Czerstwe pieczywo to zmora wielu pań domu. Okazuje się jednak, że nawet ono może stanowić świetną bazę do przepysznego dania. Nie inaczej jest w przypadku ziemniaków pozostałych z obiadu. Przecież wiadomo, że nikt po nie już nie sięgnie. Zamiast wyrzucać, przyrządźcie z tych składników przepyszne kluseczki wrocławskie.

Tanie i pyszne kluski z chleba i ziemniaków

Najlepiej smakują z gulaszem wieprzowym, wołowym lub drobiowym, ale równie dobrze możecie je serwować ze skwarkami z boczku, masłem, a nawet kefirem. To zależy od waszych upodobań oraz pory roku. W końcu zimą lubimy jadać ciężej niż latem czy wiosną.

Przyrządzenie klusków wrocławskich jest dziecinnie proste. Najwięcej czasu zajmie wam ugotowanie ziemniaków, reszta pójdzie błyskawicznie. 

Przepis na kluski wrocławskie

Będziecie potrzebować

  • 200 gramów czerstwego pieczywa
  • 700 gramów ziemniaków
  • 60 gramów mąki ziemniaczanej
  • Kilku gałązek tymianku
  • 2 jajek
  • 1 łyżki masła
  • Przypraw: pieprzu, soli

Przygotowanie

  1. Ziemniaki obierzcie, pokrójcie w ćwiartki i ugotujcie w osolonym wrzątku. Po ok. 20 minutach powinny stać się miękkie. Odcedźcie je, odparujcie, a następnie zmielcie lub przeciśnijcie przez specjalną praskę do dużej miski i odstawcie. 
  2. Pieczywo pokrójcie w kosteczkę i przesmażcie na maśle. Tak przygotowane dodajcie do ziemniaków. 
  3. W misce umieśćcie również mąkę ziemniaczaną, jajka, pieprz oraz sól. Całość dokładnie wymieszajcie przy pomocy dłoni. Dopilnujcie, aby grzanki były równomiernie rozprowadzone.
  4. Z tak przygotowanego, elastycznego ciasta zacznijcie formować niewielkie kuleczki. Jeśli masa klei wam się do dłoni, oprószcie je mąką.
  5. W dużym garnku zagotujcie wodę. We wrzątku umieśćcie gałązki świeżego tymianku, a następnie kluski. Gotujcie je partiami, na wolnym ogniu, przez ok. 8-10 minut. 

Gotowe! 

Zobacz także:

Kluseczki wrocławskie możecie serwować od razu lub przelać zimną wodą i odstawić na później. Jeśli wybieracie drugi sposób, możecie je odgrzać we wrzątku lub podsmażyć na patelni z boczkiem.

Źródło: gotujmy.pl