Zróbcie 1 rzecz z jagodami przed mrożeniem, a już nigdy nie zbrylą się we wstrętną grudę
GettyImages
Newsy

Zróbcie 1 rzecz z jagodami przed mrożeniem, a już nigdy nie zbrylą się we wstrętną grudę

Zebraliście jagody, zamroziliście, a po wyjęciu z zamrażarki waszym oczom ukazała się okropna zbita bryła? Wszystko przez błahy błąd, który wciąż popełnia wiele osób. A wystarczy pamiętać o 1 rzeczy przed mrożeniem.

Pod koniec czerwca i na początku lipca w lasach nareszcie można zacząć zbierać jagody. Posłużą do zrobienia smacznych dżemów, soków oraz oczywiście jagodzianek. Niestety, sezon na te owoce jest bardzo krótki.

Można go jednak przedłużyć i jagody zamrozić. Nie ma nic lepszego, niż wyjąć je zimą z zamrażarki, zrobić jagodzianki i przypomnieć sobie smak lata. Niestety, zdarza się, że owoce w zamrażalniku zamieniają się w bezkształtną i nieapetyczną bryłę. Sprawdźcie, jak tego uniknąć. 

Dlaczego owoce zbrylają się w zamrażarce?

Owoce są tak smaczne dzięki zawartych w nich sokach. Jeżeli jednak wsypiecie je do woreczka lub pojemnika i od razu włożycie do zamrażarki, wówczas, przez wyciekające z nich soki, posklejają się i zbrylą w brzydką grudę. Nie dość, że wyglądają wtedy okropnie, to nie wiadomo, co z nimi zrobić. Po rozmrożeniu zmieniają się w papkę i nadają jedynie do zrobienia koktajlu owocowego. 

Jak mrozić jagody, żeby się nie zbrylały?

Aby uniknąć takiej katastrofy, musicie wykorzystać pewien prosty sposób. Wymaga to zrobienia większej przestrzeni w zamrażarce. Umyjcie jagody i dokładnie osuszcie - możecie w tym celu włożyć je między dwie grubsze warstwy ręczników papierowych i bardzo delikatnie wysuszyć. 

Następnie rozłóżcie jagody w dużym pojemniku wyłożonym papierem do pieczenia. Owoce nie mogą się za bardzo dotykać - to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie się skleją. Włóżcie pojemnik do zamrażarki na kilka godzin, a po tym czasie przesypcie zamrożone owoce do mniejszego pojemnika albo woreczka strunowego. Tak samo można (a wręcz trzeba) mrozić inne, drobne owoce, jak np. maliny, truskawki czy borówki. 

Zobacz także
Najlepsze jagodzianki od Tomka Strzelczyka. Dodaje 1 składnik do owoców i rozpływają się w ustach

Najlepsze jagodzianki od Tomka Strzelczyka. Dodaje 1 składnik do owoców i rozpływają się w ustach

Przepis Ani Starmach na błyskawiczne ciasto jagodowe z kruszonką. Ten 1 składnik nadaje mu lekkości

Przepis Ani Starmach na błyskawiczne ciasto jagodowe z kruszonką. Ten 1 składnik nada mu lekkości 

Co można zrobić z jagód?

Mrożone jagody można wykorzystać w kuchni dokładnie tak samo, jak świeże. Należy tylko pamiętać, by je wcześniej odmrozić - to konieczne w przypadku większości ciast. Ale jeżeli macie ochotę na orzeźwiający koktajl owocowy, możecie spokojnie wrzucić do blendera zamrożone jagody. Wypróbujcie kilka poniższych inspiracji od użytkowników Gotujmy.pl na pyszne desery, przekąski i przetwory z jagód: