W ubiegłym tygodniu w USA doszło do niewyobrażalnej tragedii. Niespełna 20-letnia gwiazda lacrosse'u Madelyn „Madie” Nicpon, zmarla po tym, jak zadławiła się jedzeniem na konkursie jedzenia hot-dogów. Studentka biopsychologii na Uniwersytecie Tufts została przewieziona do szpitala w Bostonie, gdzie następnego dnia zmarła. Jak doszło do tej strasznej tragedii?

Zadławiła się hot-dogami

Madelyn „Madie” Nicpon była szkolną gwiazdą lacrosse'u. W ubiegłym tygodniu w jej szkole zorganizowano zbiórkę na cele charytatywne, podczas której odbył się konkurs w jedzeniu hot-dogów. To niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych rywalizacja, podczas której uczestnicy starają się zjeść jak najwięcej hot-dogów. Jedną z osób biorących udział w wydarzeniu była właśnie Madie.

Podczas szybkiego pałaszowania fast foodów, 20-latka nagle straciła przytomność i osunęła się na ziemię. Wokół dziewczyny natychmiast zgromadzili się jej przyjaciele, którzy rozpoczęli procedury ratujące życie. Na miejsce zdarzenia została też wezwana karetka, która przewiozła Madie do szpitala. Mimo wysiłków lekarzy, dziewczyna następnego dnia zmarła. Czy dało się jakoś tego uniknąć?

Przyczyny niebezpiecznych zadławień

W 2019 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 5228 zgonów z powodu zadławienia. Śmierć z powodu zadławienia jest częstsza wśród osób starszych, które mają trudności z jedzeniem, ale może dotyczyć osób w każdym wieku. Zadławienie jest również niebezpieczne wśród małych dzieci.

Zobacz także:

Małym dzieciom grozi nie tylko zakrztuszenie się jedzeniem, ale także zadławienie się małymi przedmiotami, takimi jak zabawki z małymi częściami.

Jak donosi „New Jork Times", w badaniu z 2008 r. wskazano 10 produktów spożywczych, które stwarzają największe ryzyko zadławienia u ludzi i są to:

  • hot dogi
  • orzeszki ziemne
  • marchew
  • kurczak bez kości
  • słodycze
  • mięso
  • popcorn
  • ryby z kośćmi
  • nasiona słonecznika
  • jabłka

Doktor Gary Smith, główny autor badania, które zostało opublikowane przez American Academy of Pediatrics, mówi, że niektórych produktów spożywczych nie należy po prostu podawać dzieciom poniżej 4 lub 5 lat.

Powiedział, że jeśli karmimy małe dziecko hot-dogiem, powinniśmy przeciąć go wzdłuż, a następnie go pokroić. Jeśli podajemy dziecku winogrona, powinniśmy pokroić je na ćwiartki. Płaskie lizaki są bezpieczniejsze niż te w kształcie kuli. Jeśli dziecko się dusi, natychmiast powinniśmy wezwać pogotowie, ponieważ liczy się czas.

Organy służby zdrowia zalecają również szybkie podjęcie działań w celu usunięcia obiektu, który doprowadził do zadławienia. Jeśli dziecko ma więcej niż  rok, możemy wykonać chwyt Heimlicha. Jeśli dziecko ma mniej niż rok, połóżcie je twarzą w dół na kolanie i uderzcie pięć razy w jego plecy między łopatkami.

Ale nawet dorośli mogą się zadławić pożywieniem, dlatego lekarze apelują, aby podczas jedzenia zawsze dobrze przeżuwać pokarm - i nigdzie się nie spieszyć.

Źródło: ofeminin.pl