Znacie żywokost lekarski? Z tym ziołem trzeba uważać. Niektórym może poważnie zaszkodzić
AdobeStock
Newsy

Znacie żywokost lekarski? Z tym ziołem trzeba uważać. Niektórym może poważnie zaszkodzić

Nie wszystkie lecznicze zioła są w pełni bezpieczne i niewłaściwie zastosowane mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Ta zasada dotyczy między innymi żywokostu lekarskiego.

Nazwa tego zioła pochodzi z medycyny ludowej. Dawniej wierzono, że wzmacnia on układ kostno-stawowy i nazywano go „żywicielem kości”. Nasi przodkowie wcale się nie pomylili, ponieważ w istocie żywokost pomaga przeciwdziałać stanom zapalnym w mięśniach i stawach. Ma jeszcze szereg innych właściwości pozytywnych dla zdrowia, choć nie każdy powinien stosować to zioło. 

Żywokost na kości i stawy

Zgodnie z tym, co wiemy jeszcze z medycyny ludowej, żywokost stosuje się na różne dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego. Wszystko to dzięki zawartości kwasów fenolowych, które mają działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwbólowe. Maści i inne specyfiki z dodatkiem żywokostu lekarskiego pomogą złagodzić ból przy takich dolegliwościach, jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów

  • rwa kulszowa

  • pęknięcia i złamania kości

  • zwichnięcia, skręcenia 

  • nadwyrężenie mięśni

  • stłuczenia

  • siniaki

  • zapalenie ścięgien

  • żylaki kończyn dolnych

  • hemoroidy

  • bóle kręgosłupa

Zobacz także
Cierpicie na choroby układu moczowego? Zerwijcie to zioło i zróbcie z niego herbatę

Cierpicie na choroby układu moczowego? Zerwijcie to zioło i zróbcie z niego herbatę

Napar z tego zioła odtruwa wątrobę i poprawia trawienie. Pijcie go na zdrowie

Napar z tego zioła odtruwa wątrobę i poprawia trawienie. Pijcie go na zdrowie

Żywokost na leczenie ran

Środki z dodatkiem żywokostu stosuje się także do leczenia ran, ze względu na znajdującą się w nim alantoinę. Substancja ta jest szeroko stosowana w kosmetyce i można znaleźć ją także w wyrobach farmaceutycznych. Alantoinę wykorzystuje się do łagodzenia podrażnień skóry, np. otarć. Środki z żywokostem stosuje się na suche rany - zmiękcza on naskórek i przyśpieszania gojenie skóry.

Toksyczność żywokostu 

Żywokost lekarski ma działanie lecznicze, ale tylko wówczas, gdy stosuje się go od zewnątrz. W procesie produkcji kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych z dodatkiem tego zioła można usunąć te substancje, które są toksyczne dla zdrowia, dzięki czemu zastosowanie żywokostu jest bezpieczne. 

Znajdują się w nim bowiem alkaloidy pirolizydynowe, które silnie uszkadzają wątrobę powodując zespół niedrożności zatokowej wątroby. Ponadto, alkaloidy pirolizydynowe są prawdopodobnie rakotwórcze. Z tych powodów żywokostu absolutnie nie wolno przyjmować doustnie - zabronione jest sporządzanie z niego herbat czy zjadanie go. 

Źródło: gemini.pl

Kotlety mielone

Cierpicie na choroby układu moczowego? Zerwijcie to zioło i zróbcie z niego herbatę
AdobeStock
Newsy
Cierpicie na choroby układu moczowego? Zerwijcie to zioło i zróbcie z niego herbatę
Traktujemy je jak zwykły chwast, a to błąd - to zioło ma wiele leczniczych zastosowań i pomoże na uciążliwe dolegliwości.

Gdy dokuczają wam różne dolegliwości, a zwłaszcza te ze strony układu moczowego, warto sięgnąć po zioła, które teraz macie pod ręką. W czerwcu na łąkach i w ogrodach rosną lecznicze zioła o prozdrowotnym działaniu - wykorzystajcie je w kuchni, a wasz organizm wam podziękuje. Jednym z popularnych i zdrowych ziół jest skrzyp polny, traktowany najczęściej jak zwykły chwast. Poznajcie wspaniałe właściwości lecznicze tej pospolitej rośliny.  Właściwości skrzypu polnego Skrzyp polny rośnie dosłownie wszędzie - przy drogach, chodnikach, na polach, a nawet nasypach kolejowych. Jest tępiony jako jeden z wielu chwastów, jednak ze względu na jego prozdrowotne właściwości warto go od czasu do czasu zerwać i przygotować z niego herbatę albo okłady na skórę.  Działanie skrzypu polnego to m.in.: uszczelnienie naczyń krwionośnych hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich wzrostu wzmocnienie paznokci usuwanie moczanów z organizmu szybsze gojenie się ran polepszenie przemiany materii oczyszczanie skóry skłonnej do trądziku Ze względu na zdolność do usuwania moczanów z organizmu, skrzyp polny jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na dnę moczanową i inne choroby układu moczowego. Zioło to działa oczyszczająco, ale nie moczopędnie, dlatego nie powoduje ryzyka odwodnienia organizmu.  Herbata ze skrzypu polnego By wykorzystać właściwości skrzypu, należy przygotować z niego smaczną herbatę. Wystarczy, że do filiżanki wsypiecie dwie łyżeczki suszonego skrzypu, zalejecie gorącą wodą i będziecie parzyć przez kwadrans. Tak przygotowaną herbatę ze skrzypu można pić 3 razy dziennie. Suszony skrzyp polny można kupić w sklepach zielarskich oraz niektórych supermarketach. Opcja dla leniwych to herbata w torebkach ze skrzypu,...

To jedzenie może powodować stany zapalne w organizmie. Nawet o tym nie wiedzieliście
Flickr
Newsy
To jedzenie może powodować stany zapalne w organizmie. O tym na bank nie wiedzieliście
Od czasów pandemii zdrowe jedzenie zaczęło mieć duże znaczenie i znacznie większą wartość dla wielu z was. Silny organizm i większa odporność biorą się m.in. z tego, co jecie. Są też produkty, które osłabiają wasze ciało i w dłuższej perspektywie powodują różnego rodzaju schorzenia. 

Trądzik, atopowe zapalenie skóry, reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie żył, stany zapalne zatok, uszu czy dziąseł to kilka przykładów jak uciążliwe i bolesne potrafią być rozwinięte stany zapalne. Stany zapalne w organizmie noszą nazwy poważnych schorzeń i często wymagają długotrwałego leczenia. Zobaczcie, jaka żywność sprzyja ich rozwojowi i ograniczcie ją dla własnego zdrowia. Jak spożycie cukrów wpływa na stany zapalne w organizmie? Cukry proste to doskonała pożywka dla stanów zapalnych. Tego rodzaju cukry znajdziecie w codziennym menu. Będą to ciastka i ciasteczka, batony, czekoladki, cukierki i inne pyszności, które przynoszą przyjemność smakowe, ale też dodatkowe kilogramy i niestety także wspomniane stany zapalne. Jeżeli zależy wam na zdrowiu, to zdecydowanie ograniczcie tego typu produkty w diecie i zastąpcie je nieco zdrowszymi, takimi jak np. miód.   Cukry proste to również białe pieczywo czy pozornie zdrowe płatki śniadaniowe. Biała mąka po spożyciu prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, a następnie równie gwałtownego jego spadku. Efekt spożycia nadmiaru cukrów to stan zapalny. Korzystną alternatywą będą tu pieczywa pełnoziarniste, płatki owsiane lub jęczmienne, brązowy ryż i makaron razowy. Zawierają mniej cukrów i są bogate w błonnik.   Produkty mięsne słabej jakości a stany zapalne w organizmie W sprzedaży jest w dzisiejszych czasach sporo mięsa słabej jakości. Chodzi między innymi o parówki i konserwy, pasztety w puszkach, a także pyzy i pierogi, w których upchane jest mięso oddzielane mechanicznie od kości. Wszystko dosmaczone przyprawami ukrywającymi wątpliwą jakość składników.  Takie produkty nie mają zbyt wiele wartości odżywczych, a także wpływają rozwojowo na stany zapalne w waszych ciałach (również za...

Zdradzamy przepis na miksturę, która przyniesie ulgę przy bólu stawów. Wystarczą 2 łyżki dziennie
AdobeStock
Newsy
Zdradzamy przepis na miksturę, która przyniesie ulgę przy bólu stawów. Wystarczą 2 łyżki dziennie
Jeśli często dokucza wam ból stawów, zacznijcie regularnie spożywać ten produkt - najlepiej w formie smacznej mikstury, w której znajdziecie jeszcze kilka zdrowych składników.

Ból w stawach może mieć wiele przyczyn. Często jest to nadwaga i otyłość - duża masa ciała stanowi obciążenie dla stawów, które po dłuższym czasie odmawiają posłuszeństwa. Powodem może być też reumatoidalne zapalenie stawów, a także czynniki genetyczne. Pierwszym, co należy zrobić w takiej sytuacji jest oczywiście wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. By dodatkowo wspomóc stawy w tym procesie, niezbędne jest prawidłowe odżywianie się - tak, by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu witamin i minerałów.  Sezam na stawy i nie tylko Właściwości zdrowotne nasion sezamu znano już w starożytności, kiedy to stosowano go jako lek na różne dolegliwości. Również dziś zaleca się regularne spożywanie sezamu - zwłaszcza osobom, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów. Sezam zawiera bowiem całkiem dużo miedzi, której działanie zmniejsza ból i opuchliznę w stawach. Do tego ten pierwiastek działa wzmacniająco na układ kostny i stawowy, a także na naczynia krwionośne.  Ponadto, dobroczynne działanie sezamu docenią kobiety w okresie menopauzy. Nasiona tej rośliny zawierają w sobie fitoestrogeny, które działają podobnie do hormonów występujących w naszym organizmie. W efekcie, spożywanie sezamu pozwala złagodzić objawy menopauzy. Dodatkowo, występujący w nim selen poprawi kondycję skóry i zmniejszy widoczność zmarszczek, a także występowanie wyprysków na skórze.   Przepis na miksturę na stawy z sezamu i siemienia lnianego Do przygotowania mikstury będziecie potrzebowali składników z poniższej listy: Składniki: 100 g siemienia lnianego 60 g sezamu 40 g pestek dyni 3 łyżki rodzynek 2 łyżki żelatyny 200 g miodu  Przygotowanie: Do wysokiego naczynia wsypcie wszystkie...

Ta przyprawa wybiela zęby. Użyjcie jej zamiast chemicznego wybielacza, który może powodować podrażnienie
Adobe Stock
Newsy
Tą przyprawą wybielicie zęby. Użyjcie jej zamiast chemicznego wybielacza, który może podrażniać
Podpowiadamy jak zrobić domową pastę do wybielania zębów. Sięgnijcie do szafki w kuchni i wyjmijcie z niej jedną przyprawę.

Choć pod wpływem tej pasty szczoteczka do zębów, której użyjecie zabarwi się na żółto, nie obawiajcie się: pasta nie zażółci szkliwa zębów. Nie dosyć, że je wybieli, to jeszcze będzie miała dobry wpływ na wasze dziąsła. Czym jest kurkuma? Kurkuma to przyprawa, która od wieków jest wykorzystywana w kuchni i ludowej medycynie Dalekiego Wschodu. Jej działanie jest tak korzystne dla zdrowia dzięki kurkuminie – polifenolowi o wielu leczniczych właściwościach. Dzięki niej kurkuma jest pomocna choćby w: Łagodzeniu bólu miesiączkowego Dolegliwościach żołądkowych Leczeniu ciężko gojących się ran i blizn Wspomaga pracę mózgu i może zapobiec alzheimerowi Może mieć właściwości antynowotworowe Przede wszystkim zaś kurkuma jest wykorzystywana w kuchni. To jeden z ważnych składników przyprawy curry, używanej w daniach dalekowschodnich. Działanie kurkumy na zęby i jamę ustną Kurkuma nie tylko ma właściwości wybielające zęby. Zapewnia też korzyści w zakresie higieny jamy ustnej. Pomoże zmniejszyć ryzyko bólu dziąseł i stanów zapalnych, a także chorób dziąseł. Jest dobrze znanym ziołem, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Badania potwierdzające działanie kurkumy i jej składnika kurkuminy: Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że kurkumina w kurkumie zapobiega zapaleniu dziąseł i chorobom dziąseł. Pomaga usunąć płytkę nazębną, bakterie i stany zapalne tak samo dobrze jak tradycyjne płyny do płukania ust Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że kurkumina może łagodzić ból zębów, a także może być stosowana w leczeniu zapalenia przyzębia. Zapobiega też różnym nowotworom jamy ustnej Jak używać kurkumy do wybielania zębów?...