stary i sprawdzony sposób krojenia w poprzek rzeczywiście wpływa na to, jak smaży się potem wasza ryba.

Wszystko to za sprawą nienaruszonej skóry ryby, która niejako „trzyma w ryzach” mięso nie pozwalając mu na wchłanianie tłuszczu. Zanim przejdziecie do krojenia ryby, wybierzcie wcześniej tę odpowiednią, czyli jak najświeższą. Jeżeli macie możliwość, sprawdźcie w sklepie, czy ryba:

 • Ma dość neutralny, przyjemny zapach
 • Ma gładką skórę pozbawioną odbarwień i plam
 • Nie ma zapadniętych, mętnych oczu
 • Ma skrzela o intensywnie czerwonej barwie. Blade skrzela z plamami świadczą o jej nieświeżości
 • Jest sprężysta po naciśnięciu w okolicy skrzeli
Zobacz także
Jak sprzedawcy oszukują na rybach

Zamawiacie rybę nad morzem? Zważcie ją przed zjedzeniem! Sprzedawcy lubią oszukiwać

"Nie spodziewajmy się cudów". Robert Makłowicz o wysokich cenach nad morzem i mrożonych rybach w smażalniach

"Nie spodziewajmy się cudów". Robert Makłowicz o cenach nad morzem i mrożonych rybach w smażalniach

Jak pokroić świeżą rybę na dzwonka?

A oto przed wami krótki poradnik na temat tego, jak powinno się prawidłowo kroić na dzwonka świeżą rybę:

 1. Porządnie i bardzo dokładnie opłuczcie rybę zwłaszcza po wypatroszeniu wnętrzności.
 2. Osuszcie rybę ręcznikiem papierowym i pozwólcie jej na wyschnięcie przez kilka minut – nie powinna wyślizgiwać się podczas krojenia.
 3. Pozbawcie rybę łusek, skrobiąc je od ogona w stronę głowy tępą stroną noża.
 4. W razie potrzeby wytrzyjcie z ryby śluz.
 5. Odetnijcie głowę ryby, płetwy i ogon, by uzyskać tuszkę gotową do porcjowania.
 6. Tuszkę porcjujcie na dzwonka o grubości ok. 2 cm. Krojenie ryby na dzwonka w swojej istocie przypomina właściwie krojenie chleba.
Kupowanie świeżej ryby
Newsy
Jak kupić świeżą rybę? Waszą uwagę powinien przykuć ten szczegół
Chcecie wybrać świeżą rybę, ale nie wiecie jak to ocenić? Zwracajcie uwagę na te detale

Wybór świeżej ryby nie zawsze jest prosty. Jeśli nie mieszkacie nad morzem, pewnie obawiacie się o świeżość ryb trafiających do sklepów. Najlepiej przed zakupem samemu zweryfikować świeżość ryb. Te nieświeże będą niesmaczne, ale też niebezpieczne dla zdrowia! Mamy dla was proste wskazówki. Jak wybrać najświeższą rybę? Sprawdźcie wymienione podpunkty i upewnijcie się, że ryba, którą chcecie kupić, przechodzi wszystkie testy. Sprawdźcie skrzela Skrzela świeżych ryb powinny być czerwone lub różowe. Nie powinno być na nich żadnych przebarwień i uszkodzeń. Na świeżych skrzelach nie będzie śluzu. Będą one przylegać do skóry ryby. Jeśli ryba nie ma skrzeli, bo są wycięte, sprawdźcie inne podpunkty szczególnie mocno, być może w ten sposób chcą wam sprzedać nieświeżą rybę. Zwróćcie uwagę na oczy Wypukłe, błyszczące oczy, to znak świeżości ryby. Kiedy są zapadnięte, mętne, nieobecne, możemy podejrzewać, że ryba nie jest świeża! Nie kupujcie jej. Obejrzyjcie ości Jeśli kupujecie wypatroszoną rybę, przyglądnijcie się jej ościom. Delikatnie rozchylcie powłoki ciała i sprawdźcie, czy ości przylegają do mięsa. Jeśli są odstające, nie wybierajcie tego okazu. Użyjcie nosa Zapach ryby może powiedzieć nam znacznie więcej o jej świeżości niż wygląd. Producenci znają sztuczki na poprawę wyglądu ryby, ale zapach bardzo trudno ukryć. Świeża ryba nie powinna mocno pachnieć. Może oczywiście mieć delikatny zapach wody (morskiej lub słodkiej), ale pojawienie się typowo rybiego, mocnego zapachu, to oznaka nieświeżości. Powąchajcie koniecznie rybę przed jej zakupem. Zbadajcie łuski i skórę Świeżej ryby nie będzie pokrywać warstwa śluzu. Jeśli czujecie, że...

Smażenie ryby
Adobe Stock
Newsy
Solicie rybę przed czy w trakcie smażenia? Od tego zależy, czy będzie sucha jak wiór
Jak przyrządzacie rybę na wigilijną kolację? Pieczecie czy gotujecie? A może smażycie? Podpowiemy wam, jak zrobić to w perfekcyjny sposób.

Niezależnie od tego jaki wybierzemy rodzaj obróbki termicznej, musimy pamiętać o tym, jaką ryba ma strukturę i czym charakteryzuje się jej mięso. W przeciwieństwie do wołowiny i wieprzowiny, długie traktowanie ryby wysoką temperaturą nie jest najrozsądniejszym wyjściem. Powinna znajdować się na rozgrzanej patelni jak najkrócej – tylko tyle, by nie była surowa. Jak długo smażyć rybę? Ryba ma zwykle delikatne, kruche mięso, które łatwo można przesmażyć. Jeśli tak się stanie, nasze filety czy dzwonka będą się rozpadały i po prostu nie będą smaczne. Jeżeli smażymy rybę bez panierki, wystarczą jedynie 3-4 minuty z każdej strony. Z panierką proces ten wydłuży się o ok. 1 minutę z każdej strony. Grube dzwonka smażymy z kolei  po ok. 5 minut z obu stron. W czasie smażenia pamiętajmy o tym, żeby nie ruszać za często kawałka ryby na patelni. Bądźmy cierpliwi – wybierzmy odpowiednią temperaturę i ograniczmy się do przewrócenia ryby z jednego boku na drugi. W ten sposób pozwolimy jej na spokojne „dojście” do oczekiwanego przez nas stanu. Nie ilość, a jakość Często podczas wyboru ryby w sklepach kierujemy się ceną. W ten sposób w naszym koszyku nierzadko ląduje mintaj z kilkudziesięcioma procentami glazury i lodu. Efekt? Bilans wychodzi na zero. Nie warto „zapychać” się np. bezwartościową pangą. Czasem lepiej kupić mniejszy kawałek łososia, ale za to cieszyć się fantastycznym smakiem. O wiele smaczniejsze będą także świeże ryby z lodówki, nie zaś te mrożone w kawałkach. Wybór należy do nas. Solimy rybę wtedy, kiedy trzeba Na oddzielne miejsce zasługuje solenie ryb. Wielu z nas decyduje się na użycie soli jeszcze długo przed włożeniem ryby na rozgrzany olej. To duży błąd. Sól ma właściwości wyciągające wodę w z...

Jak rozpoznać dobrą rybę w sklepie? Jeżeli wygląda tak, absolutnie jej nie kupujcie
Własne
Newsy
Jak rozpoznać dobrą rybę w sklepie? Jeżeli wygląda tak, absolutnie jej nie kupujcie
Czy wiecie, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie ryby w sklepie? Dzięki tym wskazówkom już nigdy nie kupicie nafaszerowanych złą karmą czy nieświeżych egzemplarzy.

Już niedługo Polacy ruszą na świąteczne zakupy, by zaopatrzyć się w produkty niezbędne do przyrządzenia tradycyjnych, wigilijnych potraw. Nie może wśród nich zabraknąć oczywiście karpia i innych ryb. W święta będziemy się zajadać smażonym karpiem, rybą po grecku czy śledziami. Ile domów, tyle wigilijnych tradycji i pomysłów na przyrządzenie ryb na różne sposoby. Ale jak wybrać te najlepsze? Sprawdźcie, na co trzeba zwrócić uwagę.  Jaki jest zapach świeżej ryby? Jak zauważa Elżbieta Krajewska z Osady Wodnej Grzegorzewice, świeża ryba zasadniczo nie powinna mieć żadnego zapachu. Mówimy tutaj oczywiście o rybach słodkowodnych. – Zarówno karp, sandacz, okoń, jak i szczupak mogą pachnieć stawem. Po przepłukaniu wodą zapach powinien zniknąć. Tylko miętus ze znanych ryb słodkowodnych ma bardziej intensywny zapach rybny, to naturalne. Filet, który leży 3-4 dni, poznasz także po tym, że mięso jest ciemniejsze, a obrzeża pokryte są białym nalotem. Skóra w różnych odcieniach i blade oczy mogą oznaczać, że ryba jest nieświeża - mówi ekspertka.  Jakich ryb nie powinno się kupować? Kolejną, bardzo ważną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest wygląd i rozmiar. Jeżeli ryba jest przerośnięta, może to oznaczać, że była ona karmiona paszą niskiej jakości, w której znajdują się substancje przyspieszające wzrost ryb: – Nasze ryby karmimy tylko zbożem. Gotowe pasze, szczególnie te z witaminami i probiotykami, zawierają wypełniacze i związki chemiczne – podkreśla reprezentantka Osady Wodnej Grzegorzewice i dodaje: Ryba powinna rosnąć 2-3 lata, aby osiągnąć odpowiednią wielkość. Ryby karmione zwykłym zbożem nie rosną tak szybko, gdyż nie zawiera ono żadnych przyspieszaczy jak w gotowych produktach. Młoda, a zarazem większa ryba, nie mogła zostać wykarmiona w sposób naturalny -...

Smaż rybę, jak profesjonalistka. Jeden prosty trik i nie będziesz już chciała robić jej inaczej
Adobe Stock
Triki kulinarne
Tak smażą ryby profesjonaliści. 1 prosty trik i nie będziecie już robili tego inaczej
Ryba to jedno z 12 dań, które na pewno pojawi się na waszym wigilijnym stole. Warto więc poznać sztuczkę, dzięki której mięso stanie się idealnie doprawione i soczyste. Wasi goście będą błagać o dokładkę.

Tradycyjnie ryba powinna gościć na każdym polskim stole przynajmniej raz w ciągu tygodnia, a mianowicie w piątek. Jednak z biegiem lat zwyczaj ten nieco osłabł. Dzisiaj coraz trudniej o tego typu obiad przyrządzany w domowym zaciszu.  Delikatny smak ryby rozkochał w sobie niejednego smakosza. Dlaczego więc najczęściej sięgamy po ten przysmak w restauracjach? No cóż, być może powodem tej sytuacji jest fakt, że ryba to w rzeczywistości trudne do przyrządzenia danie. Nie każdy chce się więc podejmować tego wyzwania. To jednak duży błąd. Ryba ma wiele cennych wartości odżywczych Ryba to przede wszystkim bardzo zdrowy, ale również bardzo wdzięczny produkt. Bowiem osoby, których diety są bogate w ryby zdecydowanie rzadziej dotykają choroby układu krążenia, miażdżyca, alergie, a nawet nowotwory. Eksperci zalecają więc jej spożywanie co najmniej 2, a nawet 3 razy w tygodniu.  W jedzeniu ryb przodują Japończycy, zjadając aż 65 kilogramów tego przysmaku rocznie. Dzięki temu dożywają nawet bardzo sędziwego wieku. Z kolei statystyczny Polak zjada tylko 13 kilogramów ryb rocznie. To naprawdę zbyt mało… Czas więc to zmienić i dowiedzieć się, jak sprawić, by wasza ryba smakowała jak w 5-gwiazdkowej restauracji. Jak smażyć rybę w profesjonalny sposób? Sposób na idealną rybę jest dziecinnie prosty! Wystarczy, że przed włożeniem jej do piekarnika lub na patelnię, zrobicie kilka nacięć na skórze. Taki zabieg przede wszystkim sprawi, że przyprawy będą miały szansę przeniknąć do wnętrza mięsa, a tym samym wzbogacić jego smak.  Nacięcia pozytywnie wpłyną również na zawarte w rybie ości. Te bezpośrednio wystawione na działanie wysokiej temperatury staną się o wiele bardziej miękkie. W praktyce oznacza to, że z łatwością oddzielicie je od mięsa. Jeśli nie smażycie...