
Koperek to świetny dodatek nie tylko do młodych ziemniaków. Surówki i sałatki z jego udziałem zyskują na aromacie i wartości. Sos koperkowy ze świeżych gałązek i listków nadaje charakteru i smaku pulpetom oraz daniom rybnym. Hodując go na parapecie, będziecie mieć stały dostęp do najwyższej jakości koperku.
Jak zasadzić koperek w doniczce?
Koperek jest rośliną nieszczególnie wybredną, jeżeli chodzi o warunki. Dlatego nawet w pudełku lub doniczce można wyhodować całkiem dorodne okazy tego zioła. Ziemia do roślin doniczkowych wymieszana z glebą ogrodową doskonale nadaje się jako podłoże takiej uprawy. Zanim jednak nasiona tam trafią, musicie je odpowiednio przygotować
- Nasiona koperku wsypcie do ciepłej wody i zostawcie je tam na jedną dobę.
- Przygotujcie doniczkę. Na jej dnie ułóżcie warstwę drenażu, a następnie napełnijcie ją wilgotną ziemią.
- Posypcie mokrą ziemię nasionami, w ilości 0,3 g na 10 cm2.
- Osłońcie doniczkę folią od góry i odstawcie ją w ciemne miejsce na tydzień.
- Po tym czasie zdejmijcie folię i umieśćcie koperek na parapecie.
Jaki czynnik wpływa na kolor i gęstość koperku z parapetu?
Ważnym czynnikiem gwarantującym jakość plonów jest właściwe oświetlenie uprawy. Zimowy koperek hodowany jedynie przy promieniach słońca będzie dość jasny i wątły. Dlatego powinno się zapewnić mu dodatkowe źródło światła. Gdy tylko zaczyna być ciemno, trzeba włączyć lampkę w pobliżu doniczek z koprem. Najlepsza do tego celu będzie lampa imitująca światło dzienne. Jeżeli jednak jej nie macie użyjcie zwykłej lampy. Optymalny czas, w którym koperek powinien mieć dostęp do światła (naturalnego i sztucznego) to 12 godzin dziennie.
Kolejna ważna rzecz dotycząca uprawy tego zioła to właściwa wilgotność gleby. Hodując koperek na suchym podłożu, nie spodziewajcie się bujnych i zielonych zbiorów. Ta roślina lubi wilgoć i również dzięki niej utrzymuje piękny kolor i jędrność łodyg i listków.
Jak podlewać i nawozić koperek w doniczce?
Doniczkowe zioło należy regularnie podlewać, tak, by ziemia była cały czas wilgotna. Dodatkowo, powinno zasilać się podłoże nawozem mineralnym. Wystarczy, gdy zrobicie to raz na dwa tygodnie. Jeżeli będziecie przestrzegać powyższych wytycznych, koperek odpłaci się wam dorodnymi krzaczkami. Pierwsze plony zbierzecie już po około 4-5 tygodniach.
Źródło: smakdnia.pl, womanadvice.pl