W teorii każda dobra gospodyni domowa wie, jak należy przygotować smaczny, aromatyczny i pożywny rosół z kury.

Receptury polskich pań domu mogą się od siebie nieznacznie różnić, ale zasadnicze punkty przepisu na rosół są niezmienne.

Czas na uporządkowanie dotychczasowej wiedzy w jednym miejscu. Oto kilka podstawowych zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać podczas gotowania rosołu.

A po radach, czas na podstawowy przepis na klarowny, smaczny, polski rosół. Ot tak, dla przypomnienia. A dla początkujących – do nauki.

Zobacz także:

Gotowanie rosołu zaczyna się od mięsa. Zdrowa, tłusta, dobrze odżywiona kura to podstawa idealnego rosołu. To właśnie takie mięso należy gotować na wolnym ogniu przez długie godziny na wolnym ogniu.

Długie gotowanie na wolnym ogniu to podstawa. Bez przykrywania garnka, za to z regularnym zbieraniem powstających szumów.

Po pewnym czasie dodajemy do mięsa obowiązkową włoszczyznę – opalana cebula, marchew, seler, pietruszka – oczywiście w całości, tak by oddały swój aromat poprzez wolne gotowanie.

Zero kostek rosołowych i sztucznych przypraw! Tylko natura jest gwarancją smaku, takiego jakim raczyły nas nasze mamy i babcie! Aby rosołowe dzieło było pełne, polecamy przygotowanie makaronu własnej roboty! Palce lizać!

Dla klarowności i przedłużenia świeżości rosołu można dodać do niego nieco mocnego alkoholu. Krok ten nie jest obowiązkowy. Pamiętać musimy za to o świeżych (lub mrożonych) ziołach!

Przepis na rosół:

Składniki:

  • Kura wiejska,
  • Włoszczyzna – pietruszka, marchew, seler
  • Cebula
  • Sól i pieprz (ziarnisty i mielony)
  • Liść laurowy i ziele angielskie
  • Natka pietruszki
  • Makaron nitki – najlepiej domowy

Przygotowanie:

  1. Kurę przygotowujemy, czyścimy i umieszczamy w głębokim, dużym garnku. Zalewamy go wodą i gotujemy na początku bez dodatków.
  2. Następnie dodajemy ziele angielskie, liść laurowy i gotujemy dalej na małym ogniu.
  3. Zbieramy szumy w trakcie gotowania kury.
  4. Po ok. 1-2 godzinach dodajemy obrane warzywa i gotujemy kolejną godzinę
  5. Doprawiamy solą i pieprzem pod koniec gotowania.
  6. Na sam koniec do rosołu dodajemy świeże zioła – np. pietruszkę
  7. Podajemy z makaronem.

Źródło: gotujmy.pl