Znów może zabraknąć rąk do pracy przy zbieraniu truskawek. Zobaczcie, ile płacą plantatorzy
AdobeStock
Newsy

Znów może zabraknąć rąk do pracy przy zbieraniu truskawek. Zobaczcie, ile płacą plantatorzy

Nie ma komu zbierać truskawek na plantacjach, a to przełoży się na ceny tych owoców w sklepach i na targowiskach. Chętnych nie ma nawet pomimo atrakcyjnych stawek za zbieranie.

Problem braku pracowników na plantacjach truskawek jest z roku na rok coraz poważniejszy. Niezebrane owoce gniją na polu i generują rolnikom koszty, a to przekłada się na wyższe ceny truskawek na bazarach. W tym roku brak rąk do pracy na plantacjach jest jeszcze mocniej odczuwalny niż zwykle. 

Dużo wakatów, a chętnych brak 

Jak mówią plantatorzy, w tym roku znów jest bardzo trudno o pracowników sezonowych do zbierania truskawek. Ogłoszeń o pracę jest dużo, jednak mało kto na nie odpowiada. Sprawę opisała „Rzeczpospolita”.

Na popularnym portalu ogłoszeniowym w tym roku w dziale pracy sezonowej i dorywczej znajduje się ponad 50 tysięcy ogłoszeń i duża część z nich dotyczy zbierania owoców. Ale chętnych nie ma. 

– Znam wielu plantatorów, którym zostają truskawki na polu. I po prostu gniją, bo nie znaleźli nikogo do pracy - powiedział w rozmowie z money.pl Daniel Syndoman.

Zobacz także
Truskawki szklarniowe są znacznie droższe niż przed rokiem. Cena? Lepiej nie pytajcie!

Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych? Wystarczy spojrzeć na szypułki

Nawet 32 zł za kilogram truskawek? "Klienci kupują na sztuki"

Nawet 32 zł za kilogram truskawek? „Klienci kupują na sztuki"

Jaka jest stawka za zbieranie truskawek?

Zdesperowani rolnicy proponują w ogłoszeniach o pracę naprawdę atrakcyjne stawki. Osoby zainteresowane zbieraniem truskawek w Polsce mogą liczyć na zapłatę w wysokości od 20 do 23 złotych za godzinę pracy. Ale nawet to nie przekonuje wielu osób i plantatorzy wciąż szukają rąk do pracy. 

Taka sytuacja na plantacjach przełoży się na ceny w sklepach. Truskawki i inne płody rolne będą jeszcze droższe, co dodatkowo podwyższy inflację. 

Co więcej, wciąż powszechnym procederem jest oszukiwanie na truskawkach. Nieuczciwi sprzedawcy zagraniczne truskawki sprzedają na stoiskach jako polskie.

– Polska truskawka jest czerwona, słodka i soczysta, ale trzeba za nią płacić 22 zł, bo tyle kosztuje jej wytworzenie. Grecka jest zrywana zielona i dojrzewa w transporcie na naczepie ciężarówki. Kosztuje tylko 10 zł i jest sprzedawana jako polska - powiedział na konferencji w Sejmie Daniel Oliszewski z Lewicy.

Przez suszę polskie truskawki są droższe, na czym korzystają oszuści sprowadzając tańsze truskawki z zagranicy. Cierpią na tym polscy rolnicy, którzy mają problemy ze sprzedażą krajowych truskawek.

Źródło: money.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to dużo więcej niż po studiach!
AdobeStock
Newsy
Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to więcej niż po wielu studiach!
Choć praca przy zbiorze truskawek jest ciężka, to chętnych nie brakuje. Nic dziwnego – zarobki są często bardzo kuszące!

Gdy zaczyna się sezon, nie brakuje chętnych do prac sezonowych. Niektórzy traktują to jako sposób dorobienia sobie do pensji, a część młodych ludzi zarabia w ten sposób na cały rok nauki. Inni co roku planują pracę przy zbiorach warzyw i owoców, a przez resztę miesięcy zajmują się np. własną działalnością gospodarczą. Czy praca w polu przy zbiorach w ogóle się opłaca? Ile można zarobić, zbierając truskawki? Stawki mogą być dla niektórych szokiem! Ile można zarobić przy zbiorze truskawek? Mało kto podejmuje się trudnej pracy w polu z powodu miłości do przyrody – oczywiste jest, że do podjęcia się takiego zajęcia motywują jedynie zarobki. Czy praca przy zbiorze truskawek jest opłacalna? Sposób wynagrodzenia różni się w zależności od właściciela plantacji. Część preferuje pracę na akord, czyli wypłacanie pracownikom pieniędzy za każdy zebrany kilogram truskawek. Inni proponują stawkę godzinową. Właściciele plantacji kuszą potencjalnych pracowników wysokimi zarobkami. W niektórych miejscach podobno można zarobić nawet 5,5 tysiąca złotych miesięcznie! Gdzie jest haczyk? Zwykle okazuje się, że takie zarobki są możliwe tylko przy pracowaniu przez kilkanaście godzin dziennie. Gdyby przyjąć standardowy, ośmiogodzinny dzień pracy, wówczas pensja pracownika plantacji wynosi od 3 do 3,5 tysiąca złotych. Wysokość wynagrodzenia zależna jest także od zbiorów i aktualnych cen truskawek. Zbieranie truskawek – zarobki w Polsce i za granicą Nie ma co ukrywać, że zarobki na plantacjach truskawek za granicą są wyższe, niż w Polsce. Pracy przy zbiorze owoców należy szukać z wyprzedzeniem, ponieważ plantacje ogłaszają nabór na pracowników dużo wcześniej – a chętnych nie brakuje! Polacy najczęściej wyjeżdżają do pracy na plantacjach...

Ceny malin szybują w górę. Niektórzy rolnicy muszą patrolować plantacje przed złodziejami
Adobe Stock
Newsy
Ceny malin szybują w górę. Niektórzy rolnicy muszą patrolować plantacje przed złodziejami
Po truskawkach i czereśniach przyszedł czas na zamieszanie na rynku malin. Jest tak drogo, że producenci muszą chronić swoje cenne owoce już na plantacjach!

Ten rok obfituje w zawirowania na rynku owoców. Zaczęło się od truskawek. Głośno było o truskawkach droższych od egzotycznego mango , czy o kiepskiej jakości towarze importowanym z południa Europy. Kłopoty z owocami sezonowymi na polskim rynku Ostatnio z kolei jesteśmy wszyscy świadkami sagi z czereśniami w roli głównej. Podczas gdy na bazarach i targach warzywnych gniją polskie owoce , nasz rynek jest zalewany przez czereśnie z upraw z dalekiej Turcji. Z tego właśnie powodu doszło do publicznej wymiany zdań i stanowisk rolniczego związku AgroUnia z wielką siecią spożywczą, czyli Biedronką. Związkowcy zarzucają Biedronce brak patriotyzmu gospodarczego , sklep tłumaczy się, że swoimi działaniami odpowiada na potrzeby klientów. Po tych owocowych incydentach przyszedł czas na maliny. Zadecydowała o tym oczywiście pora roku. Sezon na te miękkie i słodkie owoce właśnie wchodzi w decydującą fazę. Tymczasem maliny, zamiast tanieć, drożeją… Klienci i konsumenci przychodzą na owocowo-warzywne rynki  i z niedowierzania łapią się za głowę. Cena 1 kilograma tych owoców według doniesień z różnych części kraju dochodzi nawet do wysokości 35 zł. Dlaczego maliny są tak drogie w tym roku? Co sprawiło, że maliny w tym roku są tak drogie? Zeszłoroczny sezon obfitował w stosunkowo tanie owoce, nawet pomimo trudności na rynku pracy. Te były spowodowane oczywiście przez pandemię koronawirusa. W tym roku rąk do pracy nie brakuje już tak bardzo jak wówczas, ale problemów i tak nie brakuje. Pierwszym jest oczywiście pogoda – polskie zagłębia malinowe zostały przetrzebione przez burze, gradobicia, a także inne kaprysy przyrody. Na wysoką cenę malin wpływa także postępująca wciąż inflacja . Rolnicy i plantatorzy więcej muszą płacić pracownikom zbierającym ich płody...

Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie
AdobeStock
Newsy
Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie (uwaga na oszustów!)
Płać i płacz, jeżeli masz ochotę na truskawki – w tym roku ceny tych owoców zwalają z nóg. Sprawdźcie szczegóły.

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników truskawek – w tym roku popularne owoce stają się dobrem luksusowym. Sprawdźcie, ile kosztują polskie truskawki. Wysokie ceny truskawek Hodowcy truskawek mówią wprost: „W tym roku tanio nie będzie”. W tym momencie truskawki w hurcie kosztują aż 30 złotych za kilogram, a to oznacza, że ich cena w warzywniakach i na straganach może dojść nawet do 50 złotych za kilogram! Do tego nie zanosi się na szybki spadek cen, ponieważ w tym roku wiosna jest wyjątkowo chłodna i owoce wolno dojrzewają. Słabe plony Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza opowiada o tym, jak trudne są warunki hodowli truskawek w tym roku: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Do prawidłowego wzrostu truskawki potrzebują odpowiedniej temperatury. A ta jest wyjątkowo niska jak na tę porę roku, co bardzo opóźnia dojrzewanie owoców. Przez niesprzyjającą pogodę wysoka cena truskawek może się utrzymać bardzo długo: To będzie bardzo nietypowy rok w branży. Przy tak chłodnej pogodzie, jak teraz, owoce uprawiane bez osłon pojawią się może za 6 tygodni. Truskawki spod osłon będą długo trzymać hurtową cenę około 20-30 zł za kilogram. To oznacza, że nie będzie "górek" nadpodaży i wymuszonych nimi spadków cen. Trudno mi powiedzieć, ile będą kosztować truskawki w detalu, tanio nie będzie – dodaje Jacek Wysocki. Brak rąk do pracy Kolejnym problemem jest brak pracowników na plantacjach. Przez pandemię koronawirusa przy truskawkach pracowało o wiele mniej osób niż zwykle, przez co plantacje są zaniedbane i zbiory będą mniejsze:...

Truskawki w końcu tanieją. Sprawdźcie, ile teraz zapłacicie za kilogram tych owoców
Adobe Stock
Newsy
Truskawki w końcu tanieją. Sprawdźcie, ile teraz zapłacicie za kilogram tych owoców
Cena truskawek powoli zaczyna dopasowywać się do możliwości finansowych Polaków. Sprawdźcie, ile zapłacicie w tym tygodniu.

Ostatnie lata nie są najszczęśliwszym czasem dla osób, które kochają truskawki. Chodzi oczywiście o koszmarnie wysoką cenę tego uwielbianego przez wszystkich Polaków owocu. Rok temu na to ile kosztował kilogram truskawek w dużej mierze wpłynął brak odpowiedniej liczby rąk do pracy. Na zamieszanie ze zbieraczami truskawek wpłynęła pierwsza fala pandemii koronawirusa, która zamknęła w dużej mierze granice dla pracowników najemnych zza granicy. Dlaczego truskawki w tym roku są tak drogie? W tym roku na polskich truskawkowych polach nie brakuje już pracowników przybywających do Polski głównie z sąsiedniej Ukrainy. Problemem okazała się za to kapryśna pogoda. Natura zaskoczyła w 2021 roku chyba wszystkich. Jedną z niewielu grup społecznych, która specjalnie nie martwi się ociepleniem klimatu w Polsce, są oczywiście truskawkowi plantatorzy. W tym roku zdarzyło się jednak dla nich coś nieoczekiwanego. Długa mroźna zima i powoli rosnące temperatury przez całą wiosnę pokrzyżowały plany farmerów na duże zyski. Skutki najzimniejszego w XXI wieku kwietnia można było przewidzieć z wyprzedzeniem. Plony truskawek  są dużo mniejsze niż w poprzednich, urodzajnych latach. Wraz ze stosunkowo mniejszą podażą towaru na rynku, ceny tych czerwonych owoców w tym roku na targach, bazarach, a także w przydrożnych punktach sprzedaży są dużo wyższe niż w zeszłych latach. Swoje zrobiła także wciąż postępująca inflacja, a także wzrost kosztów produkcji, energii potrzebnej do prowadzenia upraw, a także zwiększone wydatki plantatorów na wynagrodzenie dla zbierających. Ile teraz kosztują truskawki? Jeszcze przed kilkoma dniami informowaliśmy o tym, że kilogram truskawek w niektórych miastach w Polsce kosztował nawet 20 kg . Na szczęście powoli takie liczby przechodzą już...