Ta roślina znana jest od setek lat. Pochodzi z Japonii, gdzie wykorzystywana była do celów medycznych i kosmetycznych. Jest cenna, bo z jej korzenia pozyskuje się błonnik – glukomannan, to rodzaj błonnika, który potrafi wchłaniać ogromne ilości wody.

W kuchni używa się bulw, z których robiony jest między innymi makaron. Dla lubiących makaron mamy bardzo dobrą wiadomość – makaron z konjacu ma śladowe ilości kalorii. W 100 g to ok. 6 kcal, co pozwala zaliczyć go do umownego grona produktów o zerowym bilansie kalorycznym.

Konjac – wyjątkowa roślina zwana u nas „dziwadłem”

Ta roślina ma kilka nazw. W wielu miejscach nazywana jest „dziwadłem”. Nazwa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, i związana jest ze zdziwieniem, jakie budziła wśród botaników. W Anglii mówi się na nią „corps flower”, czyli trupi kwiat.

Zobacz także:

Nazwa wiąże się z tym, że kwiaty tej rośliny, która do dojrzałości dochodzi przez 8 do 10 lat żyją tylko… 3 dni. Kwiaty przypominające lilie zwabiają owady swoim intrygujących zapachem, po czym umierają. W Japonii używana jest nazwa whirataki.

Z konjacu robi się makarony zwane „białym wodospadem", które mogą mieć w dowolne kształty jak zwykły makaron: spaghetti, tagliatelle, penne. Mają delikatny smak i doskonale komponują się z sosami oraz innymi składnikami dodawanymi do makaronów.

Lecznicze właściwości konjacu

Błonnik glukomannan, pozyskiwany z konjacu ma cenne właściwości lecznicze:

  • Obniża poziom cholesterolu LDL i glukozy
  • Wspomaga trawienie
  • Usuwa toksyny
  • Wspomaga mikroflorę jelit, zapobiega zaparciom
  • Nasila uczucie sytości

Makaron posiada śladowe ilości kalorii za to dużą ilość błonnika pokarmowego, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania jelit. Jest dobrym źródłem wapnia, w 100 g znajduje się aż 40 mg tego pierwiastka. Konjac poprawia tolerancję glukozy, polepsza stan przy insulinowrażliwości i nie zawiera żadnych alergenów. Można jeść go w różnych dietach: wegańskiej, bezlaktozowej, bezglutenowej, niskotłuszczowej, niskowęglowodanowej, cukrzycowej czy nawet popularnej ostatnio ketogenicznej.

Źródło: onet.pl