Świeże ogórki goszczą na naszych stołach od końcówki czerwca aż do połowy września. Jest jednak prosty sposób, aby zachować ten smak i zapach na dłużej. Wystarczy przechowywać je w odpowiedni sposób, a po kilkudziesięciu dniach wciąż będą wyglądały jak zerwane prosto z krzaczka. Jak obchodzić się ze świeżymi ogórki, aby jak najdłużej zachowały świeżość? Zobaczcie aż dwa sposoby!

Pionowo w wodzie

Sekretem świeżych ogórków jest trzymanie ich w pozycji pionowej. Najlepiej więc ułożyć je na stojąco w pojemniku, słoiku lub szklance. Ważne, aby były skierowane „ogonkami" w dół. Teraz wystarczy zalać je bardzo zimną wodą na wysokość około 3 centymetrów i wstawić do lodówki. Co jakiś czas warto dolewać odrobinę wody. Ten prosty sposób pozwoli zachować świeżość i jędrność ogórków nawet do miesiąca.

Pakowanie próżniowe

Jeszcze skuteczniejsza jest metoda próżniowa, ale tutaj potrzebujemy już dodatkowych akcesoriów. Jeśli jednak jesteście posiadaczami woreczków próżniowych ze specjalną pompką, koniecznie przetestujcie ten sposób. Umyte i dobrze wysuszone górki wystarczy włożyć do takiego opakowania, a następnie odessać powietrze i włożyć woreczek do lodówki. Tak przechowywane ogórki zachowają swoją chrupkość, zapach i smak nawet do 2 miesięcy, a po wyjęciu z woreczka, będą wyglądały jak zerwane prosto z krzaka.

To szkodzi ogórkom!

Kiedy wiecie już jak wydłużyć świeżość ogórków, warto też wiedzieć czego unikać, aby nie przyspieszać ich psucia. Okazuje się bowiem, że nie lubią one towarzystwa pomidorów, jabłek, gruszek, melonów i bananów. Wszystko dlatego, że wymienione owoce wydzielają duże ilości etylenu, który przyspiesza dojrzewanie roślin. Działanie tego gazu sprawi, że ogórki szybko stają się miękkie i pomarszczone.

Zobacz także:

Ogórki - wartości odżywcze i kcal

Dlaczego warto jeść ogórki? Są one prawdziwą bombą witaminową, która wspomoże nas w wielu dolegliwościach. Te niepozorne zielone warzywa kryją w sobie witaminę A, E, C, K oraz witaminy z grupy B. Ponadto zawierają sporą dawkę magnezu, potasu, kwasu foliowego, wapnia, żelaza i fosforu. Pomagają też w walce z wieloma dolegliwościami, gdyż:

  • dobrze nawadniają,
  • oczyszczają organizm z toksyn,
  • przyspieszają metabolizm,
  • mają działanie moczopędne (pomocne przy chorobach nerek),
  • pobudzają perystaltykę jelit,
  • regulują ciśnienie krwi, 
  • wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Przy wszystkich tych dobroczynnych właściwościach, ogórki mają znikomą wartość energetyczną, gdyż w 100 gramach zawierają tylko 15 kalorii! Wyróżnia je też bardzo niski indeks glikemiczny (15), a ponadto naturalnie obniżają poziom cukru we krwi, dlatego powinny być spożywane przez osoby cierpiące na cukrzycę i insulinooporność. 

Źródło: smakdnia.pl/wapteka.pl