Ziele męczennicy to cudowne remedium na problemy ze snem i stres. Pijcie 1 szklankę przed pójściem do łóżka
Redakcyjne
Newsy

Ziele męczennicy to cudowne remedium na problemy ze snem i stres. Pijcie szklankę przed pójściem do łóżka

Uspokaja, wycisza i pomaga przy bezsenności. Herbatka z tego ziela ma wspaniałe właściwości, z których skorzysta każdy z nas.

Przy szybkim i stresującym trybie życia zrelaksowanie się po ciężkim dniu potrafi być naprawdę trudne. Wówczas z pomocą mogą przyjść zioła, którym przypisuje się działanie uspokajające. W Polsce zwykle jest to melisa lub rumianek, z których przyrządza się napar. Istnieje jednak więcej roślin, które pomagają się wyciszyć i zredukować poziom stresu. Jednym z nich jest tajemniczo brzmiące ziele męczennicy. 

Co to jest ziele męczennicy?

Pod tą nazwą kryje się passiflora incarnata, czyli męczennica cielista. To roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która zwraca na siebie uwagę charakterystycznymi, dużymi kwiatami o bardzo ciekawym kształcie.

Docenili ją już konkwistadorzy i prawdopodobnie im zawdzięczamy zagadkową nazwę „ziele męczennicy”. Legenda głosi, że to właśnie dość oryginalny wygląd kwiatów tej rośliny skojarzył się konkwistadorom z koroną cierniową Chrystusa i stąd nazwa „męczennica”. 

Ziele męczennicy to cudowne remedium na problemy ze snem i stres. Pijcie 1 szklankę przed pójściem do łóżka
AdobeStock

Zobacz także
Szklanka wody z kropelką tego olejku zwalczy zarazki i doprowadzi jelita do porządku

Szklanka wody z kropelką tego olejku zwalczy zarazki i doprowadzi jelita do porządku

Macie kłopoty ze snem? Wymieszajcie miód z tą przyprawą i włóżcie łyżeczkę pod język

Macie kłopoty ze snem? Wymieszajcie miód z tą przyprawą i włóżcie łyżeczkę pod język

Jak działa ziele męczennicy?

Passiflora zawiera w sobie chryzynę, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i w rezultacie wykazuje działanie uspokajające, a nawet przeciwlękowe. Ten efekt nie został jeszcze dokładnie zbadany, jednak rzeczywiście spożywanie naparów i innych produktów na bazie ziela męczennicy jest skuteczne w obliczu problemów z nadmiernym stresem. 

Passiflora może pomóc przy takich dolegliwościach, jak:

  • Bezsenność - napar z liści męczennicy nie tylko ułatwia zasypianie, ale także wydłuża czas snu. Możliwe jest też przedłużenie fazy REM, czyli tej fazy snu, w której śnimy. W rezultacie, następnego dnia budzimy się bardziej wypoczęci. 

  • Stres - męczennica wykazuje skuteczne działanie w przypadku przewlekłego stresu i napięcia, ze względu na swoje właściwości wyciszające.

  • Menopauza - działa łagodząco i uspokajająco. 

Ponadto, ziele męczennicy wykazuje też właściwości przeciwbólowe, lekko obniża ciśnienie krwi i może przynieść ulgę przy uporczywym kaszlu. 

Jak stosować ziele męczennicy? Suszone liście i kwiaty passiflory można wykorzystać do przygotowania naparu. Najlepiej jest pić jedną szklankę przed snem, co pomoże się wyciszyć i ułatwi zasypianie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Włóżcie ząbek czosnku pod poduszkę przed snem. Efekty będą zaskakujące. Znacie tę starą ludową sztuczkę?
Własne
Newsy
Włóżcie ząbek czosnku pod poduszkę przed snem. Efekty będą zaskakujące. Znacie tę ludową sztuczkę?
O tym, że czosnek ma wiele zalet, wiedzą wszyscy. Ale czy słyszeliście o takim zastosowaniu tego niezwykłego warzywa?

Czosnek nie jest warzywem takim jak każde inne. Wszyscy znają jego naturalne właściwości antybiotyczne , przeciwgrypowe i bakteriobójcze. Nieprzypadkowo to właśnie czosnek jako warzywo o jednym z najsilniejszych zapachów był w zamierzchłych czasach uznawany nawet za środek odstraszający złe duchy… Dlaczego babcie wkładały czosnek pod poduszkę przed snem? Walkę z wampirami za pomocą czosnku trzeba ostatecznie włożyć między bajki. Skupmy się na bardziej praktycznych zaletach tego warzywa. Być może część z was pamięta stary sposób babć i dziadków na problemy z zasypianiem, czyli wkładanie pod poduszkę rozgniecionego czosnku? Ten niezwykły ludowy trik mógł działać tylko pod jednym warunkiem – konieczne było rozgniecenie czosnku przed położeniem się do snu. Naruszona skórka pozwalała na uwolnienie czosnkowych olejków eterycznych w powietrze, a w rezultacie spokojny sen. Patent z wkładaniem czosnku pod poduszkę nie został poddany sprawdzianowi w postaci badań naukowych. Tym niemniej osoby, które próbowały tego triku, są święcie przekonane, że silny czosnkowy zapach rzeczywiście pomaga w zasypianiu . Jak działa na sen zapach czosnku? Zastanówmy się więc, co realnie może powodować takie, a nie inne działanie, ostrego przecież, zapachu czosnku w kontekście zasypiania.  Krótkie „śledztwo” podpowiada, że nasenne działanie czosnku ma związek z wydzielaniem się po uszkodzeniu struktury warzywa allicyny – siarkoorganicznego związku chemicznego. Przypuszczalne zalety wkładania czosnku pod poduszkę: Działanie uspokajające allicyny Obniżenie ciśnienia przez allicynę Odblokowywanie zatkanej podczas snu jamy nosowej dzięki intensywnemu zapachowi allicyny Pomysł naszych przodków z pewnością może dla wielu brzmieć...

W nocy nie możecie zmrużyć oka, a rano ledwo zwlekacie się z łóżka? Ta domowa mikstura was uratuje
Flickr
Newsy
Nie możecie zmrużyć oka w nocy? Od bezsenności uratuje was domowa mikstura z 2 składników
Jeżeli czytanie książek i liczenie owiec przed snem już wam nie pomaga, czas na zastosowanie innych domowych metod. Prosta mikstura z zaledwie dwóch składników może wam pomóc rozwiązać problem ze snem.

Duży stres na co dzień, zła dieta i niezdrowy styl życia to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować problemy ze snem. Gdy męczy was bezsenność i ze zgrozą myślicie o kolejnej nocy, pomocna może się okazać prosta mikstura - wykonacie ją z dwóch pysznych i łatwo dostępnych składników.  Banany i cynamon na bezsenność Mikstura, która może wam pomóc na problemy z zasypianiem jest w istocie koktajlem z bananów i cynamonu. Oba te produkty zawierają w sobie składniki odżywcze i minerały, które wykazują się skutecznością przy bezsenności. Banany zawierają bardzo dużo potasu oraz magnezu - związki te wyrównują ciśnienie krwi. Same banany mogą obniżyć poziom hormonu stresu - kortyzolu, co ułatwia odprężenie i rozluźnienie.  Z kolei cynamon pomaga regulować poziom cukru w organizmie oraz wpływa pozytywnie na trawienie i metabolizm. Połączenie tych dwóch składników pozwala stworzyć smaczny i skuteczny napój, który pomoże wam się odprężyć.  Przepis na napar z bananów na bezsenność Składniki: 1 duży banan pół łyżeczki mielonego cynamonu 1 litr wody Przygotowanie: Zagotujcie litr wody w garnku. Odetnijcie oba końce banana i włóżcie go do wrzątku (nie ma potrzeby obierania owocu). Zmniejszcie ogień i gotujcie banana przez 10 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie odłóżcie garnek i poczekajcie, aż wystygnie do temperatury pokojowej. Następnie odcedźcie napar. Wsypcie pół łyżeczki cynamonu i wymieszajcie.  Jak stosować napar z bananów? Tak przygotowaną miksturę z banana należy pić około godziny przed pójściem spać. Możecie stosować kurację tak długo, jak potrzebujecie. By dodatkowo wzmocnić działanie naparu, warto zacząć stosować zasady odpowiedniej higieny snu, co również ułatwi...

Jemioła to nie tylko symbol świąt. Możecie też z niej zrobić napar o niezwykłych właściwościach
Pixabay
Newsy
Jemioła to nie tylko symbol świąt. Możecie też zrobić z niej zdrowotny napar na zaburzenia nerwowe
Jemioła nieodłącznie kojarzy nam się ze świętami. Mało kto wie, że to także roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. Przygotujcie z niej napar, a nie pożałujecie.

Na pewno kojarzycie tradycję całowania się pod jemiołą? Mało kto wie, że wywodzi się ona z pogańskiej, skandynawskiej legendy o Balderze, bogu pokoju, który został zabity strzałą wykonaną z jemioły. Zgodnie z tą legendą, Balder został przywrócony do życia na prośbę innych bogów i bogiń, a jemioła została oddana pod opiekę bogini miłości. Wówczas postanowiono, że każdy, kto przechodzi pod nią, powinien być obdarowany pocałunkiem, aby pokazać, że gałąź ta jest symbolem miłości. Jemioła ma także długą historię jako zioło o właściwościach leczniczych. Dlaczego warto przygotować z niej napar? Właściwości zdrowotne jemioły Słowo jemioła wywodzi się od celtyckiego słowa oznaczającego „wszelkie uzdrowienie”. Roślina ta od dawna była używana głównie w leczeniu zaburzeń nerwowych, takich jak lęk, depresja i bezsenność. Zazwyczaj przygotowywano z niej herbatę lub nalewkę. Niektórzy miażdżyli jagody i przygotowywali z niej maść na różne schorzenia skóry. Dlaczego warto pić napar z suszonego ziela jemioły?  Wzmacnia układ nerwowy. Jemioła znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, kojąc nerwy. To środek rozluźniający na sen. Chemiczne składniki tej rośliny wpływają na uwalnianie neuroprzekaźników, które uspokajają i koją układ nerwowy, co z kolei pozwoli na zdrowy i spokojny sen. Jemioła ma działanie, które może obniżać ciśnienie krwi. Roślina ta wspiera krążenie w obszarach, które zostały odcięte od odpowiedniego dopływu krwi przez napięcie. To działanie może pomóc w zapobieganiu chorobie wieńcowej i udarom. Jemioła może zarówno stymulować, jak i modulować układ odpornościowy. Działa przeciwutleniająco, przeciwbakteryjnie i...

Mleko księżycowe: napój o pięknej nazwie, a jeszcze lepszych właściwościach. Dlaczego warto je pić?
Adobe Stock
Newsy
Mleko księżycowe: napój o pięknej nazwie, a jeszcze lepszych właściwościach. Dlaczego warto je pić?
Pomaga zasnąć, redukuje stres, przezwycięża zmęczenie. Mleko księżycowe to nowy trend w mediach społecznościowych, ale okazuje się, że to napój znany w Polsce od pokoleń!

Mleko księżycowe – marzycielska i egzotyczna nazwa tego napoju sprawia, że wydaje się on być nieznany i wyjątkowo wymyślny. To jednak napój, który serwowały wam już wasze babcie! Mleko księżycowe – co to takiego? Ten naturalny napój stosowany jest jako lek na bezsenność, a także przeziębienia, ból gardła czy stany zapalne. Mleko księżycowe to tak naprawdę ciepłe mleko, do którego dodawane są naturalne dodatki w postaci miodu czy owoców. Napój ten często jest też barwiony naturalnymi kolorami, które sprawiają, że wygląda wyjątkowo pięknie i często pojawia się w mediach społecznościowych pod hasztagiem „moonmilk”.          Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Nutra Organics (@nutraorganics) Jak działa mleko księżycowe? Mleko z dodatkiem miodu i niektórych owoców zawiera aminokwas tryptofan, który: Wspomaga relaks Niweluje napięcie Reguluje cykl snu Przyspiesza zasypianie.  Dostarcza także dużych ilości białka i innych składników odżywczych. Ciepłe mleko od dawna znane jest ze swoich właściwości uspokajających i poleca się spożywać je właśnie przed snem – najczęściej proponuje się je dzieciom, ale działa ono także na dorosłych. Co można dodać do mleka księżycowego, aby zadziałało usypiająco? Miód Masło Kurkumę Płatki kwiatów (np. chabry) Cynamon Gałkę muszkatołową Imbir inne przyprawy korzenne. Przepisów na mleko księżycowe jest w sieci bardzo wiele - wybierzcie takie, które najbardziej wam posmakuje i spełni wasze oczekiwania co do działania....