jadalne owady
AdobeStock
Newsy

Znacie te kuchenne szkodniki? Można je jeść. Skusicie się?

Okazuje się, że larwy popularnego kuchennego szkodnika są jadalne. Co powiecie na taką przekąskę?
Katarzyna Wyborska
styczeń 28, 2021

Pewnie nie raz dokonaliście w swojej kuchni obrzydliwego odkrycia. Larwy moli pełzające w kuchennej szafce, prusaki przebiegające po podłodze i chowające się pod listwą czy małe, brązowe chrząszcze pałaszujące chleb i przyprawy. Aż włos się jeży! Choć ci niechciani lokatorzy u większości ludzi budzą wstręt i odrazę, to niektórzy… chętnie je jedzą. A czy wy zjedlibyście kuchennego szkodnika? Może w ramach odwetu?

Zobacz także

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Smakowity żuk

Niedawno Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (w skrócie EFSA) opublikował opinię naukową w której stwierdza, że bezpiecznie można jeść larwy mącznika młynarka. Znacie tego owada? To ciemny chrząszcz całkiem sporych rozmiarów – może osiągnąć nawet 2 cm długości! Jeszcze większe są jego larwy, których długość dochodzi do 3 cm. Choć w naturze mącznik żyje pod korami drzew i w ptasich gniazdach, to upodobał sobie także ludzkie siedziby. Można go znaleźć głównie w mące, od której bierze swoją nazwę. Larwy mącznika zajadają się chętnie różnymi produktami zbożowymi, takimi jak otręby, mąka i suchary.

Choć jest znany głównie jako szkodnik, to hoduje się go specjalnie na karmę dla gadów. Mącznik jest przysmakiem dla wielu jaszczurek oraz dla gekonów. Wykorzystywany jest również w wędkarstwie jako przynęta.

Robaki jako przekąska?

Choć w Polsce to nie do pomyślenia, to w bardziej egzotycznych krajach na świecie owady są niezłym smakołykiem. Wynika to z kilku czynników. Pierwszym są oczywiście względy kulturowe. W Polsce powszechnie jada się kiszoną kapustę i ogórki, podczas gdy w innych rejonach świata jedzenie sfermentowanych warzyw jest nie do pomyślenia. Podobnie działa to w drugą stronę – w wielu krajach spożywanie owadów jest zupełnie normalne, choć w Polsce nikt by się nawet na to nie odważył. Drugi czynnik jest dużo bardziej prozaiczny – owady są po prostu tańsze. Zwłaszcza w biednych krajach mięso jest towarem luksusowym i trzeba za nie bardzo dużo zapłacić. Dlatego powszechne jest jedzenie prażonych owadów i stawonogów (na przykład pająków). Są dużo tańszym i łatwiej dostępnym źródłem białka.

Zobacz także

Jadalne owady w Unii Europejskiej

Europejczycy jeżdżący na wakacje do egzotycznych krajów, chętnie próbują lokalnych specjałów – w tym pieczonej szarańczy i innych owadów. Eksperci ds. żywienia coraz częściej mówią o tym, że warto się przekonać do jedzenia robaków. Produkcja mięsa jest coraz droższa i groźna dla środowiska naturalnego, dlatego powoli trzeba zacząć zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Niedawno Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oficjalnie potwierdził, że larwy popularnego szkodnika mącznika młynarka są jak najbardziej jadalne i bez obaw można je jeść. Co powiecie na taką przekąskę?

Komentarze