Zobaczcie, jak karmią w polskich więzieniach. Koszty posiłków wcale nie powalają na kolana
Posiłki w więzieniach/Facebook
Newsy

Zobaczcie, jak karmią w polskich więzieniach. Koszty posiłków wcale nie powalają na kolana

Jesteście ciekawi, co podaje się do jedzenia polskim więźniom? 70 tys. osadzonych wcale nie ucztuje w wystawny sposób na koszt podatnika, jak mogłoby się niektórym wydawać...

Jeden z ostatnich naszych artykułów na temat wyżywienia karmiących matek na oddziałach całej Polski wzbudził wśród naszych czytelników niemałą dyskusję.

W pełni zrozumiałe jest rozgoryczenie pacjentów, którzy skarżyli się w komentarzach na fatalne posiłki w lecznicach. Wielu komentujących zwracało uwagę na to, że lepsze jedzenie niż w szpitalach serwować mają w zakładach karnych…

Ile w tym prawdy? Wydaje się, że tego typu porównania są skazane z góry na niepowodzenie. Niektóre placówki lecznicze otrzymują nawet specjalne certyfikaty świadczące o jakości wyżywienia. Podobnie w przypadku więzień – jedzenie w więziennych stołówkach może się od siebie znacząco różnić. I stąd wynika właśnie problem z uczciwym porównaniem tych dwóch przypadków.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile wydaje się w Polsce na wyżywienie więźniów?

Opis tego, jak karmią w polskich więzieniach, warto zacząć od kwestii finansowej. Podobnie jak w przypadku wyżywienia szpitalnego, tutaj także ustawa nakłada na poszczególne więzienia sztywne ramy w postaci widełek finansowych przypadających na poszczególne posiłki. Podane przez nas stawki dzienne obowiązują blisko 70 tys. wszystkich osadzonych w Polsce (dane Rzecznika Praw Obywatelskich).

Spójrzmy więc do treści stosownego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości „w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych”:

Minimalny dzienny koszt posiłków i napojów, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, zwany dalej „minimalną stawką dzienną”, wynosi w przypadku:

  1. posiłku podstawowego - 4,00 zł
  2. posiłku dla małoletnich - 4,40 zł
  3. posiłku lekkostrawnego  - 4,80 zł
  4. posiłku cukrzycowego  - 5,70 zł
  5. posiłku indywidualnego  - 5,80 zł
  6. posiłku dodatkowego - 3,20 zł
Zobacz także
"Wegański terror" na stołówce. Nie serwują dań z mięsa

"Wegański terror" na stołówce. Nie serwują dań z mięsa

Stołówka szkolna

Co jedzą dzieci na stołówkach szkolnych? Nic dziwnego, że rodzice są zaniepokojeni. Zobaczcie przykładowe menu

Jacy więźniowie mogą liczyć na specjalne posiłki w zakładach karnych?

Na „specjalne traktowanie” pod względem wyżywienia mogą liczyć także więźniowie, którzy zadeklarowali określone wyznanie religijne podczas ankiety personalnej. Chodzi tutaj o muzułmanów czy wyznawców judaizmu, którzy w swojej diecie muszą unikać m.in. wieprzowiny.

Tak czy inaczej, przytoczone przez nas kwoty nie robią prawdopodobnie na nikim większego wrażenia. Za stawki rzędu kilku złotych dziennie trudno o posiłki dużo lepsze niż w szpitalach. Spójrzcie zresztą sami na zdjęcia więziennego jedzenia, zamieszczone na profilu „Posiłki w więzieniach" na facebooku. 

Źródło: rpo.gov.pl, dziennikpolski24.pl, gazeta.pl

Co jedzą więźniowie? Ich menu wprowadzi was w osłupienie. Pulpeciki, skrzydełka, śledź w śmietanie...
Adobe Stock
Newsy
Co jedzą więźniowie? Ich menu wprawia w osłupienie. Pulpeciki, skrzydełka, śledź w śmietanie...
Jak wyglądają posiłki, które podaje się w polskich więzieniach? Niektóre z nich mogą was zaskoczyć. Spodziewalibyście, że w więzieniach serwują lepsze menu niż w polskich szpitalach?

Chleb z masłem, kawałek najtańszej kiełbasy i najzwyklejsza herbata z cukrem? Wielu z nas sądzi, że tak wygląda menu serwowane w polskich więzieniach. Bynajmniej. Co jedzą skazani? Okazuje się, że więźniowie dostają prawdziwe przysmaki a nawet mogą wybierać spośród kilku różnych diet, co regulują przepisy. - W zakładach karnych i aresztach śledczych żywienie osadzonych odbywa się na podstawie odpowiednich przepisów, a rodzaje diet które otrzymują osadzeni reguluje rozporządzenie ministra sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2016 roku w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych - informuje ppłk Bartłomiej Turbiarz z Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Jak wynika z tego rozporządzenia, więźniom przysługują następujące diety: posiłki podstawowe – otrzymuje je większość skazanych posiłki dla skazanych młodocianych – do 18. roku życia posiłki lecznicze: lekkostrawne, cukrzycowe, indywidualne (w zależności od schorzenia osadzonego) posiłki dla skazanych wykonujących pracę w ciężkich warunkach posiłki przygotowywane z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych Przykładowe menu w polskich więzieniach Co jedzą polscy skazańcy? Ich menu wygląda o wiele lepiej niż menu w wielu polskich szpitalach, gdzie chorzy walczą o szybki powrót do zdrowia. Tylko spójrzcie: Śniadanie - przykłady Chleb pszenny, masło, herbata, kiełbasa drobiowa, dżem truskawkowy Pasztet sojowy, chleb pszenny, masło, herbata Kiełbasa, chleb pszenny, masło, herbata, jabłka Jajka gotowane na twardo, chleb pszenny, masło, herbata, jabłka, cukier Obiad - przykłady Zupa pomidorowa z ryżem, pulpet rybno-jarzynowy w sosie koperkowym, ziemniaki, surówka z marchewki i pietruszki, napój owocowy Pulpet sojowy,...

Tak źle jeszcze nie było w szpitalach. Liczyć na posiłek czy zabrać wałówkę?
Flickr
Newsy
Tak źle z jedzeniem w szpitalach jeszcze nie było? Liczyć na posiłek czy zabrać wałówkę?
Szpitalne jedzenie to wręcz synonim braku smaku i niewielkich porcji. Czy udając się obecnie do placówki leczniczej powinno się zabrać ze sobą własny prowiant?

Polskie szpitale nigdy nie rozpieszczały posiłkami swoich pacjentów. Jedzenie tam jest często przedmiotem ponurych żartów. A przecież przebywający tam ludzie, powinni otrzymywać pełnowartościowe posiłki, dostosowane do ich potrzeb, a także zaleceń dietetycznych. Właściwe odżywiane to przecież jeden z warunków powrotu do zdrowia.   Jakie standardy kulinarne panują obecnie w polskich szpitalach?  Internauci chętnie dzielą się w sieci zdjęciami szpitalnych posiłków. Trudno się dziwić, są one zapewne dużym rozczarowaniem i sporym przeżyciem podczas i tak trudnego pobytu w lecznicy.  Przeglądając udostępnione zdjęcia można dojść do wniosku, że w szpitalnej diecie króluje głównie suche pieczywo i wodniste zupy, a także niemal suchy chleb na śniadanie. Jest to zapewne spowodowane drastycznie ograniczonymi na ten cel środkami. W 2020 roku Sieć Obywatelska Watchdog Polska, oszacowała, że na dzienne wyżywienie pacjenta, ochrona zdrowia przeznacza średnio 6-7 zł.  Panująca obecnie drożyzna dodatkowo pogarsza sytuację. Inflacja rośnie, a stawki żywieniowe stoją w miejscu. Efekty widać na talerzach.  Internauta o szpitalnym jedzeniu: „W więzieniu karmią lepiej”  Czytelnik portalu poscigi.pl postanowił pokazać, jak wygląda śniadanie w jednym zielonogórskich szpitali. Kilka kromek chleba, pomidor i coś, co przypomina dżem, ale jak zaznaczył nie nadaje się do spożycia. Dodał również, że obiady nie wyglądają tam dużo lepiej: - Obiady to najczęściej papki mające sprawiać wrażenie sosu z mięsem lub gulaszu. Niesmaczne. Czasami zdarzy się jako taka zupa. To jednak wyjątkowo rzadko i w dodatku jedzenie nie jest ciepłe. W więzieniu karmią lepiej - napisał. Szpital w Zielonej Górze to nieodosobniony przypadek. Podobnie rzecz się ma w wielu innych...

Skandaliczny obiad w szpitalu dla kobiety w ciąży. Obrzydliwe
AdobeStock, mamadu.pl
Newsy
Skandaliczny obiad w szpitalu dla kobiety w ciąży. Obrzydliwe!
Po kilku dniach takiej „diety” niejeden by się rozchorował. Tak karmi się przyszłe matki w polskich szpitalach.

Nie jest tajemnicą, że w polskich szpitalach posiłki często pozostawiają wiele do życzenia. Skromne porcje, dużo taniego chleba, odrobina kiepskiej jakości wędliny i śladowe ilości warzyw. Temat jakości posiłków w szpitalach regularnie powraca. Ostatni skandal dotyczy jedzenia, jakie podaje się na oddziale patologii ciąży. Oburzona pacjentka pokazała, czym karmi się przyszłe matki w polskich szpitalach. Zdrowe odżywianie? Nie w szpitalu Od lat lekarze i dietetycy podkreślają, jak ważna jest odpowiednia dieta do tego, by zachować zdrowie. W przypadku kobiet w ciąży dobre odżywianie się jest szczególnie istotne, ponieważ od tego zależy zdrowie dziecka! Wygląda jednak na to, że w polskich szpitalach nikt o tym nie wie. Kobietom w ciąży podaje się bowiem głównie chleb niskiej jakości oraz wysokoprzetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego . Warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze ? O tym można zapomnieć w szpitalu. Niektórzy wychodzą z założenia, że szpital ma leczyć, a nie karmić. Ale przecież to właśnie zdrowa dieta jest jednym z warunków szybkiej rekonwalescencji! Tymczasem, od jedzenia w szpitalu można się prędzej rozchorować, niż wrócić do zdrowia. Osoby, które mogą liczyć na rodzinę, są w nieco lepszej sytuacji – bliscy codziennie przywożą im świeże produkty lub całe posiłki ugotowane w domu. Ale co z ludźmi, którzy nie mogą otrzymać takiej pomocy, ponieważ rodzina mieszka daleko od szpitala? Leżę na sali z dziewczynami, które mieszkają nawet 100 km od szpitala, trudno oczekiwać, że ich partnerzy, którzy zostali w domu ze starszymi dziećmi, będą codziennie przywozić jedzenie na oddział. W efekcie mój mąż zaopatruje nas wszystkie w warzywa i owoce, przecież nie można ich zostawić bez witamin! – powiedziała Monika, pacjentka oddziału patologii ciąży w szpitalu....

Więzienie
Pixabay/Marcello Rabozzi
Newsy
Aż 3150 zł kosztuje miesięczne utrzymanie więźnia. Czy powinni sami zarabiać na jedzenie?
Każdy więzień ma zapewnione wyżywienie, odzież, dostęp do zajęć sportowych i telewizora. Utrzymanie osadzonego to wydatek, który pokrywany jest z podatków.

Utrzymanie więźniów tylko w Polsce kosztuje niemałe pieniądze. Z kieszeni podatników znika na środki więzienne całkiem duża suma. I tak co miesiąc! Nauczyciele, którzy słusznie walczą o swoje prawa, zarabiają często ledwie od 2500 złotych brutto wzwyż. Każdy z polskich więźniów kosztuje państwo znacznie więcej. Za utrzymanie każdego płacimy około 3150 złotych miesięcznie . Koszt utrzymania więźnia Skazani, którzy trafiają do więzienia, są zobowiązani do oddania wszystkich osobistych rzeczy do depozytu. Wszystkie następne, jakie będą im potrzebne do codziennego funkcjonowania, zapewnia im państwo. Do rzeczy najpotrzebniejszych zaliczają się: bielizna, pościel, przedmioty do higieny osobistej, plastikowe sztućce, obuwie, odzież. Każdy z osadzonych po przekroczeniu progu jednostki penitencjarnej o trzymuje dwa prześcieradła, poszewkę na poduszkę, dwa ręczniki i koce, a także ścierkę do wycierania naczyń. Ponadto każdemu więźniowi przysługuje materac, poduszka i podkład pod materac. Na ten koszt składa się również wyposażenie celi i jej konserwacja, remont budynków, wynagrodzenia pracowników Służby Więziennej. Więźniowie mogą pracować. Na taki krok decyduje się ok. 20 tys. osób przebywających w więzieniach. Jeśli sytuacja zdrowotna więźnia uniemożliwia mu pracę, dostaje on dodatkową zapomogę. Zazwyczaj jest to równowartość 1/10 średniego miesięcznego wynagrodzenia. Dyrektor zakładu karnego, w razie konieczności, podejmuje decyzje w ich sprawie. Więźniowie mogą również korzystać z pomocy służby zdrowia, której koszt pokrywa państwo, czyli tak naprawdę każdy podatnik. Co jedzą więźniowie? Żywienie osadzonych  nie jest żywieniem, na które można narzekać. Może być...