Jajka znajdują się w absolutnie każdej polskiej kuchni, zwłaszcza w okresie wielkanocnym. Świąteczne jaja spożywamy w żurku, w sałatce jarzynowej lub w formie faszerowanej. Są one również niezbędne przy pieczeniu bab, mazurków i serników. Niewiele osób jednak wie, że nie należy się pozbywać skorupek do jajkach – mają one aż 5 różnych zastosowań!

Jak można wykorzystać skorupki od jajek?

Skorupki bogate są w składniki odżywcze takie jak wapń, potas, krzem, magnez czy fluor. Mogą być włączane do diety (ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem!), ale także stosowane w kosmetyce czy ogrodnictwie. Jakie zastosowania mają skorupki od jajek?

  1. Suplement diety. Skorupki bogate są przede wszystkim w wapń, ale także w żelazo czy krzem. Składniki te są istotne w każdej zbilansowanej diecie i wpływają np. na zdrowie kości. Przed wprowadzeniem do diety małych ilości skorupek należy jednak koniecznie skonsultować się z lekarzem. Nigdy nie spożywaj skorupek na własną rękę! Nie powinny być one podawane także małym dzieciom.
  2. Nawóz ogrodniczy. To znany od dziesiątek lat sposób, który stosowały już nasze babcie. Zmielone skorupki od jajek można umieścić w doniczce z rośliną. Czasem też skorupki zalewano gorącą wodą, którą następnie podlewano kwiatki (po ostygnięciu). Patent ten sprawdzi się zwłaszcza przy hodowaniu roślin w glebie zasadowej.
     
  3. Zamiennik druciaka. Zamiast kupować nowy druciak do garnków, możesz wykorzystać skorupki do jajek. Ostre drobinki zadziałają na takiej samej zasadzie i pomogą odejść zaschniętym zabrudzeniom, a nawet przypaleniom. Skorupki nie powinny być jednak stosowane na powierzchniach takich jak teflon czy naczynia stołowe.
  4. Balsam na ukąszenia. Zmielone skorupki można wymieszać z octem jabłkowym. Mieszanina powinna odczekać kilka dni, a następnie może być stosowana jako remedium na swędzące ugryzienia owadów. Domowy balsam ma właściwości łagodzące i przyspiesza gojenie ukąszeń. Ten naturalny lek należy jednak wykorzystać w przeciągu miesiąca – później nie będzie on już skuteczny.
     
  5. Peeling do ciała. Wiele produktów spożywczych sprawdza się w roli naturalnych peelingów do ciała. Najczęściej stosuje się w tym celu cukier, kawę czy sól, ale skorupki jajek również spełnią swoje zadanie. Rozkruszone skorupki należy zmieszać z nawilżającym składnikiem takim jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Dla jeszcze większych właściwości odżywczych można dodać również miód. Warto jednak pamiętać, że peeling oparty na skorupkach jajek przeznaczony jest wyłącznie do grubej i mało podatnej na złuszczanie skóry – nie nadaje się on do pielęgnacji wrażliwego czy suchego naskórka. Twarde drobinki mogą nadmiernie go podrażnić.

Czytaj też: