Bardzo trudno jest ugotować na święta dokładnie tyle jedzenia, ile potrzeba. Z reguły przygotowujemy za dużo, a potem co roku głowimy się jak je wykorzystać, żeby nie wyrzucać. Z jajkami ugotowanymi na twardo nie będziecie mieć problemów. Zrobicie z nich wiele szybkich, smacznych dań.

Jak długo można trzymać jajka ugotowane na twardo?

Jajka świeże, można przechowywać w lodówce przez około miesiąc. Najlepiej jednak zwracać uwagę na etykietę umieszczoną na opakowaniu jajek, zawierającą datę ważności.

Zastanawialiście się jednak ile można przechowywać jajka, które zostały już wcześniej ugotowane? Portal technologzywnościradzi.pl dokładnie wyjaśnia, dlaczego czas przechowywania ugotowanych jajek ulega skróceniu:

- Podczas gotowania usuwa się warstwę ochronną pokrywającą skorupkę, dzięki czemu jaja są bardziej podatne na działanie powietrza i szkodliwych mikroorganizmów.

Ten sam portal radzi, żeby jajka, które mają być przechowywane, już 2 godziny po ugotowaniu przenieść do lodówki i trzymać je w temperaturze poniżej 4 st. Celsjusza, w szczelnym opakowaniu, oraz umieszczać na półce, a nie drzwiach lodówki, gdzie panuje wyższa temperatura.

Zobacz także:

Ile można trzymać jajka, zanim je zjecie?

- Jaja, gdy są właściwie przechowywane, ugotowane (obrane lub nieobrane) można bezpiecznie przechowywać w lodówce przez około 1 tydzień.

Jeśli chcecie wykorzystać wcześniej ugotowane jajka podpowiemy jak z bazy, czyli prostej pasty jajecznej przygotować w kilka minut różne dania.

Przepis na bazę do dań – pastę jajeczną

Składniki:

  • 2 jajka
  • ½ cebuli lub gruby szczypior
  • 3 łyżki majonezu lub śmietany
  • Sól i pieprz do smaku

Majonezu użyjcie jeśli z pasty zrobicie dodatki do chleba, śmietany – jeśli poddacie ją dodatkowej obróbce cieplnej. Podobna zasada dotyczy użycia w paście cebuli albo szczypiorku. Cebula lepiej zniesie smażenie, więc jeśli pastę wykorzystacie do kotletów, możecie do niej użyć właśnie jej.

Jeśli po dodaniu kolejnych składników nie zmieni się jej przeznaczenie i nadal będzie pastą lub sałatką, możecie zostać przy cebuli lub zastąpić ją szczypiorem.

Przygotowanie:

  1. Jajka pokrójcie w drobną kostkę, cebulę lub szczypior poszatkujcie.
  2. Zmieszajcie składniki, dodajcie majonez lub śmietanę i wymieszajcie.
  3. Przyprawcie solą i pieprzem.

Dania przyrządzane na bazie pasty jajecznej

Bazę w postaci pasty jajecznej możecie uzupełnić o pozostałe składniki i przygotować ją na zimno lub ciepło:

  1. Sałatka ziemniaczano-jajeczna. Do pasty dodajcie pokrojone w kostkę ziemniaki, ogórka kiszonego i kolejne 2 łyżki majonezu. Wymieszajcie
  2. Pasta jajeczno-tuńczykowa. Do pasty dodajcie tuńczyka z puszki, rozdrobnionego widelcem. Dodatkowo możecie dodać sok z cytryny, poszatkowany koper i 2 łyżki majonezu. Wymieszajcie całość
  3. Pasta jajeczno-szprotkowa. Przygotujcie ją jak pastę z jajek i tuńczyka
  4. Sałatka jajeczno-brokułowa. Ugotujcie pół brokuła i podzielcie na różyczki. Poszatkujcie ząbek czosnku i 2 łyżki majonezu
  5. Kotlety jajeczne. Z pasty jajecznej w prosty sposób możecie zrobić kotlety. Dodajcie namoczoną, odsączoną z wody bułkę i 1 jajko, a także rozdrobniony ząbek czosnku i uformujcie kotlety. Panierujcie w bułce tartej i smażcie z obu stron na mocno rozgrzanym oleju na złoty kolor
  6. Kotlety ziemniaczano-jajeczne. Ugotowane ziemniaki przeciśnijcie przez praskę. Dodajcie pastę jajeczną,  namoczoną, odsączoną z wody bułkę i 1 jajko, a także rozdrobniony ząbek czosnku i uformujcie kotlety. Panierujcie i smażcie jak kotlety jajeczne.

Źródło: technologzywnosciradzi.pl