Ziemniaki kiełkują? Obowiązkowo gotujcie je tylko w ten 1 sposób. Samo oderwanie pędów nie wystarczy
Getty/iStock
Newsy

Ziemniaki kiełkują? Obowiązkowo gotujcie je tylko w ten 1 sposób. Samo oderwanie pędów nie wystarczy

Jeżeli zalegają wam stare ziemniaki i zaczęły już kiełkować, jeszcze ich nie wyrzucajcie. Możecie jeszcze wykorzystać takie kartofle, ale pod 1 warunkiem. Trzeba to zrobić jeszcze przed gotowaniem.

W polskich domach jednym z podstawowych produktów spożywczych są oczywiście ziemniaki. Podajemy z nimi kotlety albo robimy z ziemniaków placki, kluski, kopytka i wiele innych pyszności.

Często kupuje się więcej tych warzyw na zapas, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że przechowywane w odpowiednich warunkach są dobre przez długi czas. Jednak nawet najbardziej odporne ziemniaki w końcu zmiękną, pomarszczą się i zaczną wypuszczać pędy. Czy można je wówczas zjeść i jak je przygotować?

Czy kiełkujące ziemniaki można jeść?

Niektórzy na widok kiełkujących ziemniaków od razu spisują te warzywa na straty i wyrzucają je do kosza. Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Niebezpieczna substancja, czyli solanina, znajduje się nie w starych ziemniakach, a w pędach.

Należy wobec tego je bezwzględnie usunąć, ponieważ reszta ziemniaka (pod warunkiem, że nie pojawiła się na nim pleśń i warzywo nie gnije) wciąż nadaje się do zjedzenia. Trzeba jedynie przygotować takie ziemniaki nieco inaczej, niż świeże. 

Zobacz także
Nie wyrzucajcie obierek po włoszczyźnie. Ugotujcie na nich bulion

Nie wyrzucajcie obierek po włoszczyźnie. Ugotujecie na nich smaczny bulion

Został wam głąb po sałacie? Nie wyrzucajcie go do kosza, możecie dużo zaoszczędzić

Został wam głąb po sałacie? Nie wyrzucajcie go do kosza, możecie dużo zaoszczędzić

Jak gotować kiełkujące ziemniaki?

Jak czujnie i słusznie zauważył jeden z czytelników, kiełkujące ziemniaki nadają się do jedzenia, choć nie są już tak wartościowe. Gdy warzywo wypuszcza pędy, niejako „przekazuje” im wiele składników odżywczych.

By uniknąć spożycia szkodliwej solaniny znajdującej się w pędach, trzeba je więc usunąć i grubo obrać ziemniaki ze skóry. Tak przygotowane warzywa należy następnie gotować w dużej ilości wody, przez nieco dłuższy czas, niż normalnie. Dzięki temu zabiegowi, stare ziemniaki można jeszcze wykorzystać do zrobienia obiadu, choć nie są one oczywiście tak samo smaczne i wartościowe jak te świeże. 

Jak wykorzystać stare ziemniaki?

Takie ziemniaki „z odzysku” dobrze się sprawdzą do zrobienia potraw, w których nieco gorszy smak tych warzyw będzie mniej wyczuwalny dzięki przyprawom i innym dodatkom. Skorzystajcie z poniższych przepisów, w których stare ziemniaki sprawdzą się doskonale: