Podczas Wigilii, w tym roku wyjątkowo nietypowej, spotkacie się z bliskimi i będziecie konsumować 12 świątecznych potraw. Jednego możecie być pewni, coś na pewno zostanie. Jak później wykorzystać świąteczne dania?

Bigos to tradycyjna przekąska wigilijna

Trudno wyobrazić sobie Wigilię bez kapusty. W końcu według wierzeń to ona ma dbać o wasz dostatek i pomyślność w kolejnym roku. Bigos tradycyjnie serwuje się najczęściej jako przystawkę gorącą lub przekąskę, podawaną z pieczywem razowym. Do bigosu pasują również wódka i wytrawne, ziołowe alkohole.

Bigos, jako jedno z nielicznych dań, nie traci walorów smakowych przy wielokrotnym odgrzewaniu, a wręcz przeciwnie, po każdym kolejnym odgrzaniu jego smak jest coraz pełniejszy. Pomiędzy jednym i drugim odgrzewaniem można bigos przemrozić. Wystarczy, że wystawicie go za okno.

Chłodna temperatura wpłynie korzystanie na jego smak. Co więcej, bigos lubi napoje wysokoprocentowe. Jeśli chcecie wzmocnić jego smak, wystarczy podlać go czerwonym, wytrawnym winem. Dzięki temu wasz wigilijny bigos będzie miał wyraźny, winno-kwaskowy aromat.

Zobacz także:

Jak przechować bigos na później?

Bigos, mimo łatwości przygotowania, jest bardzo czasochłonną potrawą. Najlepszy gotuje się przez kilka dnia, zamiennie studząc i podgrzewając zawartość garnka. To, czego nie jesteśmy w stanie zjeść w święta możemy zawekować. Później zjecie go z jeszcze większym smakiem.

Wekowanie bigosu nie jest trudnym zadanie. Poradzą sobie z nim nawet amatorzy. Każdy rodzaj bigosu nadaje się do wekowania. Do słoika może trafić bigos wegetariański z samej kapusty kiszonej, a także ten z mięsem. Każdy w nich można spożytkować znacznie później. Bigos na obiad? Pycha!

Mrożenie bigosu

Kapustę, która została z Wigilii można też mrozić. To jeden z lepszych sposobów przechowywania bigosu. Jak wspomnieliśmy wcześniej, przemrożenie pomoże nabrać mu jeszcze doskonalszego smaku. Jedyne co może was zniechęcić, to oczekiwanie na jego rozmrożenie. Zawekowany nie sprawia tego problemu. Wystarczy przełożyć go ze słoika na patelnię i macie danie gotowe w kilka minut.

Jak zawekować bigos?

  1. Ugotujcie bigos według ulubionej receptury. Pozostawcie go w chłodnym miejscu do całkowitego wystudzenia.

  2. Słoiki do wekowania bigosu dokładnie umyjcie i wyparzcie.

  3. Wystudzony bigos przełóżcie do czystych, wyparzonych i suchych słoików, pozostawiając 2 cm wolnej przestrzeni pod zakrętką. Dokładnie zakręćcie całość.

  4. Do dużego garnka włóżcie ściereczkę kuchenną lub ręcznik, wstawcie słoiki z bigosem. Nie powinny się stykać, ani dotykać ścianek garnka.

  5. Wlejcie do garnka zimną wodę - mniej więcej do wysokości połowy słoików. Podgrzewajcie na dużym ogniu do zagotowania.

  6. Zmniejszcie ogień i pasteryzujcie 20 minut. Po tym czasie wyjmijcie i pozostawcie do ostygnięcie. Przechowujcie w chłodnym miejscu.