Potrawka to świetny sposób na wykorzystanie mięsa, na bazie którego gotowaliście zupę albo takiego, z którym po prostu… nie wiecie, co zrobić! Chociaż utarło się, że potrawki to szybkie dania – mogą być one także bardziej wykwintne, a także serwowane gościom na przyjęciach. Chcecie nadać swojej potrawce staropolskiego sznytu? Przygotujcie ją na podrobach!

Podroby – charakterystyka

Podroby to wewnętrzne organy zwierząt takie jak np. płuca, serca, żołądki, wątróbka czy grasica. Często uważane są za mięso „kategorii B” – to jednak nieprawda, mają dużo składników odżywczych i często są korzystne dla zdrowia dzięki np. wysokiej zawartości białka. Najbardziej zdrowymi podrobami są wątróbki, mózgi, nerki, ozory, serca i płuca. Czy zdarza wam się używać ich w kuchni?

Przepis na żołądki drobiowe w potrawce

Składniki

  • 1 kg żołądków drobiowych
  • 2 duże cebule
  • 2 szklanki mrożonej włoszczyzny, krojonej w słupki
  • 1 średniej wielkości papryka
  • 0,5 kg pieczarek
  • 2 płaskie łyżki mąki
  • litr wrzątku
  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie: 

  1. Żołądki umyjcie, oczyśćcie i przekrójcie na połówki albo trzy części (jeśli są naprawdę duże). Przyrumieńcie na suchej patelni (najlepiej robić to partiami, żeby się przyrumieniły, a nie dusiły we własnym sosie). 
  2. W międzyczasie obierzcie cebule i pokrójcie je w kostkę oraz zeszklijcie na odrobinie oleju w rondlu.
  3. Przyrumienione żołądki wrzućcie do rondla z cebulą. 
  4. Na patelni podsmażcie mrożoną włoszczyznę, a następnie dodajcie do żołądków. Wlejcie litr wrzątku, doprowadźcie do wrzenia, po czym zmniejszcie gaz niemalże do minimum i duście wszystko do miękkości. 
  5. Podczas kiedy żołądki się duszą, pokrójcie pieczarki w plasterki, podsmażcie na suchej patelni do momentu, kiedy pieczarki puszczą sok i ten sok wyparuje (warto zamieszać, aby się nie przypaliły). 
  6. Umyjcie, oczyśćcie i pokrójcie także paprykę w krótkie paseczki. Gdy żołądki będą prawie miękkie, wrzućcie do nich pieczarki i paprykę. Dogotujcie, doprawcie solą i pieprzem. 
  7. Mąkę wymieszajcie w szklance wody, wlejcie zawiesinę do potrawki i jeszcze chwilę gotujcie, do momentu kiedy nie będzie czuć surowizny mąki. 
  8. Potrawkę podawajcie z ziemniakami albo kaszą jęczmienną lub gryczaną oraz z dowolną surówką. Smacznego!

Źródło: Gotujmy.pl

Czytaj też:

Zobacz także: