
Wycieczka do lasu, piknik na łonie natury czy po prostu spacer w parku to przyjemne aktywności, z których korzysta się w okresie wiosenno-letnim. Wówczas idealnie sprzyja pogoda na zewnątrz, jednak czas może być uprzykrzony przez niebezpieczne kleszcze.
Aktywność kleszczy
Mimo, iż kleszcze są dość drobnymi owadami to są niebezpieczne dla człowieka. Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, uaktywniają się wszelkie pajęczaki. Kleszcze najbardziej są aktywne w okresie od marca do listopada. Wówczas należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed ich ukąszeniem podczas aktywności na świeżym powietrzu, pobycie w lesie bądź parku.
Skutki ugryzienia przez kleszcze
Dane owady najczęściej przebywają na niewysokich drzewach, krzakach bądź trawach. Z tych miejsc łatwiej im jest przeskoczyć na odkrytą powierzchnię ciała człowieka i go ukąsić. Samo ugryzienie nie jest w żaden sposób odczuwalne, ale nie raz niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji. Nie każde ugryzienie jest groźne, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, iż te owady przenoszą groźne choroby. Taka sytuacja prowadzi do powstania takich chorób jak:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza,
- anaplamaza.
Objawy ukąszenia
Sam moment ukąszenia nie jest bolesny. Skutki ugryzienia przez zakażonego pajęczaka mogą pojawić się w ciągu kilku dniu. Wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż sytuacja może rozwinąć się dość niebezpiecznie. Do pierwszych objawów ukąszenia przez kleszcza zalicza się:
- stan podgorączkowy,
- bóle kości,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- zmęczenie,
- zaburzenia wzroku i słuchu,
- skoki ciśnienia,
- zaburzenia rytmu serca.
Żadnego z tych objawów nie wolno lekceważyć, szczególnie w okresie działalności kleszczy.
Domowy preparat na kleszcze
Przygotowany samodzielnie preparat na kleszcze jest skuteczny. Poza tym potrzebne składniki każdy posiada w domu, a wykonanie jest banalnie proste. Takim preparatem należy się spryskać przed każdym wyjściem z domu w zazielenione miejsca.
Przepis na ziołowy preparat na kleszcze
Składniki:
- rozmaryn
- tymianek
- 1 cytryna
Przygotowanie:
- Rozmaryn oraz tymianek umieśćcie w kubku i zalejcie je niewielką ilością wody. Zioła pozostawcie do zaparzenia i dokładnego ostudzenia.
- Do przestudzonego naparu dodajcie sok wyciśnięty z cytryny. Całość dokładnie wymieszajcie i przecedźcie do atomizera.
Czytaj także: