Choć od dobrych kilku lat coraz więcej osób zamienia mleko krowie na roślinne, to pierwsze wciąż ma zdecydowanie więcej zwolenników. Trzeba przyznać, że ciasta, budynie czy naleśniki wykonane z dodatkiem mleka od krowy smakują zupełnie inaczej niż te przyrządzane na jego roślinnych zamiennikach. Nie mówiąc już o ciepłym mleku w kubku z kawałkiem ciasta lub drożdżówki na deser!

Niestety, mleko jest bardzo łatwo przypalić. Nie dość, że zapach w kuchni jest wówczas nie do zniesienia, to na dodatek garnki po przypalonym mleku są bardzo trudne do wyczyszczenia. Czy można temu zapobiec? Oczywiście - sprawdźcie, jak to zrobić. 

Co zrobić, by garnek się nie przypalał?

Doskonałym sposobem na zabezpieczenie garnka przed przypaleniem jest posmarowanie go wcześniej tłuszczem - na przykład masłem. Masło dobrze komponuje się z mlekiem, dlatego nie wpłynie negatywnie na jego smak.

Zobacz także:

Wystarczy, że po prostu weźmiecie kawałeczek masła i posmarujecie nim garnek w środku przed wlaniem mleka. Zamiast masła, możecie też użyć w tym celu oleju. Lepiej jednak wybrać taki o neutralnym smaku i zapachu, żeby nie zepsuć smaku mleka - dobry będzie na przykład olej słonecznikowy. 

Możecie też położyć na dnie garnka spodeczek, dzięki czemu mleko nie będzie się stykać z powierzchnią garnka i nie przypali się. Niektórzy polecają także skropić powstającą w trakcie gotowania mleka piankę wodą, choć ten sposób nie zawsze jest skuteczny. 

Jak wyczyścić przypalony garnek? 

A co zrobić, gdy nie udało się zapobiec katastrofie i garnek się przypalił? Na szczęście są na to domowe i niezawodne sposoby!

  • Ocet - nie pachnie najlepiej, ale jest bardzo skuteczny. Wylejcie ze spalonego garnka całą jego zawartość, wypłuczcie wodą, wlejcie tyle octu, ile potrzeba, by przykryć dno i zagotujcie. Następnie gotujcie przez kilka minut. Zapach nie będzie zbyt przyjemny, ale gwarantujemy, że łatwo usuniecie zabrudzenia. 

  • Tabletka do zmywarki - dobrze sprawdza się nie tylko w zmywarce, ale też sama do czyszczenia garnków. Połóżcie tabletkę na dnie garnka i wlejcie tyle wrzątku, by przykryć dno. Odstawcie na całą noc, a rano umyjcie garnek płynem do naczyń. 

  • Proszek do prania - wsypcie do garnka kilka łyżek proszku, zalejcie wodą i zagotujcie. Następnie gotujcie taką mieszankę przez około 20 minut lub dłużej, jeśli zabrudzenia są bardzo intensywne. Kilka razy wypłuczcie garnek i umyjcie gąbką i płynem. 

Źródło: haps.pl