Zmarła najstarsza osoba na świecie - miała 124 lata. Co jeść, żeby tak długo żyć? Ona miała 3 zasady
Instagram/seasia.co
Newsy

Zmarła najstarsza osoba na świecie - miała 124 lata. Co jeść, żeby tak długo żyć? Ona miała 3 zasady

Żeby długo żyć, trzeba tak pielęgnować swój organizm, żeby dobrze funkcjonował przez długie lata. Czy tryb życia i dieta osób długowiecznych podpowiedzą nam jak to robić?

Uwierzycie, że ta kobieta urodziła się w 1897 r.? To rok, wizyty w Warszawie cara Mikołaja II. Rok, w którym Thomas Edison opatentował pierwszy projektor filmowy, niemiecki chemik Felix Hoffmann wynalazł aspirynę, a Maria Curie Skłodowska rozpoczęła prace badawcze nad promieniotwórczością. Przeżyła to wszystko i żyła do dziś.

Francisca Susano żyła 124 lata i 80 dni

Filipinka Lola Francisca Susano urodziła się 5 września 1897 roku, w mieście Kabankalan, na Filipinach. Była rolniczką i miała 14-cioro dzieci. Jej najstarszy syn umarł w wieku 99 lat w 2015 roku, nadal żyje 104-letnia córka.

Zobacz także
Charyzmatyczny Japończyk wie, jak dożyć 144 lat. Wymyślił specjalną dietę

Ten Japończyk wie, jak dożyć 144 lat. Opracował specjalną dietę „długowieczności”

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

O śmierci superstulatki poinformowały władze miasta Kabankalan, na swoim fejsbukowym profilu:

Ze smutkiem w sercu otrzymaliśmy wiadomość, że nasza ukochana Lola Francisca Susano zmarła wczesnym poniedziałkowym wieczorem 22 listopada. Lola Iska jest uważana za najstarszą osobę w Negros Occidental i na Filipinach. Burmistrz Pedro Zayco, wiceburmistrz Raul Rivera i wszyscy urzędnicy miasta, a także wszyscy mieszkańcy miasta Kabankalan składają kondolencje i modlą się z rodziną Loli Iska w okresie żałoby. Lola Iska na zawsze pozostanie naszą inspiracją i dumą.

Jak żyć, żeby tak długo żyć?

Francisca zdradziła kiedyś mediom czemu zawdzięcza swoją wyjątkową długowieczność. Uważała, że jej sekretem jest dieta składająca się głównie z warzyw i odrobiny mięsa, bez grama wieprzowiny. Wpływ na długie lata w zdrowiu zawdzięcza również temu, że całe życie stroniła od alkoholu. Pani Iska podkreśliła też, że długowieczność jest możliwa dzięki pozytywnemu nastawieniu dożycia. I dla poprawy nastroju przygrywała sobie na harmonijce ustnej.

Superstulatka była oficjalnie uznaną za najstarszego, żyjącego człowieka.

Inne najdłużej, nadal żyjące osoby to:

  • Turczynka Seker Arslan, która żyje 119 lat
  • Japończyk Kane Tanaka, mający 118 lat

Ze zmarłych już supersultatków z kolei warto wspomnieć:

  • Rosjankę Tanzilyę Bisembeyev, która przeżyła 123 lata i zmarła w 2019 roku. Już jako dorosła osoba obserwowała tyranię Stalina, a do lekarza poszła pierwszy raz w życiu, mając 100 lat
  • Francuzkę Jeanne Calment,  która żyła 122 lata i zmarła w 1997 r. Do 100 roku życia jeździła na rowerze, a do 110 mieszkała sama

Źródło: thesun.co.uk, https://gerontology.fandom.com/

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA