Wielu z nas Wigilia kojarzy się głównie z barszczem z uszkami, karpiem i pierogami z kapustą. Ale w różnych częściach naszego kraju świąteczne stoły wyglądają zupełnie inaczej. Na przykład na południu Polski często zamiast barszczu na Wigilię jada się gęstą zupę grzybową, czasami wzbogaconą o białą fasolę. Popularnym daniem są tam także makiełki, czyli kluski na słodko z makiem, miodem i bakaliami.

Z kolei na Podlasiu królują potrawy typowe dla kuchni Europy Wschodniej - na przykład wigilijne racuchy. Zaś na Mazowszu i Kujawach często jeszcze przed Wigilią podaje się danie o tajemniczej nazwie - woda śledziowa. 

Co to jest woda śledziowa?

Woda śledziowa bywa nazywana też zupą śledziową. Potocznie mówi się też na to danie „śledź z ziemniakami”. Jest to postna potrawa, przygotowywana tradycyjnie w regionie Mazowsza oraz na Kujawach. To kawałki śledzia zamoczone w wodzie wymieszanej ze śmietaną oraz z gotowaną cebulą i przyprawami.

Zobacz także:

Potrawę tę podaje się na zimno, z gotowanymi ziemniakami - stąd prawdopodobnie jeszcze jedna nazwa tego dania, czyli chłodnik mazowiecki, choć w kontekście zupy śledziowej jest stosowana dość rzadko (prawdziwy chłodnik mazowiecki jest zupełnie inną potrawą). Sprawdźcie, jak przygotować postną zupę (wodę) śledziową. 

W wielu domach ta potrawa jest niejako daniem półświątecznym. Niektóre rodziny jedzą ją jeszcze przed barszczem czerwonym z uszkami w Wigilię, jeszcze koło południa, jako ostatni postny posiłek przed uroczystą wieczerzą. Zainteresowani? Sprawdźcie nasz przepis.

Przepis na wodę śledziową

Składniki:

  • 1 kilogram matjasów 

  • 1 litr wody

  • pół litra mleka

  • 250 ml śmietany 18%

  • 3 cebule

  • 3-4 łyżki octu

  • 2 liście laurowe

  • 4 ziarna ziela angielskiego

  • 1 łyżeczka pieprzu

  • sól

  • cukier

Dodatkowo: Ugotowane ziemniaki w mundurkach (dowolna ilość, zależna od preferencji)

Przygotowanie:

  1. Obierzcie cebulę i pokrójcie w piórka. Następnie włóżcie ją do garnka, zalejcie litrem wody, dodajcie liście laurowe, ziele angielskie i gotujcie do miękkości. 

  2. Gdy cebula zmięknie, dodajcie ocet (wystarczą 4 łyżki na 1 litr wody). Tak przygotowaną cebulę odstawcie do ostudzenia, a następnie włóżcie do lodówki, by się schłodziła.

  3. Matjasy należy wcześniej wymoczyć w wodzie z mlekiem, by wyciągnąć z nich nadmiar soli. 

  4. Pokrójcie wymoczone śledzie w plastry, każdy o szerokości około 3 centymetrów. 

  5. Do wody z cebulą wlejcie śmietanę i wymieszajcie do uzyskania jednolitej konsystencji.

  6. Doprawcie cukrem, solą i pieprzem do smaku. Dodajcie śledzie, przemieszajcie i odstawcie do lodówki na pół godziny.

  7. W tym czasie ugotujcie ziemniaki w mundurkach - ilość jest zależna od waszych własnych upodobań. Wystarczą 2 średnie ziemniaki na osobę.

I gotowe! Na każdy talerz nałóżcie porcję śledzi, po dwa ziemniaki, a całość polejcie wodą z cebulą i śmietaną. Smacznego!